l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Çekirdek Kilo Yapar Mı? Kalorisi Kaç?

Kuru yemişlerden biri olan çekirdek çayın yanında vazgeçilmez bir hal almıştır ve gün içerisinde fazlaca tüketilmektedir. Çekirdek çok fazla yendiği zaman bağımlılık haline dönüşür. Bunun nedeni ise çekirdeğin içinde belli bir yağ oranı bulunmasıdır. İnsanlarda belli bir süre sonra fazlaca tüketilen çekirdek kilo yapar mı? düşüncesini oluşturmaktadır.

Çekirdek belli bir oranda yenilebilir. Fakat çok aşırı tüketildiğinde hem kilo aldırır hem de ciltte yağlanmaya neden olmaktadır.  Aynı zamanda da sivilceye neden olabilir. Kilo aldırmasının sebebi ise bireyde genel olarak yağ oranlı olacaktır.

Çekirdek kilo yapar mı? sorusunun dışında ayrıca çekirdek kalorisi ne kadar? olduğunu da bilmek gereklidir. Çekirdek türüne göre kalorisi değişiklik göstermektedir. Çekirdek türlerine tek tek bakıp incelediğimizde;

çekirdek kilo yapar mı?

Çekirdeğin Faydaları Nelerdir?

Çekirdek zararlı bir yiyecek gibi görünse de aslında faydalı bir kuru yemiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek kötü yanı çekirdek kilo yapar mı? düşüncesini oluşturur. Çekirdek fazla tüketilmediği zaman zararı bulunmaz. Çekirdeğin faydaları ise;

Çekirdek kilo yapar mı

Çekirdek Diyette Yenir Mi?

Çekirdek herkes tarafından tüketilmekte olan ve tercih edilen bir yiyecek haline gelmiştir. Herkesin yediği çekirdek türü farklılık ve değişiklik göstermektedir. Fakat herkesin aklındaki soru çekirdek kilo yapar mı? sorusudur. Çekirdek genel olarak doktorlar tarafından önerildiği ve aynı zamanda da diyette yendiğine göre çok fazla kilo aldırmamaktadır.

Çekirdek diyet için çok fazla önerilmekte olan bir yiyecektir. Aynı zamanda da diyet yapan kişilerin tercih ettiği çekirdek türü genelde çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz çekirdektir. Çünkü bu çekirdek çeşidinin kalorisi oldukça düşük olduğundan diyette tercih edilir bir hale gelmiştir. Yapılan diyetlerde çoğunlukla bireyler doktorların tavsiyesi üzerine ara öğünlerde tüketmektedir.

Çekirdeğin Enerji Değeri Nedir?

Kuruyemiş olan çekirdekler çok yüksek enerji değerine sahiptir. Çünkü kurutulmuş çekirdekler, vücudun gereksinimlerini karşılayacak miktarlarda vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağlar içerir. Kişiler enerji ve vitamin almak için aşırı tüketim yaptığında çekirdek kilo yapar mı? sorusunu düşünmektedir. Bu yüzden belli ölçüde tüketim yapılması önerilmektedir.

Çekirdek bol miktarda kaloriler ile ekstra enerji sağlamaktadır. Aynı zamanda çekirdekler birçok a vitamini, B vitamini, E vitamini, potasyum, magnezyum, demir içerir. Bu vitaminler ve mineraller vücudun normal işleyişini destekler ve sağlıklı beslenme için önemlidir.

Çekirdek Sivilce Yapar Mı?

Her bireyde yediği çekirdek kilo yapar mı? düşüncesinin yattığı kadar çekirdek sivilce yapar mı? düşüncesi de yatmaktadır. Bazı kişiler çekirdeğin sivilce oluşumuna yol açtığı ve uzun vadede sivilceleri kötüleştirdiğini iddia etmektedir. Diğerleri ise çekirdek tüketiminin sivilceleri tedavi etmek için faydalı olabileceğini öne sürmektedir.

Çekirdek çok fazla tüketildiğinde ciltte yağ birikmesine sebebiyet verir.  Belli bir süre sonra ciltteki gözeneklerin tıkanması sebebiyle ciltte aşırı yağlanmadan dolayı sivilce oluşumuna yol açmaktadır.

Çekirdek doğrudan sivilce oluşumuna yol açmaz. Fakat her şeyin fazla tüketilmesinin zararlı olduğu gibi çekirdek tüketiminin de fazlası zararlıdır. O yüzden cildin aşırı yağlı görünmemesi için çekirdek dozunda tüketilmelidir. Özellikle de kavrulmuş ve aşırı tuzlu çekirdeğin yenmesi hem vücutta sivilce oluşumu için hem de sağlık açısından zararlıdır. Çekirdek yenmek isteniyorsa da tuzsuz çekirdek tüketilmesinde mutlaka fayda vardır.

 

Whatsapp
ETBİS