l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

 Camping (Kamping) Ne Demek?

İngilizce kökenli bir sözcük olan Camping, Türkçeye çevrildiğinde ise karşılığı genel olarak çadır kurarak tatil yapma şeklinde geçmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere kamping kelimesi herhangi bir barınma yerinde ya da çadırda kamp yani tatil yapma şeklinde kısaca ifade edebiliriz.

Kamping yazın yapılabildiği gibi kışın yapılabildiği zamanlar da mevcuttur. Fakat daha çok yazın yaklaşması ile birlikte kampçılar artarak çoğalmaktadır. İnsanların ve şehrin gürültüsünden, genel manada sıkılan kişiler daha çok doğayla iç içe olduğu bir alanda herkesten uzak sessiz ve sakin bir şekilde vakit geçirmektedirler. Bu açıdan baktığımızda camping sadece çadırla yapılabileceği akla gelse de aslında öyle değildir.

Kamping karavanla da uzaklaşmak isteyen kişiler için ideal bir kamping aracı olarak düşünülebilir. Aynı zamanda da tek bir kamping türü değil birçok kamping türü bulunmaktadır. Bulunduğu yere, ekipmana göre kamping türleri değişiklik gösterebilmektedir.

 Camping (Kamping) Ne Demek

Camping (Kamping) Türleri Nelerdir?

Camping (Kamping) çoğunlukta şehir merkezinden uzaklaşarak doğanın içinde bir sürü kişiyle ya da tek başına kamp yapmak anlamına gelir. Kamp yapmak, bir tür eğlenceli bir aktivite olarak görüldüğünden doğayı sevenler için çok fazla tercih edilmekte olan alanlar olarak karşımıza çıkar. Kamping keyifli vakitler geçirmek adına yazın başlangıcı ile birlikte başlayan bir kamp yapma sürecidir. Bu noktada birçok kamping türü olduğunu söyleyebiliriz. Genel manada kamping türlerine baktığımızda;

Hayatta kalma kampı, gizli kamp, doğa yürüyüşü kampı, kano kampı, uçurum kampı, hafta sonu kampı, temalı kamp ve son olarak ise kış kampı olmak üzere birçok kamping türü karşımıza çıkar.  Kamping türleri genel olarak kampın amacına göre ve bulunduğu ekipmanlara göre değişiklik göstererek adını almıştır. Kısaca bu kamp türlerine bakacak olur isek eğer;

Hayatta Kalma Kampı

Camping kamp yaparak tatil yapma anlamına gelmektedir. Hayatta kalma kampı ise çok fazla tercih edilmeyen bir kamp türüdür. Bu kampın tercih edilmeme nedeni genellikle hayat şartlarının zor olmasından kaynaklıdır. Doğayı deneyimlemek ve görmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği bir kamp türü haline gelmektedir. Bireyler ilk dönemlere dönerek doğada vakit geçirerek ve avcılıkla uğraşarak hayatta kalmaya çalışırlar. Bu kamp türünde hayatta kalma şartları çok fazla zorlu olduğu için bireyler daha farklı kamp türlerine yönelir.

Gizli Kamp

Gizli kampta bir kamp türü olduğundan bireyler tarafından tercih edilir. Bu kamp türü sadece diğer kamp türlerine göre biraz daha amacı farklıdır. Bu kampı tercih edenler daha çok doğada canlıların fotoğrafını çekmek isteyen ya da televizyonlardaki gördüğümüz belgeselleri çekmek isteyen kişilerdir. Bu sebeple de doğadaki canlıları kızdırmadan fotoğraf çekmek ya da belgesel çekilmesi amaçlanan kamp türü olarak karşımıza çıkar.

Temalı Kamp

Temalı kamp genellikle belirli bir konseptle yapılan ya da bir organizasyon tarafından ayarlanan temalı değişik tarzda yapılan bir kamp türü olarak karşımıza çıkar. Bu kamp türünde daha çok organizasyon tarafından festival ve bazı etkinlikler düzenlendiğinden bireyler daha çok doğayla iç içe bir şekilde kampta eğlenerek keyifli bir şekilde vakit geçirmeyi amaçlarlar.

Kamping Ekipmanları Nelerdir

Kamping Ekipmanları Nelerdir?

Kamp yapan kişilerin genellikle yanlarında bulundurması gereken birtakım ekipmanlar vardır. Fakat bu ekipmanlar genellikle kamp türüne göre değişiklik gösterir. Genelde camping için kullanılacak ekipmanlar herhangi bir rüzgâra karşı dayanıklı olacak bir çadır, ısınabilmek için çakmak ya da ateşe ihtiyaç vardır. Aynı zamanda da ısı ihtiyacını karşılayabilmek için battaniye iş görebilir. Eğer kamp alanında uzun bir süre kalınacak ise mutlaka herhangi oluşabilecek bir yaralanma, yaraya karşı yara bandı ihtiyaç olabilecek ekipmanlar arasında yer alır. Kamp alanında eğer göl varsa balık tutabilmek için ise mutlaka bir oltaya ihtiyaç olmaktadır.

Kamping Alanları

Kamping kültürünü yaşamak, doğayla iç içe olmak, sakin bir ortamda dinlenmek ve huzurlu bir şekilde tatil yapmak isteyenler için, kamping alanları tam anlamıyla harika ortamlardır. Camping sadece çadırlardan ibaret olmayıp karavanlarda kamp yapılabilmektedir. Genellikle kamp alanlarında birçok gelişmiş şeylerin olması çok beklendik bir durum değildir. Herkesin kendine ait banyo ve dinlenme tesislerinin bulunması gibi şeyler örnek olarak sayılabilir. Bu gibi durumlar her kamping alanında görülmese de gelişmiş olan kamping alanlarında görülmektedir.

Whatsapp
ETBİS