l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Biber Tohumu Hangi Ayda Ekilir?

Günümüzde çoğu kişi biberi tüketim alışkanlığı olarak gördüğünden saksı ya da seralarda yetiştirmektedir. Biberin kendi içerisindeki bulunan çekirdeklerinden biber tohumu elde etmek çok kolay ve pratiktir. Biber tohumunu elde edebilmek için biberin çekirdeğini ayırmak yeterlidir. Aynı zamanda biberin bir ya da 2 kez ekilmesi gerekmektedir. Genellikle ilkbaharın başında ya ortasına doğru ekilir. Yani nisan ayının ortası ya da başlangıcında ekilmesi gerekmektedir. Biber tohumu ekiminde, verimli ve güvenli bir hasat elde etmek için, araştırma yapıp uygulama yapmadan önce, toprak durumu, zamanlaması ve üretim teknikleri hakkında bilgi edinmek çok önemlidir.

Biber tohumunu daha geç ekmek isteyen kişilere ise mayıs ayının başlangıcını tercih etmesi önerilmektedir. Fakat bu tarih biberleri ekmek için biraz daha geç kalabilmektedir. Her bölgenin kendine has iklim özellikleri vardır. O yüzden de her bölgede biber tohumlarının ekilme süresi değişiklik gösterebilmektedir. Tohumlar ekildikten ve yeşerdikten sonra genellikle toprağa fideler dikilir.

Biber Tohumu Hangi Ayda Ekilir

Biber Tohumu Kaç Günde Çimlenir?

Biberin iyi bir şekilde çıkması ve kaliteli olabilmesi için seçilen tohum organik olması gerekmektedir. Organik olan biber tohumu toprakta çok çabuk çıkar ve yeşerir. Fakat tohum ekilmeden ve yeşermeden önce mutlaka çimlendirilmesi gerekir.  Biber tohumlarının çimlenmesi için ıslak bir şeyle arasına sarılıp beklenmesi gerekir.

Tohumlar evde 1 ya da 2 gün bekletilmelidir. Tohum o süre zarfında beklediğinde çimlenmiş olur. Bir sürü tohum çimlendirme yöntemi olduğu için birini deneyerek işlem uygulanabilir. Burada amaç biber tohumunun çimlenmesi ve toprağa atılmasıdır.  Biber tohumunun çimlenmesi yaklaşık 1 ya da 2 gün almaktadır. Tohumun çimlenmesi diğer çimlenme türlerine göre daha kısa sürmektedir. Tohum çimlendirildikten sonra toprağa atılır ve yeşermesi beklenir.

Biber Tohumları Nasıl Ekilir?

Biber tohumları genel olarak sadece tek bir alana değil birçok alana ekilebilir. Biber tohumları saksılarda ya da seralarda yetiştirilebilmektedir. Biber tohumlarının ekilebilmesi için biber ekilecek olan toprağın mutlaka nemli bir şekilde olması gerekmektedir. Aksi takdirde ekilen tohumlar yeşermez ve işlemler boşuna yapılmış olur. Saksıda ya da serada yetişse bile biber tohumları toprağın üstü hafif bir şekilde nemlenerek yetişmesine yardımcı olur.

Biber tohumlarının ekilebilmesi için ilk önce mutlaka çimlenmesi gerekmektedir. Çimleme işlemi ise genellikle biber tohumlarının üstü ıslak ya da nemli bir bezle örtüldüğünde ve bekletilmesi ile tamamlanmaktadır. Biber tohumlarının çimlenme süresi normalde bir gündür. Fakat tohumların iyice çimlenmesi için birkaç gün oda sıcaklığında nemli bir şekilde bekletilmelidir. İyice çimlendikten sonra ise biber tohumları toprağın üstüne atılmaktadır. Burada neye ya da nereye ekileceği çok önemlidir.

Saksıda ya da serada yetişse bile yetişme alanları birbirinden oldukça farklıdır. Eğer biber tohumunun saksıda büyütmek amaçlanıyorsa saksıya arada su eklenmelidir. Böylece toprak nemlendirilir. Biber tohumları büyümesi ve yeşermesi sağlanır. Biber tohumları serada ya da bahçede yetiştiriliyor ise mutlaka tohumların üstüne gübre karıştırılarak atılmaktadır.

Tohumlar ekildikten sonra yetişmeleri için sulanır. Üzerleri streç filmi ile kaplanarak tamamı örtülür. Biber tohumların bir süre sonra yeşerdiği görülecektir. Tohumlar genellikle 10 ya da 15 günde yeşerip çıkmaya başlar. Fakat bu süre dilimi daha da uzayarak değişim gösterebilmektedir.

 Biber Tohumu Nasıl Kurutulur

 Biber Tohumu Nasıl Kurutulur?

Biber tohumu elde edebilmek için daha önceden alınan biberlerden çıkartılan çekirdekler kurutulabilir. Herhangi bir yerden biber alınabilir ya da ekilen biberler dalından kopartılıp tohumu elde edilebilir. Taze alınmış olan biberler bir süre bekletilir. Böylece biberler iyice bekletildikten sonra kurumuş bir hale gelir. O biberlerin içlerindeki çekirdekleri alınır. Ardından bir daha ekilmek ve kullanılmak üzere tohum yapılmaktadır.

Biber Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır?

Biber tohumu ekimi yapmak, herhangi bir sebzelik bitkiyi yetiştirmek isteyenlere mükemmel bir fikirdir. Bununla birlikte, biber tohumu yetiştirmek için başarılı olabilmek için, tohumun doğru şekilde sulanması gerekir.

Biber tohumlarında su genel olarak belirli aşamalarda verilmesi daha doğru olacaktır. Yani tohumlara verilecek olan su sık fakat az az şekilde olması gerekmektedir. Yoksa biber tohumları yeşermemektedir.  Biber tohumları aşırı sulandığında solmaktadır. Bu sebeple dökülen suyun kararında ve dengesinde olması gerekmektedir. Biber tohumları için sulama işlemleri toprağın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Toprak kumlu bir toprak ise en az 3- 4 günde bir sulanması yeterli olacaktır. Fakat eğer toprak çeşidi farklı ise bu süre daha da artabilmektedir.

Whatsapp
ETBİS