l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Adenium Tohum (Çöl Gülü) Çiçeği-Tohumu-Bakımı

Son zamanlarda adenium tohum (çöl gülü) çiçeği-tohumu-bakımı konusu çok araştırılıyor. Bitkinin bakımı çok kolaydır. Sadece biraz dikkat ister. Düzenli sulama ve güneş ışığı gören bir mekanda bulunmalıdır. Genelde ılık havayı sever. Çiçek açma mevsimi ise yaz aylarıdır. Çiçekleri pembe ve kırmızı tonlarında açar. Yaprakları ise yeşildir. Kış aylarında çiçekleri ve yaprakları dökülür.

Çiçeğin Ortamdaki Işık Beklentisi

Çöl gülü, güneş alan mekânlarda büyür. Evin, pencere kenarları veya kış bahçesi bu bitki için idealdir. Bu çiçeği açık havada büyütmek istiyorsanız gölge olmayan ortamlar seçmelisiniz. Ancak bitkiyi kavurucu öğle güneşin etkisinden de korumalısınız. Eğer yoğun güneşin etkisinden korumaya dikkat etmezseniz bitki zarar görecek ve belki de ömrü tükenecektir.

Çöl Gülü Nasıl Toprak İster?

Çöl gülü, kumlu yapıda veya çakıllı toprak sever. Bu toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Çöl toprak tipine benzer yapıdaki bu toprağın değeri 6.0 civarında asidik pH’ı olmalıdır.

Adenium Tohum (Çöl Gülü) Çiçeği

Adenium Tohum (Çöl Gülü) Çiçeği

Sulama Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Çiçeğin su ihtiyacı yıl içinde değişiklik gösterebilir. Mesela ilkbaharın son aylarında ve yaz aylarında toprağını diğer zamanlara göre daha nemli tutmak gerekir. Toprağı belirli aralıklarla kontrol etmek, toprak tamamen kurumadan sulamak gerekir. Ama sulama çok abartmadan yapılmamalıdır. Saksı seçilirken delikleri olmasına dikkat edilmelidir.

Böylece aşırı nemlenme durumunda havalanması kolaylaşır. Örneğin kil ve toprak saksılar iyi bir seçim olabilir. Sonbahar ve kışın çiçek durgunluk dönemine girer. Bu dönemde çiçeği az sulayınız. Büyüme döneminde çiçeğin gövdesine bakarak suyun yeterlilik durumunu tespit edebilirsiniz.

Çöl Gülünün Budalası Nasıl Olmalıdır?

Budama işleminden önce tuvalet ispirtosu ya da çamaşır suyu ile budama makasını dezenfekte etmek gerekir. Bu sırada çiçeğin hasarlı bölümlerini, yeni kısımlar yetiştikten sonra hemen koparmak, bunu devamlı takip etmek gerekir.

Orantılı bir büyüme için uzun, ince kısımlarını budamak doğru olur. Öteki dallara temas eden kısımları koparılmalıdır. Yaprakların üst kısmından ya da bir sapların birleşim noktasından kesmek ideal budama biçimidir. Adenium tohum (çöl gülü) çiçeği-tohumu-bakımı bu şekilde öğrenildikten sonra sağlıklı şekilde kolayca büyütebilirsiniz.

Whatsapp
ETBİS