l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Bahçesaray İlçesi, Van

Bahçesaray ilçesi, Van ilimizde konumlanmaktadır. Van’ın güneybatı kısmında yer alır. Nüfus açısından şehrin en küçük ilçesi olarak lanse edilmektedir.

Bahçesaray İlçesi Nerede?

Bahçesaray İlçesi

Van ilimizde yer alan Bahçesaray ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi’ndedir. Yüzölçümü 576 kilometredir. 2018 verilerine göre toplam nüfusu 14.622’dir. İlçenin belediye başkanı Meki Arvas, Kaymakamı ise Ömer Tuğrul Kundakçı’dır.

Bahçesaray İlçesi Ekonomisi

İlçenin en önemli geçim kaynağı bal ve ceviz üretimidir. Bölgede hayvancılık ve tarım da yapılmaktadır. Müküs balı bu ilçenin meşhur ürünlerinden biridir. Ceviz ağaçlarının kütüğü satılarak gelir elde edilir. Ceviz kerestesinden imal edilen çeşitli mobilyalar da ilçenin önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca ağaç oymacılığı burada çok gelişmiştir. 2012 senesinde Müküs ırmağı üstüne kurulan su fabrikası sayesinde bütün şehir genelince hazır su satışı başlamıştır.

Bahçesaray İlçesi Turizm

Bahçesaray İlçesi

Müküs ırmağında bol oranda alabalık bulunmaktadır. Aynı zamanda rafting sporları için de uygun bir yerdir. Kış sporları için elverişli olan ilçe, Karabet Geçidi yaylasında kayak etkinliklerine ev sahipliği yapar. Her sene gerçekleştirilen kültür ve sanat festivalleri de pek çok misafirin ilgisi ile karşılanır.

Bahçesaray İlçesi Yakınında Gezilecek Yerler

Bahçesaray İlçesi

Bahçesaray ilçesi ve çevresinde gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer vardır. Yolunuz bu ilçeye düştüyse, deneyimlemeniz gereken en önemli lokasyonları sizler için sıraladık. İşte o benzersiz destinasyonlar:

Van Kalesi

Van kent merkezine beş km uzaklıkta olan kale, M.Ö. 840 ila 825 seneleri arasında Urartu Kralı Birinci Sarduri tarafından inşa ettirildi. Uzun seneler boyunca başkentlik yapmış bir kaledir. Bu şehrin en önemli sembolleri arasında konumlanır. Kalenin içinde kaya mezarları, sur duvarları ve çeşitli kitabeler yer almaktadır.

Van Kedisi Heykeli

Van şehrinin bir diğer önemli sembolü ise şüphesiz ki Van Kedisi Heykeli olur. İranlı heykeltıraş tarafından inşa edilen heykel, hem yerli hem de yabancıların ilgisini çekmektedir. Heykelin çevresinde hatıra fotoğrafı çekilebilir, anılarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Tarihi Van Evleri Mahallesi

Yolunuz Bahçesaray ilçesi yakınına düştü ise görmeniz gereken bir diğer önemli lokasyon ise tarihi Van evleri mahallesidir diyebiliriz. Geleneksel Türk evlerinin izlerini taşıyan bu yapılar, kendine has özellikleri ile öne çıkar. Evlerin yapımında ahşap, taş ve kerpiç malzeme kullanılmıştır. Tek ve iki katlı yapılar olarak öne çıkmaktadırlar.

Cumhuriyet Caddesi

Van İpekyolu ilçesinde bulunan cadde, kentin en kalabalık ve işlek caddelerinden biri olarak lanse edilmektedir. Sol ve sağ kısımlarında çok sayıda dükkan, kuyumcu, otel, restoran gibi işletme yer almaktadır. Van’a gelmişken alışveriş yapmak istediğiniz zaman bu cadde sayesinde tüm gereksinimlerinizi en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca kente özgü hediyelik eşyalar aradığınızda da yine bu cadde üzerinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilirsiniz.

Van Müzesi

Bahçesaray ilçesi yakınında bulunan Van Müzesi, özellikle de müzeleri gezmeyi sevenler için harika bir yerdir. İçinde çok sayıda önemli eseri sergileyen müze, yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmektedir. Müzede Van ile ilgili önemli hatıralar ve heykeller de vardır.

Akdamar Anıt Müzesi

Van söz konusu olduğunda ön plana çıkan yapılardan biri de elbette Akdamar Anıt Müzesi olur. Gevaş ilçesinde konumlanan müze, kendine özel tasarımı ve duruşu ile harika bir atmosfer yaratır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen müze, Mimar Keşiş Manuel eseridir.

Van Urartu Müzesi

Bahçesaray ilçesi yakınlarındaki bir başka önemli merkez de Van Urartu Müzesi olur. Tarihi yerleri gezmeyi sevenler için harika bir kurum olan Van Urartu Müzesi, eşsiz bir deneyim vadeder. İlginç tarihi eserlere ev sahipliği yapan müze, kentin tarihine de ayna tutmaktadır.

Erciş Doğancı Kaplıcası

Sağlık turizminin önemli destinasyonlarından biri olan Erciş Doğancı Kaplıcası, her sene çok fazla sayıda turistin ilgi gösterdiği bir kaplıcadır. Çeşitli hastalıkların tedavisi ve hastalıkların önlenmesi için şifa kaynağı olduğu düşünülen kaplıca, hem Vanlı vatandaşların hem de turistlerin ilgi odağı haline gelir.

Van Kedisi Evi

Van’a gelmişken Van Kedisi Evi’ni de muhakkak görmelisiniz. Şehrin sembolü haline kediler için özel olarak tasarlanan ev, pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Nesli tükenmekte olan Van kedilerini görmek için İpekyolu’ndaki Van Kedisi Evi’ne gidebilir, bu eşsiz hayvanları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Whatsapp
ETBİS