l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Bağıl Nem Ne Anlama Gelir?

Bağıl nem nedir ve ne anlama gelir detaylıca açıkladık. İşte bağıl nemle ilgili merak edilen tüm ayrıntıları!

Bağıl Nem Nedir?

Bağıl Nem

Bağıl nem, havadaki su miktarı (mutlak nem) ile aynı sıcaklıkta bulunabilecek maksimum miktar (doyma noktası) arasındaki orandır. Havadaki bu nem, hidrolojik döngünün aşamalarından biri olan suyun buharlaşma sürecinden kaynaklanmaktadır. Su buharı atmosfere yükselerek bulutlar halinde birikiyor, ancak bir kısmı da atmosferde dolaşan havayı oluşturuyor. Diğer maddeler gibi havanın da suyu absorbe etme sınırı (doyma noktası) vardır. Doyma noktasının altında çiğlenme noktası bulunur. Bunun üzerinde su yağmur şeklinde çöker.

Havanın bağıl nemi sıcaklığa, ormanların veya bitki örtüsünün, nehirlerin ve barajların bulunup bulunmadığına göre değişecektir. Bir çölde havanın bağıl nemi %15’e ulaşabilir. Dünya ortalaması ise %60’tır. Hava nemi çok düşük veya çok yüksek olduğunda, özellikle solunumla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Nemin çok düşük olması (%30’dan az) alerjiler, sinüzit, astım ve diğer hastalıkların kötüleşme eğilimini artırır. Öte yandan havanın bağıl nemi çok yüksek olduğunda mantarlar, küfler ve akarlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca sıcaklık düşük olsa bile (ortalama 24°C), bağıl nem çok yüksekse yine de sıcak hissedersiniz. Çünkü ter cildinizden daha zor buharlaşır. Bu da termal hissin daha yüksek olmasına neden olur. Aynı şekilde eğer hava çok sıcaksa ve bağıl nem çok düşükse teriniz daha hızlı buharlaşarak vücudunuzu soğutacağı için 37°C’ye kadar kendinizi hasta hissetmeden dayanabileceksiniz.

Bağıl Nem Nasıl Ölçülür?

Bağıl Nem

Konuyla ilgili olarak bağıl nemin nasıl ölçüldüğü de sıklıkla merak edilir. Havanın bağıl nemini ölçmek için kullanılan alet higrometredir. Bu aletler genellikle emilen su miktarına göre değişken dirence sahip lityum tuzları kullanılarak yapılır.

Hava Nemi Nedir?

Bağıl Nem

Basitleştirilmiş bir şekilde hava nemi, atmosferde su buharının, yani gaz halindeki H20’nin varlığını gösterir. Bir iklimin kuru mu yoksa nemli mi olduğu buradan tanımlanır. Ayrıca atmosferik nem olarak da adlandırılan bu nem, her konumun termal hissini etkileyerek hissettiğimiz ve vücudumuzun kaldırabileceği ısıyı etkileyecektir.

Havanın nemini çeşitli faktörler etkiler: Ana faktörler arasında hava kütleleri bulunur. Kıtasal olanlar gibi en kuru olanlar nemi azaltırken, okyanuslar gibi daha ıslak olanlar onu arttırır ve bu da yağmur oluşumuna yardımcı olur. Nehirler ve göller gibi daha fazla ağaç ve su kütlesinin bulunduğu alanlar daha yüksek hava nemine sahiptir. Ormansızlaşma gibi insan eylemleri bu endeksi azaltır.

Nemin Neden Olduğu Problemler

Hem nemin artması hem de azalması sağlığa zararlı olabilir. Her iki durumda da çok önemli hale gelen iki endişe vardır: bu nemin mobilyalar ve duvarlar üzerinde yaratabileceği sonuçlar ve her şeyden önce binada bulunanların sağlığı üzerindeki etkiler.

Küfün ürettiği ve havada asılı kalan sporlar alerjik durumlara yol açabilir. Bağıl nem aynı zamanda astımı kötüleştirebilir, kuru öksürüğe, baş ağrılarına neden olabilir ve enfeksiyonlara yol açan bakterileri ortaya çıkarabilir.

İç mekânda olduğumuzda ve hava yenilenmediğinde, mikroorganizmaların gelişimi dış ortamlara göre çok daha fazla olma eğilimindedir. Bu, özellikle kirletici malzeme ve ekipmanların varlığı, insan varlığı ve hava kalitesinden yoksun iç ortamlarda oluşan nem nedeniyle meydana gelir.

Aynı şekilde cilt, havada asılı kalan sporlardan etkilenerek topikal alerjileri tetikler. Benzer şekilde göz problemleri de nemin zararları arasında yer almaktadır. Sporlar kaşıntılı, tahriş olmuş ve alerjik gözlere neden olur. Yaşlılar, bebekler, çocuklar, hamile kadınlar gibi savunmasız kişilerde ve halihazırda tüberküloz geçirmiş olanlar gibi bir tür bağışıklık yetmezliği olan kişilerde riskler çok daha fazladır.

İç Mekânda Nem Nasıl Kontrol Edilir?

Ortamdaki nemden kaynaklanan en yaygın sorunlardan biri de duvarlarda, tavanlarda ve hatta mobilya ve giysilerde kolaylıkla fark edilebilen küflerdir. Bulunduğunuz ortamda nem oranının arttığını fark ettiniz mi? İster mobilyaların hasar görmesi, ister duvardaki lekeler, hatta kötüleşen solunum koşulları nedeniyle olsun, daha büyük sorunlardan kaçınmak için aşırı nemden kurtulmak çok önemlidir.

Aşırı nemden kurtulmanın en etkili yollarından biri, özellikle mutfak, banyo, yatak odası ve dolaplar gibi yerlerde nemi kontrol altına almaktır. Bu alanlar sık olarak havalandırılmalıdır. Havalandırmanın yetersiz kaldığı durumlarda ise hava nemlendirici cihazlar kullanılabilir.

Whatsapp
ETBİS