l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Akbelen Ormanı, Muğla

Akbelen Ormanı, Muğla ilinin Milas ilçesinde yer alan yeşillik bir bölge. Milas’a bağlı İkizköy’de konumlanan orman, son dönemlerde isminden sıkça söz ettiriyor. Limak Holding’in ağaçları kesmesine karşı çıkan yöre halkı, bir süredir ağaçların kesilmesini önleme çabası gösteriyor.

Akbelen Ormanı Nerede Yer Alır?

Akbelen Ormanı

Akbelen Ormanı, Milas ilçesinin sınırlarında konumlanır. Doğa mirası şeklinde kabul edilen ve koruma altında bulunan ormanlar arasındadır. Geniş bir alana sahiptir. Yaklaşık olarak 740 hektarlık bir alana yayılmış durumdadır. İçinde çınar, kestane, kızılağaç, meşe, çam gibi çok sayıda ağaç türünü barındırır.

Akbelen Ormanı Neden Önemli?

Akbelen Ormanı

Ülkemizin en büyük orman yangını felaketinin meydana geldiği Akbelen Ormanı içinde iki yüzden fazla bitki çeşidi, yüzden fazla kuş cinsi ve otuzdan fazla memeli cinsi yaşıyor. Uzmanlar, ormanın yok edilmesi ile yalnızca ağaçların değil, bütün bir ekosistemin de kaybolacağını, yerüstü ve yeraltı sularının kirleneceğini, iklim değişikliğe katkıda bulunacağını ve ayrıca birey sağlığını tehdit edeceğini söylüyorlar.

Bununla beraber Akbelen Ormanı, yöredeki diğer birçok ormanlık alanı birbiri ile buluşturan doğal bir koridor niteliği taşıyor. Böylece habitat kalitesini ve biyolojik çeşitliliği de teşvik ediyor.

Akbelen Ormanı Yakınında Gezilecek Yerler

Akbelen Ormanı

Akbelen Ormanı yakınında gezilecek birçok yer bulunuyor. Yolunuz buraya düştüyse, keşfetmeniz gereken çok sayıda doğal, kültürel ve tarihi güzellik olduğunu söylemeliyiz. Bunlar arasında öne çıkan lokasyonlar:

Yediler Manastırı

Gölkaya Köyü sınırları içinde yer alan manastır, ilçenin en eski yapılarından biridir. Milattan Sonra yedinci yüzyılda yapılmıştır. Aradan uzun bir zaman geçmesine karşın, hala ihtişamını korumaktadır. Manastırın bulunduğu alandan eşsiz Bafa Gölü manzarasını da deneyimleyebilirsiniz.

Milas Müzesi

Müze tutkunları için iyi bir seçim olan Milas Müzesi, kentin sınırları içinde gerçekleştirilen kazılar sonucunda elde edilen kalıntıların sergilendiği bir yerdir. İlgili müze, 1987 senesinden bu yana açıktır ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca 1,5 dönümlük bir alanda yer alan açık hava müzesi olduğunu da eklemeliyiz

Turhan Selçuk Karikatürlü Ev

Türk mizahının mühim isimlerinden olan Turhan Selçuk anısına inşa edilen bir müzedir. 2010 senesinde hizmete açılmıştır. Hem mizah hem de müze tutkunu iseniz ve yolunuz Akbelen Ormanı civarına düştüyse, bu müzeye uğramayı da unutmamalısınız.

Şeytan Yalısı

Her mevsim kendine has güzellikleri ile öne çıkan Milas, yaz mevsiminde Şeytan Yalısı ile de dikkat çeker. Cennet gibi bir görüntü sunan bu doğal güzellik, muazzam bir deniz deneyimini teşvik eder. İnce kumları ve temiz havasıyla da ziyaretçilerini sevindiren Şeytan Yalısı, kentin gürültüsünden uzakta ve ağaçların gölgesinde harika zamanlar geçirmenize olanak tanır.

Çökertme Koyu

Milas’a bağlı olan koy, masmavi suları ve yeşil tabiatı ile isminden söz ettirir. Görenleri hayrete düşüren doğasıyla Çökertme Koyu, Akbelen Ormanı çevresinde mutlaka keşfedilmesi gereken bir yerdir. Milas merkeze yaklaşık olarak elli kilometre uzaklıktadır. Koy aynı zamanda büyüleyici fotoğraf kareleri yakalamanızı da sağlar.

Zeytinlikuyu Plajı

Plaj, ilçenin Kıyı Kışlacık mevkiinde yer alır. Harika atmosferi, temiz denizi ve altın rengi kumlarıyla bilinir. Kışın sessiz olan plaj, yaz mevsiminde bir hayli hareketlidir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği plaj, unutulmaz bir tatili mümkün kılar.

Ören Plajı

Bu popüler plaj, sığ denizi ve yumuşak kumlarıyla bilinir. Görenleri kendisine hayran bırakır. Serin suları ile iyi bir deniz deneyimi sunar. Berrak suları, rengarenk balıklarla yüzmeyi mümkün hale getirir.

Bafa Gölü Milli Parkı

Yerli ve yabancı turistlerin Milas ilçesinde ilgi gösterdiği yerler arasındadır. Sıklıkla ziyaretçi çeken milli park, yedi bin hektarlık alan üzerine kurulmuştur. Manzarası ve güzelliği ile görenleri mest eden Bafa Gölü Milli Parkı, doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı olur. Aileniz ya da sevdiklerinizle Milas’ta huzurlu bir geçirmek isterseniz, Bafa Gölü Milli Parkının yolunu tutabilirsiniz.

Denizcik Gölü

Akbelen Ormanı etrafında gezip görülecek pek çok önemli yer var. Bunlardan biri de Denizcik Gölü olur. Burası minik bir krater gölüdür. Milas yöre halkının da uğrak noktalarından biridir. Göl manzarasına karşı kamp yapmak ya da piknik etkinliği gerçekleştirmek istediğinizde beklentilerinize maksimum seviyede yanıt verir. Piknik, fotoğraf çekici, trekking için çok uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Whatsapp
ETBİS