l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Abant Gölü Nerede?

Abant Gölü, en popüler doğal güzelliklerden biridir. Çoğu insanın ilgisini çeken göl, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olur. Görüntüsü ve ihtişamı ile öne çıkan bu gölü yakından tanıyalım.

Abant Gölü Nerededir?

Abant Gölü

Bolu kentimizin 34 km güneybatısında konumlanan Abant Dağları üzerinde oluşan bir birikinti ve krater gölüdür. Park alanında 1400-1700 metre aralığında pek çok farklı tepe bulunur. Senenin her ayında büyüleyici bir güzelliği bulunan Abant Gölü, hem konaklamak hem de günübirlik geziler için çok uygundur.

Gölün alanı 127 hektardır. Denizden yüksekliği ise 1328 metre kadardır. Göl, yer altı suları ile beslenmektedir. Derinliği on sekiz metredir. Gölün etrafındaki bitki zenginliği nedeniyle burası oldukça dikkat çekici bir görsel şölen sunar.

Abant Gölü Çevresinde Neler Yapılır?

Abant Gölü

Etrafı yedi kilometre olan ve senenin her ayı farklı güzelliklere sahip olan bu gölde yapılabilecek pek çok farklı aktivite vardır. Bunlar arasında at gezintisi, fayton gezintisi, bisiklet turu, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, kamp, piknik, müze ziyareti, tabiat parkı gezisi yer alır. Ayrıca, Çepni Yaylası’nda yamaç paraşütü de yapılmaktadır.

Abant Gölü ve Çevresinde Ne Yenir? Ne Alınır?

Abant Gölü

Tabiat parkı içinde ye alan satış reyonlarında bölgede üretilen yöresel gıdalar ve hediyelik eşyalar satışa sunulur. Yirmi iki kilometrelik Abant yolu üstünde alabalık lokantaları ve sucuk-ekmek satış alanları vardır.

Abant Gölü ve Çevresinde Nerede Konaklanır?

Göl etrafında iki tane beş yıldızlı konaklama tesisi, bungalov evler, kamp ve piknik alanları ve aynı zamanda lokantalar bulunmaktadır. Bununla beraber Abant yolu üstünde pansiyonlar da vardır. Bu nedenle de Abant Gölü ve çevresinde konaklama problemi bulunmamaktadır.

Abant Gölü ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Yolunuz Abant Gölü civarına düştüyse, burada keşfetmeniz gereken pek çok farklı yer var. Bu özel destinasyonları sizler için sıraladık:

Tarihi Mudurnu Evleri

Kent merkezinden elli iki kilometre uzaklıkta olan Mudurnu ilçesi, kendine has eski Türk evleri ile bilinir. Burası adeta Safranbolu evlerine benzer. Geçmişi birkaç yüzyıl öncesinde dayanır. Osmanlı şehir mimarisini yansıtan birçok detay barındırır. Mutlaka görmeniz gereken yapılar arasındadır.

Babas Kaplıcaları

Doğal şifa kaynağı olarak lanse edilen Babas, Mudurnu ilçesindedir. Özellikle de metabolizma ve diyabet gibi sorunları olanlara tavsiye edilir. Son yıllarda popüler bir turizm tesisi olarak hizmet sunmaktadır. Konaklamalı ya da isteğe göre günübirlik olarak burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bolu Müzesi

Kentin tarihi ve kültürel dokusunu en iyi şekilde hissedebileceğiniz en net yerlerden biri de Bolu Müzesi olur. Bu sebeple de yolunuz Abant Gölü tarafına düştüyse, Bolu Müzesine de muhakkak uğramanızı öneririz. 1975 senesinde kurulan müze, buralarda yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda elde edilen eserlerin sergilenmesini sağlamaktadır. Etnografik ve arkeolojik olmak üzere iki farklı bölümden oluşmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Ülkemizin en popüler ve en çok sevilen kayak merkezlerinden biridir. Bolu’nun çam ormanları içinde konumlanır. Kış turizminin canlı geçtiği yerler arasındadır. Özellikle de hafta sonları bir hayli kalabalık olur. Aralık ve Şubat döneminde aktif olarak kayak yapılabilen merkez, eğlenceli ve bol adrenalin içeren zamanlar vadeder. Kent merkezine otuz sekiz km uzaklıktadır.

Esentepe Kayak Merkezi

Şehrin en beğenilen kayak merkezlerinden biridir. Gerede ilçesinde yer alır. Bir diğer ismi ise Arkut Dağı şeklindedir. Her sene kış döneminde çok sayıda turisti ağırlar. Kış aylarında benzersiz bir tatil yapmanıza olanak tanır.

Atatürk Orman Parkı

Abant Gölü çevresine uğradığınız zaman Atatürk Orman Parkını da mutlaka görmelisiniz. Yeşilin bin bir tonunu sunan park, eşsiz güzelliği ile sizi adeta büyüler. Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için harika bir yerdir. Park içinde çocuk oyun alanları da vardır. Bu sebeple de çocuklu aileler için de iyi bir seçimdir. Hem yerel halkın hem turistlerin sık olarak uğradığı bir yerdir.

Abant Tabiat Parkı

Doğal güzellikler söz konusu olduğunda öne çıkan Bolu, Abant Tabiat Parkı ile de beklentilere yanıt verir. Doğal gölü ile görenleri etkileyen tabiat parkı, mavi ve yeşili aynı anda sunar. Burada doğanın tadını çıkarabilir, yürüyüş, bisiklet, kamp gibi etkinliklerden faydalanabilirsiniz. İsterseniz göl çevresinde konaklayabilirsiniz.

Whatsapp
ETBİS