l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Zodyak Nedir?

Astroloji ile ilgilenen kişiler ilk olarak zodyak nedir? Sorusunun cevabını merak ederler. Zodyak genel olarak gökyüzüne bakan kişinin gökyüzündeki her şeyi görebilmesine denir. Daha detaylı tanımlamak gerekirse yeryüzünden gökyüzüne doğru bakan kişi gökyüzünde gördüğü gezegenleri, yıldızları, ay ve güneş gibi sistemleri yer aldığı gök küre kuşağına verilen isimdir. Zodyak ayrıca günümüz burç yorumlarında sıkça karşımıza çıkar.

Zodyak, yıldız haritası kavramları ile beraber ifade edilebilir. Birçok yorumcu ifade etmektedir. Kuşak takımyıldızlarını gösteren hayali bir çizgi olarak da tanımlanır. Günümüzde medya araçları ile burç yorumlarında zodyak önemli bir yer tutar. Gök cisimlerinin hareketlerine bağlı olarak astrolojik bilgiler burç yorumlamaları için önemli yer tutar.

Zodyak Nedir?

Zodyak Nedir?

Astrolojide Zodyak Etkisi Ne Demektir?

Zodyak güneşin görünen yoludur. Her biri 30’ar derece aralıklıdır ve toplamda 360 dereceye tekabül eden 12 bölümden meydana gelir. 12 bölümün her birisi Zodyak burçlarını ortaya çıkarmaktadır. Her burç diğer burçlardan farklıdır. Her burcun kendisine özgün özellikleri ve etkileri vardır. Bir burç ile diğer burç ile bir arada nitelendirilmez.

Dünya’nın Güneş etrafında bir yıl süre boyunca döner. Buna bağlı olarak Güneş, Zodyak burçlarının her birisi üzerinde 1 ay boyunca kalır. Bunun anlamı Güneş’in günde bir derece ilerlemesidir. Güneş farklı mevsimlerde de ilerlemektedir. Mevsimler bu dönemde doğan insanların mizacını ve karakterini etkiler. Zodyak’ta gezen farklı gezegenler içinde bulundukları açıların özelliklerine göre de hareket ederler. Bulundukları burçların özelliklerine göre de kendilerini gerçek hayata geçirirler.

Zodyak Nedir?

Zodyak Nedir?

Zodyak Takımyıldızları

Burçlar kuşağında yer alan 12 takım yıldız, burç takımyıldızları olarak da bilinir. Bu takım yıldızları; oğlak, kova, balık, koç, boğa, ikizler, aslan, yengeç, başak, akrep, terazi ve yay şeklindedir. Bu takım yıldızları keyfi tanımlamalardır. Konumları belirtirken ekvatoryal koordinat sistemi olarak bilinen sağ açıklık ve dik açıklık değerlerini bilmeniz gerekir.

Gece boyunca gök cisimleri Dünya’nın hareketiyle gökyüzünde dolaşsalar dahi bu koordinatlar hareketten bağımsızdır. Sağ açıklık saat birimi ile ifade edilirken dik açıklık açı birimi ile ifade edilir. Zodyak takım yıldızları gökyüzünde önemli bir yer kaplar ve bölgedeki koordinat aralıkları da önemlidir.

 

 

 

 

 

Whatsapp
ETBİS