l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Yeni Başlayanlar İçin Ev Bahçeciliği Rehberi

İnsan, yaşamını sürdürmeye başladığı günden itibaren en güzel mekânda kalarak mutlu olmak ister. Bu yüzden insanlar yaşam alanlarını zenginleştirmek için, yemyeşil ve daha canlı bir bahçe tercih etmektedir. Son yıllarda ise insanlar artık yoğun trafik ve kalabalık ortamlardan uzaklaşmak için kendilerine bahçeli bir ev kiralayarak ya da satın alarak yaşamlarını sürdürmeye başlamıştır. Fakat ilk defa bahçeli bir ev alanlar bahçe işleri ile nasıl ilgilenecekleri konusunda sorun yaşamaktadırlar. Bu doğrultuda devreye yeni başlayanlar için ev bahçeciliği rehberliği girmektedir.

Ev bahçeciliği

Ev Bahçeciliği İşleri İçin İpuçları

Bahçecilikle uğraşmak isteyenler öncelikle bahçede ne yapacaklarına karar vermelidirler. Örneğin çocuk alanları, çiçek evi, mutfak yeri, çalışma bahçesi vb. konularda hangi işe başlayacaklarına karar verdikten sonra yavaş yavaş çalışmaya başlamalıdırlar. Bahçecilik işleri için ipuçları şöyledir:

  1. Öncelikle bahçe işlerine hızlı bir şekilde başlanmamalıdır. İşler ağırdan alınmalı ki bahçe işleri daha keyifli hale gelsin.
  2. Bahçe, işleriyle yakından ilgilenmek istiyor ve bu konu hakkında bilginiz yoksa bulunduğunuz yerdeki size en yakın bahçecilik hizmeti sunan merkeze veya çiftliğe giderek bilgi almanız gerekir. Çünkü bu yerlerde bulunduğunuz yerin iklimi, toprağı, bitkisi hakkında bilgi alarak bahçe işleriyle daha rahat uğraşabilirsiniz.
  3. Bahçenizde çimler uzamış veya çapa yapmaya ihtiyacınız varsa çevrenizden çim biçme makinesini ödünç olarak isteyerek çimleri biçmeye başlayabilirsiniz.
  4. Bitki ekmek için öncelikle zaman, boy ve renk gibi unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Bu 3 şeye dikkat ettiğiniz sürece hem daha uzun süre bitki yetiştirebilir hem de bahçenizi daha yaşanabilir hale getirebilirsiniz.
  5. Bahçecilik işiyle uğraşırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; kaliteli çiçek seçimi olmalıdır. Düşük fiyata sahip çiçek satın alırsanız, ekmiş olduğunuz çiçeğin ömrü kısa olur ve bu durum sizi zor durumda bırakır.

Yukarıda verilen ipuçlarına dikkat ettiğiniz sürece daha modern ve rengarenk bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Özellikle bahçe işleriyle ilk defa uğraşıyorsanız ekeceğiniz bitkiden kullanacağınız alete kadar her bir etkene dikkat etmeniz gerekir.

Bahçe İşlerinde Kullanılabilecek Aletler

Bahçe işleri yorucu ve uzun süren işlerdir. Özellikle ev bahçeciliği işleri daha uzun süre çaba gerektirdiğinden ilk defa bu işi yapanlar gerekli ipuçlarını aldıktan ve ilgili araştırmalı yaptıktan sonra ev bahçecilik işlerine başlamalıdır. Ev bahçeciliğine gönül verenler gerekli ipuçlarını edindikten sonra en önemli aşama olan alet kullanımına da dikkat etmelidir. Çünkü rastgele kullanılan bir alet hem bitkiye hem de bahçeye zarar vereceğinden verilen emek boşa çıkabilir. İşte bahçe işlerinde kullanılabilecek en kullanışlı aletler:

Yukarıda sayılan aletler ev bahçeciliği ve diğer bahçecilik işleri için oldukça ideal aletlerdir. Bu aletler dışında elbette farklı aletlerde alabilirsiniz. Fakat ekilen bitkiye zarar vermemek ve kısa sürede bitkiyi büyütmek, bakımını yapmak için sayılan aletler bahçecilik işlerinde vazgeçilmezdir.

Damla Sulama ve Gübreleme

Ev bahçeciliğinde bitkilerin kolay sulanabilmesi için sulama hortumunun yanında damla sulama sistemi de oldukça önemlidir. Damla sulama yöntemi sayesinde ekilen bitkilerine kalitesi ve verimliliği artarak daha canlı bitkiler yetiştirilmektedir. Üstelik damla sulama sayesinde her bitki suyu alabilmektedir. Böylece suyun bitkilerine köklerine kadar ulaşmasını sağlayan ve çevre dostu olan damla sulama sistemi sayesinde artık sulama işleri hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle gübreleme esnasında damla sulama yöntemi kullanılırsa verilen gübre yavaş yavaş bitki köklerine ulaşarak daha rahat bir emilim ve büyüme sağlar. Bu sayede bitkiler besin ihtiyaçlarını karşılayarak güzel bir bahçenin ortaya çıkması sağlanır. Etkili bir sonuç için sulama sisteminin kurulumuna, gübre seçimine, gübre dozajına, gübre uygulamasına, sulama programı gibi önemli hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Ev Bahçeciliği Rehberi

Bahçelik: Damla Sulama

Damla Sulama ve Gübreleme Hangi Bitkiler İçin Önemlidir?

Damla sulama yöntemi günümüzde oldukça yaygın olduğundan evbahçeciliği işlerinde kaplara ekilen çiçeklerin yanında farklı bitkiler için de damla sulama yöntemi uygulanmaktadır. Damla sulama yöntemi ve gübreleme işleri aşağıda verilen bitkiler için de uygundur:

Bahçe Temizliğine Önem Verin

Temizlik her insan için önemli bir detay olduğundan, ev bahçeciliği işlerinde de oldukça önemlidir. Bu yüzden eğer bitkilerin bakımı yapılacaksa öncelikle bahçe temizliğine önem verilmeli, ardından bahçe ve bitki bakımı yapılmalıdır. Bunun için çevre temizliği ve çeve kontrolü yaparak gereksiz ayrıntılardan ve pislerden kurtulmanız gerekir. Bilhassa bitkilerin ekildikleri zeminin temiz olması gerekir. Bunun yanında bahçe de yabani otlardan temizlenerek bitki ekimine uygun hale getirilmelidir. Yani bahçe bakımında yapılması gereken temizlik işleri şöyledir:

Ev bahçeciliği işlerinde artık profesyonel hale geldiğinizden ve temizlik işlerini de sorunsuz bir şekilde yaptığınızdan artık bakım işleri gibi hizmetlere geçerek zamanınızı daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bahçe Bakım İşleri

Ev bahçeciliği rehberlik hizmetinde gerekli ipuçlarını aldıktan sonra her işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiğiniz andan itibaren artık ekmiş olduğunuz bitkiler sağlıkla büyümeye başlayarak işinizi kolaylaştırır. Fakat zamanla büyümeye başlayan fidanlar bir süre sonra istenmeyen görüntünün oluşmasına neden olur. Bunun için bahçe bakımının yapılması şarttır. Bahçe bakımı için de budama, ilaçlama, sulama, gübreleme gibi işlerin yapılması gerekir.

Budama işlemleri için öncelikle güzel görüntü oluşturmayan bitkiler tespit edilmelidir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar öncesi yapılan budama işlemlerini doğru zamanda yaptığınızda hem bitkiler hem de bahçeniz daha güzel hale gelecektir. Çünkü budama bahçe işlerinde en önemli işler arasında olduğundan kötü bir görüntü diğer bitkilerinde kötü görünmesine neden olur. Bu yüzden estetik açıdan bitkileri daha güzel görmek için mutlaka belirli zaman aralıklarıyla bitkilere herhangi bir şekilde zarar vermeden verilen ipuçları ve yöntemler sayesinde budama işleri yapılmalıdır.

Bahçe Sorunlarının Giderilmesi

Ev bahçeciliği işine yeni başlayanlar rastgele bitki yetiştirmeye başladıklarından bazı sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunlar arasında öncelikle budama gibi işlemlerin yapılmaması sonucu ortaya çıkan kötü görüntü yer alır. Bunun yanında bitkilerin zamanla sulanmaması sonucu verimliliğin azalması, yanlış gübreleme gibi sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Yaşanan sorunları engellemek ve daha canlı bir ev bahçesine sahip olmak için yaşanan sorunların giderilmesi gerekir. Bunun için;

Yukarıda sayılan maddeler dikkate alındığında ev bahçeciliğinde yaşanan sorunlar azalarak daha canlı ve güzel bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Whatsapp
ETBİS