l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Tuz Odası Ne İşe Yarar, Faydaları

Şifa veren yerlerden birisi de tuz odası olmaktadır. Tuz odalarının amacı tuzu solunabilir hale getirilmesi olmaktadır. Bu sayede solunum yolları temizlenmekte ve insanların ciğerleri açılmaktadır. Özellikle astım, KOAH, sinüzit veya nefes darlığı yaşayan kişiler için tuz odalarının faydası da oldukça büyüktür.

Tuz Odası Nedir?

Tuz odası kullanımı son yıllarda artmaya başlamıştır. Tuz terapilerine 19. yüzyılda başlanmış olup günümüzde hala devam etmektedir. Bu terapi yönteminin temelleri Avrupa’da atılmıştır. Bu bölgelerde tuz yataklarında çalışan kişilerin zatürre astım gibi hastalıklara yakalanmadığı fark edilmiştir. Bunu fark eden tuz sanayicileri tuzun ne kadar sağlıklı bir ortam yarattığı bilgisine de ulaşmıştır. Bu bilgi sonucunda da tuz odaları sistemi ortaya çıkmıştır.

Tuz odaları insan sağlığı için oldukça iyi sonuçlar veren tuz mağaralarının modernize edilmiş ve gün yüzüne çıkarılmış versiyonu olarak adlandırılmaktadır. Tuz odaları yer altında bulunan tuz mağaralarının birebir taklit edilmiş hali olmaktadır. Özellikle günümüzde Hollanda, İngiltere ve Almanya ülkelerinde 300’den fazla tuz odaları yer almaktadır. Steril ve hava geçirmez bir ortamın oluşturduğu tuz odaları insan sağlığı üzerinde de olumlu sonuçlar vermektedir.

Tuz Odaları Ne İşe Yarar?

Günümüzde tuz odası ne işe yarar sorusu pek çok vatandaş tarafından merak edilmektedir. Tuz odalarında mikroskobik tuz partikülleri bulunmaktadır. Bu solunum yolu ile alındığı zaman kişilerin bağışıklık sistemini, vücudun balgam ve mukus salgısına yardımcı olmaktadır. Tuz odaları kişilerin daha sağlıklı olmalarına yardımcı olmaktadır.

Tuz Odası Ne İşe Yarar, Faydaları

Mikroskobik tuz partikülleri akciğerlere girdiği zaman zararlı olan bakterileri ve alerjenleri etkisiz hale getirmektedir. Bu sayede şişkinleri de azaltmaktadır. Alerji, astım, saman nezlesi, bronşit, gibi solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bu odaları kullanmaya devam eden kişiler de birkaç gün sonra akciğerlerinin temizlendiğinin farkına varmaktadır.

Tuz Odası Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatın getirdiği yorgunluk ve stresten kurtulmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tuz odaları olmaktadır. Tuz odalarının insan sağlığı açısından büyük faydası bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi terapileri olarak kabul edilmektedir. Özellikle tuz odalarında mikro granüllü tuz taneciklerinin solunum yolu ile alınması birçok yarar sağlamaktadır. Buna göre tuz odası faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Tuz odaları terapileri aynı zamanda bedensel ve ruhsal gevşemelere de yardımcı olmaktadır. İnsan vücudundaki karbondioksit oranını düşüren bu tedavi oksijen oranını da yükseltmektedir. Tuz terapilerinin en önemli etkisi kişilerin daha rahat nefes almalarını sağlamasıdır.

Tuz mikropların etkisini düşürmektedir. Tuz terapileri de stres ve yorgunluğa karşı oldukça etkilidir. Bu sebeple tuz terapileri haftada bir kez mutlaka yapılmalıdır. Aynı zamanda çocuklara da yapılan bir tedavi olarak ön plana çıkmaktadır. Tuz terapileri sonrası seansa giren kişilerin yaşam standartları ve kalitesi de yükselmektedir.

Tuz Odası Kimlere Önerilir?

İnsanların sağlığı için tedavi edici odalar tuz odaları olarak tanımlanmaktadır. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen bu odalar farklı sağlık sorunu yaşayan veya çalışma ortamında bulunmak zorunda kalan kişilere de tavsiye edilmektedir. Tuz odalarının kullanılması tavsiye edilen kişiler şunlar olmaktadır:

Bu durumda bulunan kişiler nefes ve solunum yolu hastalıkları yalayabilmektedir. Tuz odalarını kullanarak da bu kişiler kendilerini tedavi edebilir ve bazı hastalıkların da önüne geçebilmektedir.

Tuz Odasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tuz odasını kullananlar zamanda nefes alma zorluklarının giderek azaldığını fark etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kullanmak isteyen kişilere mutlaka kullanım şekli, faydası ve dikkat edilmesi gereken noktalar bilgilendirilmelidir. Tuz odasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  1. Tek kullanımlık koruyucu önlükler giyilmelidir.
  2. Odaya girmeden önce parfüm gibi ürünler kullanılmamalıdır.
  3. Ayaklarda ayakkabı bulunmamalıdır.
  4. Her seansta geçirilmesi gereken süre 20 ile 40 dakika arası olmalıdır.
Whatsapp
ETBİS