l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Türkiye Tohum Gen Bankası Nerede? Ne Zaman Kuruldu?

Tarım, ülkemizde birçok bölgede aktif olarak yapılan ve yine aynı şekilde büyük bir kesimin kazanç sağladığı gelir kapılarından birisidir. İnsanlık tarihinde yüz yıllardır ekme ve biçme sistemi ile besinlerini ekerek ve büyüterek kazanmak aynı zamanda satışını yaparak gelir elde etmek vardır.

Zaman içerisinde bu durum tarım araçlarının gelişmesiyle ve diğer teknolojik gelişmelerinde meydana gelmesi ile daha profesyonelce yapılmaya başlanmıştır. Bu profesyonelce gelişmelerin bir parçası da tohum bankalarıdır. Tohum bankası ne demektir, Türkiye tohum gen bankası nerede? Ne zaman kuruldu?

Türkiye Tohum Gen Bankası Nerede?

Türkiye Tohum Gen Bankası Nerede?

Tohum Gen Bankası Nedir?

Tohum bankalarının ürünlerin birçok farklı yerde yetiştirilebiliyor olmasında oldukça büyük önemi vardır. Tohum bankaları genel olarak endemik adı verilen ve tek bir yerde tek bir hava koşulunda yetişebilen bitkilerin ve hatta hayvanların araştırmasını yapan ve yetişme ihtimali olan diğer yerler hakkında araştırma yapan bir birimdir.

Aynı zamanda az üretimi yapılan ve nadir olarak görülen bitkilerin doğa üzerinde uzun süre korunabilmesi mümkün olmadığından dolayı bu bitkileri koruma ve muhafaza altına alırlar.

Türkiye’de Tohum Gen Bankası Var Mı?

Ülkemizde de endemik türlerin araştırması ve korunması amacı ile uzun yıllardır tohum gen bankaları hizmet vermeye devam etmektedir. Ülkemizde aktif olarak hizmet veren veren iki gen bankası ilk olarak İzmir’de açıldı ve Ankara’da çalışmalarını sürdürüyor. Dünya genelinde sırası ile;

Türkiye Tohum Gen Bankası olmak üzere dünyadaki üç büyük gen bankası ilk sırada yer almaktadır. Türkiye gen bankasının hem ülkemize hem de dünyaya katkıları oldukça büyüktür.

Türkiye Tohum Gen Bankası Nerede?

Türkiye Tohum Gen Bankası Nerede?

Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye Gen Bankası 1964 yılında Ulusal Tohum Gen Bankası Tarımsal Araştırma Enstitüsü adı altında 1964 yılında kurulmuştur. Günümüzde dünyanın en büyük üçüncü tohum gen bankası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Türkiye Tohum Gen Bankası Nerede?

Türkiye’de Tohum Gen Bankası, Ankara ilçesinde faaliyetlerine Gayret Şehit Cem Ersever Caddesi, No:220,06170 Yenimahalle adresindeki büyük bir işletmede devam etmektedir.

 

Whatsapp
ETBİS