l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Tsunami Nedir? Dev Dalgaların Özellikleri

Birçok insan, tsunami nedir? Dev dalgaların özellikleri hakkında araştırma yapar. Tsunami, okyanus ya da denizlerin tabanında meydana gelen deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik hareketler sonucu denize geçen aşırı enerji nedeniyle oluşur.

Uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eden tsunami, son derece tehlikeli bir doğal afettir. Tsunami, şiddetli boyutlarda meydana geldiği zaman tüm şehir hayatını tehlikeye atabilir. Bu dalgalar önlenemeyecek kadar büyük olurlar. Bundan dolayı önlerine gelen her şeyi kaldırıp bir kenara atabilirler.

Tsunami, çok yüksek dalgalardan oluştuğu için hızları da çok fazladır. Eğer yakınlarınızda tsunami meydana geldiyse bir an evvel o bölgeden koşarak uzaklaşmanız gerekir. Aksi halde dalgalar arasına canınızdan olabilirsiniz.

Tsunami Nedir? Dev Dalgaların Özellikleri

Tsunami Nedir? Dev Dalgaların Özellikleri

Tsunami Özellikleri Nelerdir?

Tsunaminin özellikleri şunlardır:

Tsunami, ciddiye alınması gereken bir doğal afettir. Deniz ve okyanus kıyılarında meydana geldiği için bu bölgelere uzak yerlerde tsunami etkisi görülmez. Bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur.

Ancak deniz ve okyanus kıyılarında bulunan ülkeler, her zaman tsunami tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Genelde deprem kaynaklı bir doğal afet olduğu için tsunamiyi önlemek imkansızdır. Ancak bu doğal afete karşı çeşitli önlemler alınarak can ve mal kaybına engel olunabilir.

Tsunami Nasıl Oluşur?

Tsunami, okyanus veya denizlerin tabanında oluşan deprem, göktaşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi gibi tektonik olaylar tsunamiyi meydana getirirler. Tsunamiler, dev dalgalardır. Bu dalgalar uzun periyotlara sahiptirler. Son derece yüksek oldukları için de can ve mal güvenliğini tehlikeye atarlar. Bazı tsunamiler, binaların boyuna kadar yükselirler.

Tsunami Dalgaları Önlenebilir Mi?

Tsunami anında yapılacak tek şey; kıyıdan uzaklaşmaktır. Deniz içerisinde seyir halinde bulunanlar ise kıyıdan uzaklara gitmelidirler. Derin suların olduğu bölgelerde tsunami çok etkin değildir. Bu bölgelere gidildiği zaman hem canınızı hem de malınızı koruyabilirsiniz.

Tsunami Nedir? Dev Dalgaların Özellikleri

Tsunami Nedir? Dev Dalgaların Özellikleri

Tsunami Dalga Boyu Kaç Metre?

Tsunami, 120 mil kadar büyük bir dalga boyuna sahiptir.

Tsunami Nerelerde Görülür?

Tsunami, genelde Pasifik Okyanusu ve çevresinde daha yaygın bir şekilde görülür.

Whatsapp
ETBİS