l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Süs Havuzları Güvenli Alanlar Mıdır, Neden?

Yaz aylarında mekanlarda bulunan süs havuzları, çocuklar için bir oyun ve eğlence kaynağı olarak her daim beğeniyle karşılanmaktadır. Peki bu süs havuzları güvenli alanlar mıdır? Aslında, bu havuzlar doğru kullanıldıkları sürece güvenli ortamlardır. Ancak tüm tehlikeleri ortadan kaldırmak için önemli kuralları bilmek gereklidir.

Bazı mekânlarda oldukça dikkat çeken dekoratif amaçlı bulunan süs havuzları kullanılmaktadır. Bulunduğu mekânlarda kişileri serinleten ve çoğu zaman rahatlatan bir yapısı bulunur. Bu sebeple de tercih edildiği alanlarda genellikle kişilerin en çok uğradıkları mekânlardır. Fakat bu süs havuzları çocuklu aileler için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu da akıllarda süs havuzları güvenli alanlar mıdır? sorusunu oluşturmaktadır.

Süs havuzunun tercih edildiği mekânlar genellikle restoran, otel bahçelerinde ve parklarda kullanılır. Süs havuzları sadece mekanlar haricinde parklarda da bulunabileceği için hem hijyen açısından hem de sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durum haline gelmektedir. Genellikle tatile gidemeyen ya da yüzme havuzuna gidemeyen çocukların çok fazla tercih ettiği yerler haline gelmiştir. Fakat süs havuzlarına çok fazla çocuk girdiği için süs havuzu hijyenik değildir.

Süs Havuzları Güvenli Alanlar Mıdır, Neden

Süs havuzuna giren çocukların bulaşıcı bir hastalığa yakalanma riski oldukça yüksek bir durum haline gelir. Bu durumda çocuklar için son derece riskli bir durum oluşturduğundan dolayı süs havuzları tam anlamıyla güvenli bir alandır diyemeyiz. Bu noktada dekoratif amaçlı kullanan süs havuzları değil de daha çok meydanlarda çocukların ya da bireylerin girmeyi tercih ettikleri yüzme havuzlarında birçok hastalık oluşma riski yüksektir. En çok meydana gelen bulaşıcı rahatsızlıklara baktığımızda kolera, mantar, dizanteri ve hepatit gibi hastalık türleridir. Bu rahatsızlıklar deri ya da temas yoluyla bulaşabilir.

Süs havuzları güvenli alanlar mıdır? sorusuna tam olarak net bir cevap verememekle birlikte tehlikeli durumlar oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden çocuklu aileler süs havuzu bulunan mekânlarda daha dikkatli olmalıdır. Süs havuzlarının içerisinde bulunan fıskiye ve aydınlatmalar için birtakım elektrik tesisatları kullanılmaktadır. Bu da herkes için ciddi tehlikeler ve sonuçlar doğurabilmektedir. Süs havuzlarında bulunan elektrik tesisatları sonucu yaralanmalar hatta ölümler meydana gelebilmektedir. Bu sebeple de özellikle de çocuklar bu alanlardan uzak durması gerekir. Bu tür mekânlarda bireyler çocukları açısından oldukça dikkatli olmaları gerekir.

Süs Havuzlarında Tehlikeli Ve Güvenli Olmayan Durumlar Nelerdir?

Biliyoruz ki birçok süs havuzu dekoratif amaçlı kullanılsa da çoğunlukla çocukların kullanım amacı yüzmektir. Bu da çoğu bireyin aklında süs havuzları güvenli alanlar mıdır? düşüncesini oluşturur. Tehlikeli olsa da çocuklar girmekten vazgeçmez. Bu sebeple de çocukların ve bebeklerin süs havuzlarından uzak tutulması gerekir. Süs havuzlarında tehlikeli olan bazı durumlar mevcuttur.

Süs havuzlarının oluşturduğu tehlikeli durumlara bakacak olur isek eğer;

Süs havuzlarının yukarıda kısaca neden güvenli olmadığını ve tehlikeli olduğunu açıklamıştık. Şimdi ise oluşturduğu tehlikelere kısaca değineceğiz.

Süs havuzlarında elektrik tesislerinin bulunması ile birlikte her an elektrik kaçağı oluşabilmektedir. Süs havuzları daha çok dekoratif amaçla kullanıldığı için bazı yerlerde bu süs havuzları meydanda kullanıldığı için çocuklar söz dinlememektedir. Bu sebeple de bu süs havuzlarına girmeyi tercih ederler. Fakat süs havuzlarında yüzen birey ve çocukların herhangi bir elektrik kaçağında çarpılma riski oldukça yüksek bir hale gelmektedir. Bu yüzden de bireyleri sakat bırakmaktan daha ileri giderek ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Süs Havuzları Güvenli Alanlar Mıdır, Neden

Süs Havuzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Süs havuzları güvenli alanlar mıdır? sorusu akılları çok fazla karıştırmaktadır. Bu yüzden de çocukların ve ailelerin bu kurallara uyması dahilinde hiçbir sıkıntı çıkmayacak ve tehlike oluşmayacaktır. Süs havuzlarında dikkat edilmesi gereken kurallar şöyledir:

Süs Havuzlarından Çocuklar Nasıl Uzak Tutulur?

Süs havuzları güvenli alanlar mıdır? sorusuna verebilecek cevap doğru kullanıldıkları sürece güvenli ortamlardır. Ancak, tüm tehlikeleri ortadan kaldırmak için önlemler alınmalı ve süs havuzuna ait kuralları bilmek gerekir. Tehlikeli durumlar olma olasılığından dolayı çocukları süs havuzlarından uzak tutmak gerekli olacaktır. Eğer mekânda süs havuz bulunuyor ise de mutlaka çocuklara girmesi ya da dokunması halinde oluşabilecek tüm riskler anlatılmalıdır.

Whatsapp
ETBİS