l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Şubat Ayında Ne Ekilir, Şubat’ta Ekilen Bitkiler

Şubat ayında ne ekilir sorusu gerek çiftçiler gerekse kendi tarım ürünlerini elde etmek isteyenler için oldukça merak uyandırıcı bir sorudur. Bilinenin aksine bitkiler yalnızca güneş ışığında ve sıcak havalarda değil, yağışlı ve soğuk havalarda da yetiştirilebilir. Bunun sebebi, her bitkinin kendi tohumunu verme zamanının farklı olmasıdır. Ancak çok fazla don olayları, şubat ayında ekilen bitkilerin büyümesini zorlaştıracağından kış aylarının ılıman geçtiği bölgelerde ekim işlemi yapılması önerilmektedir. Aşağıdaki yazımızda şubat ayında hangi bitkilerin ekilmesi, ekim işlemleri hakkında detaylar ve daha birçok içeriği sizler için derledik.

Şubat Ayında Ne Ekilir?

Şubat ayı, ılıman iklim koşullarında tarım için elverişli bir aydır. Birçok bitkinin bu ay içerisinde ekildiği düşünülürse, hasadın büyük bir bölümü bahar aylarının sonlarına doğru yapılır. Bu nedenle şubat ayında ne ekilir sorusu, sebze ve meyve yetiştiricileri için oldukça önemlidir. Bu hususta; şubat ayında ekilen bitkiler şu şekildedir:

Görüldüğü gibi, şubat ayında dikimi uygun görülen birçok sebze bulunmaktadır. Bu sebzeler ılıman kış koşullarını sağlayan bölgelerde ekilebileceği gibi sera üretimi için de oldukça idealdir.

Şubat Ayında Ne Ekilir, Şubat'ta Ekilen Bitkiler

Şubat Ayında Ekilen Çiçekler

En güzel tohumlarını vermesi için bitkilerin ekim zamanlarını bilmek çok önemlidir. Bu nedenle şubat ayında ekilen çiçekler yazımızda, çiçek yetiştiriciliği ile ilgilenenler için önemli ipuçları hazırladık. Öncelikle şubat ayında ekilen çiçekleri inceleyelim:

Her ne kadar bu çiçeklerin şubat ayında dikimi uygun görülse de yine de fazla soğuk ve don olayları, ekim yapanları sıkıntıya düşürebilir. Bu çiçekleri zorlu hava koşullarında da sağlıkla yetiştirebilmek için işte birkaç ipucu:

  1. Şubat ayında ekilen çiçekleri öncelikle kapalı bir alanda ekebilir sonra bahçeye taşıyabilirsiniz.
  2. Bahçeye taşınan bitkilerin soğuktan korunması amacıyla diplerine yaprak, gübre, ağaç kabukları serpebilirsiniz.
  3. Karton ve kâğıt gibi materyallerle özellikle bitki köklerini kapatarak sağlamlaştırabilir, kök ve gövdeyi soğuktan koruyabilirsiniz.
  4. Hava durumunu takip ederek, yağışlı günleri belirlemek, fazla sulama yapmamak adına uygun bir çözüm olacaktır.
  5. Yine meteorolojiyi takip ederek fazla soğuk ve don olacağı günlerde bitkinin çevresini naylonla sarabilirsiniz.

Tüm bu yazdıklarımızla şubat ayında çiçek yetiştiriciliği mümkün olmaktadır. Sizler de öncesinde toprağı bitki dikimi için hazırlayarak ve yukarıdaki gereklilikleri sağlayarak şubat ayında çiçek ekimi yapabilirsiniz.

Şubat Ayında Ekim Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şubat ayı, doğru kullanıldığı takdirde bitki ekimine elverişli bir ay olur. Doğru bitki tohumlarını, sağlıklı ve kaliteli toprakla buluşturarak dikim işlemi başarıyla gerçekleştirilir. Şubat ayında ekilecek sebzeler için kaliteli verim almak isteyenler aşağıdaki detaylara dikkat etmeliler:

Doğru Ekim, Doğru Hasat

Bitki yetiştiriciliğinin en önemli kuralı; doğru zamanda, doğru ürünleri ekmektedir. Toprak ne kadar temiz, ekilen zaman ne kadar isabetli olursa elde edilen sebze ve meyveler de o kadar lezzetli ve sağlıklı olur. Zorlu hava koşullarının en sert geçtiği ay olan şubat ayı, asla gözünüzü korkutmasın. Verdiğimiz tavsiyeler ve ipuçlarına uyarak mükemmel bitkiler yetiştirebilirsiniz. Hayatın döngüsüne katılmak ve sağlıklı, bol meyveli tohumlarla bahçeleri zenginleştirmek doğru ekim, doğru hasat kuralı ile mümkün.

 

Whatsapp
ETBİS