l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

SGK Tahsis Havuzu Nedir?

Bireyler küçük yaşlardan beri çalışarak hayatını idame ettirmeye çalışmışlardır. Belli bir yaştan sonra ise çalışan bireylerin emekli yaşı gelmektedir. Bireylerin önüne emekli olabilmek için bazı şartlar ve gerekçeler koyulmuştur.  Emekli olabilmek için bireylerin bu koyulan şartlara uygun olması ve aynı zamanda şartlara uyması gerekmektedir. SGK tahsis havuzu ise bireylerin emekli olduktan sonra emekli maaşlarının günü gelene kadar bu havuzda birikmesine denmektedir.

Emekli olabilmenin şartları ise prim sayısı, bireyin yaşı ve sigorta olduğunuz süre ile ön plana çıkmaktadır.  Bu şartlar sağlandığı zaman bireyler emekli olmaya hak kazanmıştır.  Fakat bu şartların bir tanesinin olmaması sebebi ile birlikte bireyler emekli olamamaktadır. Bu şartlar sağlandığında bireyler emekli olabilmek için bir tahsis numarası almaktadır.  SGK’ dan bireylerin almış oldukları tahsis numarasının son 2 hanesine göre emekli maaşı o günlerde yatmaktadır. SGK tahsis havuzu içinde aynı zamanda farklı işlemlerde yapılabilmektedir. Örnek verecek olur isek eğer, emekli olan bir bireyin emekli maaşının günü gelmeden eğer bu paraya ihtiyacı varsa bu havuzda bekleyen parasından çekebilmektedir. Daha sonrasında ise bu para bir dahaki emekli maaşından kesilebilmektedir.

SGK tahsis havuzunda bulunan ve daha önceden birikmiş olan paraları bireyler alabilme hakkına sahip olmaktadır.  Bireyler emekli olmadan önce çalıştıkları zaman diliminde sigortaları yatmaktadır. Bu sebeple de emekli olduktan sonra ise bireyler çalıştıkları zaman dilimindeki sigorta paralarını almak istemektedir. Bu havuz içinde biriken paralar emekli olduktan sonra alınmaktadır.

SGK Tahsis Havuzu Nedir?

SGK Tahsis Havuzunda Para Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Her birey çalışmak ve çalıştığının karşılığını ise mutlaka almak ister. Bu yüzden de çalıştıkları zamanda bireyler belli şartları sağladığında emekli olmaya hak kazanır. Böylece hemen bir tahsis numarası alarak emekli maaşını alabilmektedir. Bireyler tüm çalıştığı süreç boyunca sigortası çalıştırdığı yer tarafından devlete ödenmektedir. Fakat bireyler emekli olduktan sonra bu SGK tahsis havuzu içinde biriken parayı alabilmektedir. SGK’ya başvuru yaparak başvuru kabul edildiğinde emekli maaşını aldığı bankaya giderek bu sigorta parasını bireyler alır.

Sigortadan çalıştığınız süre içindeki sigorta parasını alabilmek için genellikle toplu bir şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. Ödeme yapılacak tutar genel olarak çalıştığınız prim günlerine bağlı olarak ve prim ödemelerinin yapıldığı tarihe göre değişiklik göstermektedir.  Ayrıca SGK tahsis havuzunda biriken paralar çoğunlukla bireye bu şekilde ödenmektedir. Bu yüzden de bireyler iade başvurusunu yapabilmek için SGK tahsis havuzunda bulunan parayı çok iyi bir şekilde hesaplayıp öyle yapmalıdır.

SGK tahsis havuzunda bulunan para genel olarak şöyle hesaplanmaktadır. Bunlar;

SGK Tahsis Havuzunda Birikmiş Olan Para Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireyler emekli olana kadar SGK tahsis havuzunda genel olarak SGK primleri ödenerek birikmektedir. Bireyler emekli olduktan sonra sosyal güvenlik kurumuna gidip başvuru yaparak bu birikmiş olan parayı geri alabilmektedir. Bu sebeple de havuzda biriken parayı alabilmek için de toplu bir şekilde iade talebi oluşturması gerekmektedir. Bu başvurunun gerçekleşebilmesi için de bir adet oluşturulmuş dilekçe ve kimlik fotokopisine ihtiyaç vardır.  Ayrıca bu başvuru ölen bir başkası adına yapılıyor ise mutlaka veraset ilanı da verilmesi gerekmektedir.

SGK Tahsis Havuzunda Para İade Sorgulaması Nasıl Yapılır

Başvuru İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız:

➱ Sosyal Güvenlik Kurumu/Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi 🔗

SGK Tahsis Havuzunda Para İade Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli olan bireyler SGK tahsis havuzunda biriken paraları iade alma hakkına sahiptir. Bireyler bu sebepten ötürü de biriken paranın ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bundan dolayı da sigorta prim iade sorgulama yapmayı tercih ederler. Bireyleri kazandığı miktara bağlı olarak SGK tahsis havuzu içinde biriken para hesaplanabilir ve sorgulanabilir. Biriken para genel olarak bireylerin kazancına bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte ve bu yüzdende kazancına paralel olarak SGK prim iadesini alabilmektedir.

Bu işlemler e- devlet üzerinden yapılarak SGK tahsis havuzunda biriken paranın iade sorgulaması yapılır. SGK tahsis havuzunda biriken paranın sorgulamasının ne kadar olduğunu hesaplayabilmek için bir uygulama bulunmamaktadır. Bu sebeple de bireyler sosyal güvenlik kurumundaki dokümanları inceleyerek ortalama bir tahmin yapabilmektedir.

Whatsapp
ETBİS