l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Roma Havuzu, Niğde

Roma Havuzu, Niğde kentimizin Bor ilçesinde konumlanır. Bahçeli kasabasındadır ve kasaba merkezine ortalama olarak üç km mesafededir. Roma Havuzu’na dair bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Niğde Roma Havuzu Nedir?

Roma Havuzu

Roma Havuzu, Niğde Bor’da yer alır. Roma dönemine aittir. Hadrian ve Trojan döneminde M.S. ikinci yüzyılda inşa edilmiştir. Yapı, kesme taş bloklar ile yapılmıştır. Dikdörtgen planlıdır. Ayrıca 65 x 22,5 metre ölçülere sahiptir.

Havuzun altında kaynayan su vardır. Bu su, oluşturulan kemerler aracılığı ile Kemerhisar kentine erişiyordu. Roma Havuzu kimi dönemlerde onarımlar ve restorasyonlar geçirmiştir. Günümüzde orijinal halini büyük oranda korumaktadır.

Niğde Roma Havuzu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Roma Havuzu

Niğde Bor’daki Bahçeli kasabasında yer alan Roma Havuzu, Adana-Niğde yolu etrafındaki bahçelerin içindedir. Roma dönemine ait olan bir yapıdır. Roma imparatorları Hadrian ve Trojen tarafından inşa ettirilmiştir. Havuzun keşfedilmesi, 1960 senesinde olmuştur.

Doğal bir taşın oyulması ve çevresine mermer blok taş ile kesme taş örülmesi tekniği ile inşa edilmiştir. Havuzun su kaynağı ise doğrudan yer altından gelmektedir. Su kaynağının çıktığı alana yapılan havuz, esasen olimpik boyutlardadır. Havuzun temel amacı ise Tyana antik kentine su erişiminin sağlanmasıdır.

Roma döneminde pek çok yapıda fark edilen taşların arasında metal ve sikke parçalarının eklenmesi, bu havuzda da gözlemlenmektedir. Roma Havuzu çevresindeki yeşil alan, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Günümüzde mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Hem yöre halkının hem de turistlerin uğrak adreslerinden biri olan Roma Havuzu, kent yaşamından ve stresinden kurtulmak isteyenlerin sık olarak gittiği bir yerdir. Yeşillikler içinde bir gün geçirmek istediğinizde harika bir seçim olarak karşınıza çıkar.

Niğde Roma Havuzu’na Nasıl Gidilir?

Roma Havuzu

Niğde Roma Havuzu ulaşımı oldukça kolaydır. Merkeze ortalama olarak 24 kilometre uzaklığında olan havuz, Bor ilçesine de 8 kilometre ve Bahçeli kasabasına da yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıktadır. Buraya kişisel araçlarınızla erişim sağlayabileceğiniz gibi merkezden veyahut Bor ve Bahçeli’den toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz.

Roma Havuzu Yakınında Gezilecek Yerler

Roma Havuzu etrafında gezilmesi ve keşfedilmesi gereken pek çok farklı yer vardır. Bunlar arasında öne çıkanlar:

Niğde Kalesi

Eski Niğde kentinin yer aldığı tepede kurulan kale, üç surla çevrili durumdadır. Tam anlamıyla ne zaman inşa edildiği bilinmemekle beraber, MÖ sekizinci yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Yapımında ise kesme taş ve moloz kullanılmıştır. Kalede Arap ve Bizans zamanına ait çeşitli kalıntılar öne çıkar. Eşsiz bir Niğde manzarası vadeder. Kente gelenlerin ilgi odağı olan yapılardan biri olarak lanse edilir.

Niğde Saat Kulesi

Roma Havuzu için şehre gelenlerin dikkatini çeken yapılardan biridir. 1866 senesinde yapılan saat kulesi, günümüze kadar ulaşabilmeyi başarmıştır. Kentin önemli simgelerinden biridir.

Niğde Müzesi

Şehirde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen eserlerin sergilendiği müze, il merkezinde yer alır. Burada Eski tunç çağı, neolitik çağ, Hitit dönemi ve Bizans dönemi gibi farklı zamanlara ait eserler vardır. Müze gezmeyi sevenler için harika bir seçenektir.

Çiftehan Kaplıcaları

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yer alır. Merkeze ortalama olarak seksen kilometre uzaklıkta yer alır. Akdeniz ile İç Anadolu’nun geçişinde konumlanır. Ortalama yüksekliği 950 metre kadardır. Berrak ve renksiz bir suya sahiptir. Bu kaplıca suları klorür, kalsiyum, sodyum ve sülfat açısından inanılmaz yoğundur.

Kaplıca sularının böbrek hastalıklarına, karaciğer problemine, romatizma ağrısına, eklem kireçlenmesine iyi geldiği bilinir. Dolayısıyla Çiftehan Kaplıcaları, yerli ve yabancı turistlerin sıkça tercih ettiği yerlerden biridir. Modern bir tesisi bulunan kaplıca, şifalı suları ve mimarisi ile farkını ortaya koyar.

Kayardı Bağları

Roma Havuzu için yolunuz Niğde’ye düştüyse, Kayardı Bağları’nın da görülmeyi hak ettiğini bilmelisiniz. Burası, merkeze son derece yakındır. Şehrin en önemli ve meşhur yeşil alanlarından biridir. Yeşilin bin bir tonunu sunar ve harika fotoğraf kareleri elde etmenize destek olur.

Aladağlar Milli Parkı

Adana, Kayseri ve Niğde sınırlarında bulunan milli park, 1995 senesinde milli park statüsü kazanmıştır. Doğa tutkunu olanların en beğendiği lokasyonlardan biridir. Doğal güzelliği, muazzam manzarası ve jeolojik yapısı ile bilinir. Geniş bir alana yayılmıştır. Pek çok turist tarafından ziyaret edilir. Burada kamp ve piknik yapmak da mümkün olmaktadır. Dağ sporları için de uygun bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Whatsapp
ETBİS