l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Rgb Renk Modeli (3 Ana Renk: Kırmızı-Yeşil-Mavi)

Rgb renk modeli İngilizce renklerinin baş harflerini kullanarak oluşturulan renk kümesinin adıdır. Bu renkler red, green ve blue yani kırmızı, yeşil ve mavidir.

Rgb Renk Modelinin Tarihçesi

RGB renk türü on dokuzuncu yüzyıl ortalarında fizikçi olan Thomas Young ile birlikte fizyolog Hermann Helmotz tarafından geliştirilerek üç renkli görme tekniğine dayatılmıştır. İlerleyen zaman içerisinde de James Clerk Maxwell tarafından geliştirilerek günümüzde bilinen ve kullanılan prizma renk modellemesine çevrilmiştir.

Rgb Renk Modeli

Rgb Renk Modeli

Rgb Renk Modeli Nerelerde Kullanılır?

Rgb renkler günümüz teknolojisinde oldukça yaygın kullanılan renk kümesidir. İnsanların hemen hemen her gün her alanda karşısına çıkan rgb renk modellemesi özellikle teknolojik ürünlerin ekran görüntülerinde kullanılıyor.

Televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, telefonlar masa üstü bilgisayarların ekran görüntülerinde üretici firmalar rgb renk model kümesini kullanırlar. Teknolojik görüntü sağlayan cihazların rgb renk kullanmasının yanı sıra fotoğrafçıların sistemleri de rgb renk modellerine uygun tasarlanmıştır.

Fotoğraf makinelerinin çektiği fotoğraflar rgb renk modeli ile çekim işlemini gerçekleştirir. Rgb renk kümesi cihazların odak sağladığı renk kümesidir.

Baskı yapılacak olan matbaa işlerinde rgb renk modeli baskı cihazlarının tasarlanmasından kaynaklı olarak tam performans sağlayamaz. Tasarımcıların rgb olarak yaptıkları tasarımlar baskı aşamasına geldiği zaman ekrandaki görüntü ile uyum göstermez.

Renklerin ekranda görüntülenen renkler ile arasında farklılıklar olması görüntüleme sağlanan cihazın renk modelinin rgb renk modeli baskı yapılan sistemin ise dört renkten oluşan cmyk (Cyan, Magenta, Yellow ve Key) renk modeli olduğu için görülür.

Cmyk (renk uzayı) renk kümesi ile baskı alanında gelişim sağlanmıştır. Rgb renk kümesi görüntüleme olarak gelişim göstermesinden dolayı ve üç renkten oluşmasından dolayı daha ekranda göze canlı ve daha güzel görünür. Ama baskıya alındığı zaman ise soluk renklerin basıldığı görülebilir.

Rgb Renk Modeli

Rgb Renk Modeli

Rgb Renk Kümesinde Kaç Renk Var

Rgb renk kümesi renk uzayında bulunan iki yüz elli altı rengi içinde barındırır. 256 renk (8 bit) terimi ile kullanılan renklerin kaç bit yer tutacağı belli olmaz. Sistem renk paletinden görülen görüntüye en yakın rengi belirlemek için sekiz biti en ideal şekilde kullanarak en iyi görüntüyü sağlar.

Whatsapp
ETBİS