l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Polyester Nedir? Kumaş-Macun-Reçine

Bir plastik türü olan polyester nedir? Kumaş-macun-reçine sorusu ayrı ayrı incelenebileceğinden dolayı ve kalite standartları bakımından farklılık göstermesinden kaynaklı incelenmesi gereken bir plastik çeşidi olarak bilinir. Yapı kimyasallarında da kullanılabilen polyester giyim sektöründe de bir kumaş türüdür.

Polyester Kumaş

Polyester kumaş özellikleri esnek, kaygan, parlak ve dayanıklı bir kumaş türüdür. Kolay kırışmaması ve kolay temizlenmesi en büyük özelliklerindendir. Polyester kumaş türü bir defa ütülendiği zaman çok uzun süre kırışmadan kullanılabilir.

Polyester Macun

Polyester macun araç kaportaları tamiri ve tadilatında sürekli olarak kullanılan bir tür dolgu malzemesidir. Polyester macunlar kaporta tamircileri tarafından genel olarak araçların boya yenilenmesinde kaza sonrası ciddi hasar gören kaporta parçalarının hasarlarının giderilmesinde, tamir ve bakım işlerinde yüzeylerde kullanılan bir malzemedir.

Polyester Reçine

Polyester reçine özellik olarak yapışkan bir maddedir. En çok kullanım alanları uçakların, teknelerin yatların ve karayolu araçlarının panel yapımında cam elyafları yapıştırmak amaçlı kullanılır. Raylı sistemler, demir yolu taşıtları olan trenler ve ülkeler arası kullanılan konteyner üzerinde up reçineli kompozit maddeler kullanımı ile üretilir.

Polyester Nedir?

Polyester Nedir?

Polyester Sağlık Sorununa Yol Açar mı?

Polyester sentetik yapılarda olan maddeler sınıfında olmasından dolayı insan sağlığına zararlı maddeler grubuna girer. Polyester kumaş kimyasal yollar kullanılarak naylon artıkları ve petrol artıkları plastiklerden elde edildiklerinden dolayı en tehlikeli kumaş sınıfındadır.

Sebep olacağı hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir;

Polyester Fiyatları Pahalı mı?

Kumaş sektöründe de diğer sektörlerde olduğu gibi fiyat artışı kullanılacak olan malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterir. İyi malzemelerden üretilen kumaş türleri diğerlerinde daha pahalıdır. Metre fiyatı olarak beş Türk Lirası gibi bir rakama satılan polyester kumaşlarda bulunabilir.

Ama ucuz malzemeden yapılmasından dolayı kalite olarak tatmin edici bir özelliği bulunmaz. Orta derecede kaliteye sahip olan polyester kumaşlar ise 10 ile 30 Türk Lirası arasında fiyatlandırılır. Polyester kumaş içerisine yün, pamuk veya viskon karışımı yapılmış ise fiyatlar daha çok artış gösterir.

Whatsapp
ETBİS