l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Polo Sporu (Çevgen) Nedir, Nasıl Oynanır?

Polo sporu pek fazla bilinmeyen sporlardan biridir. At ve binici ile gerçekleşir. Öte yandan diğer ismi çevgendir. Bu spor hakkında merak edilenleri açıkladık.

Polo Sporu Nedir?

Polo Sporu

Polo sporu, at ve binici arasındaki ekip çalışmasının ve odaklanmanın nefes kesici bir uygulamasıdır. Oyunun işleyişinin iyi bir şekilde anlaşılması gerekir. Aksi takdirde takip edilmesi zordur. İster polo bilginizi tazelemek istiyor olun isterseniz de ilk defa polo sporuyla ilgileniyor olun, bu sporun benzersiz bir deneyim olduğunu fark edeceksiniz.

Polo, at üzerinde dörderli iki takım oyuncularının ellerinde yer alan özel oyun sopaları ile on santim çapındaki bir topa vurmaları ile gerçekleşir. Oyunun amacı rakip takımın kalesine gol atmaktır.

Hem fiziksel hem de ruhsal olarak faydalıdır. Beyindeki dengeyi ve motor fonksiyonu geliştirmeye destek olan, aynı zamanda iyi arkadaşlıklar için de bir yol oluşturan çok sosyal bir oyun seçeneğidir. Polo sporu insanın kardiyovasküler sistemine ve kasların düzgün işleyişine de değer katar.

Neden Polo Sporu?

Polo Sporu

Bir takım sporu olarak lanse edilen polo, pek çok fiziksel faydasının yanı sıra güçlü iletişim, takım çalışması ve liderlik becerilerini de teşvik eder. Polo herkes tarafından erişilebilir olduğundan aileler ve arkadaşlar haricinde ağ kurmak isteyenler için de muazzam bir aktivite olma potansiyeline sahiptir. Diğer sporlardan farklı olarak, öğrenilen pek çok sorumluluktan biri hayvanlarla ilgilenmek, at ile oyuncu arasında paha biçilmez bir bağ oluşturmaktır. Esasen atın güvenini kazanmak gibisi yoktur.

Kimler Polo Sporuyla İlgilenebilir?

Polo Sporu

Polo oyuncuları genel olarak odaklanmış, disiplinli, rekabetçi ve kararlı olarak tanımlanır. Bu sporda ilerlemek, şüphesiz ki tutku ve azim gerektirir. Her daim öğrenilecek daha çok şeyin olduğu anlayışıyla bir polo oyuncusunun hedefi, kendini geliştirme amacı ile her gün alçakgönüllülükle ilerleme kaydetmektir.

Bireyin polo oynamayı öğrenmesi için herhangi bir binicilik geçmişine gereksinimi bulunmaz. Fakat binicilik hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir detaydır ve önceki deneyim yararlı olacaktır. Yeni ve heyecan verici bir şey öğrenme tutkusu, oyunu oynamaya başlamak için gereksinim duyulan tek şeydir.

Polo Sporunun Faydaları Nelerdir?

Polo sporu birçok farklı yarar sunar. Bunlar arasında ön plana çıkanlar:

El-Göz Koordinasyonunu Geliştirir

Spor, ata binme ve uzun sopalar ile topa vurmayı gerektirir. Özellikle de el-göz koordinasyonunun geliştirilmesi hususunda önemli faydalar yaratır. Oyuncular bir yandan topa vurmak için daimi şekilde uzanırlar ve diğer taraftan da atın üzerinde dengede kalmaları gerekir.

Bir el kontrol sağlarken, diğer el de topa vurur. Tüm bunlar vücudu güçlendirir ve el-göz koordinasyonunu destekler.

Strateji Geliştirmeyi Öğretir

Polo için sahaya çıkan oyuncular, rakiplerinin hareketlerini tahmin etmeyi ve aldıkları pozisyona göre kendi stratejilerini geliştirmeyi öğrenirler. Ayrıca çeşitli stratejiler geliştirmek ve öğrenmek zaman alıcıdır. Düzenli olarak bu sporla ilgilenenler ise rakiplerine karşı strateji geliştirmeyi en iyi şekilde öğrenirler.

Duruşunuzu İyileştirir

Polo sırasında binici dengede kalmaktadır. Dengeyi kaybetmemek adına atın hareketlerine hızlı şekilde tepki verir. Ata binmek sırt kaslarını geliştirir, alt sırtı, uylukları, leğen kemiğini ve omuzları çalıştırır. Zaman içinde ise polo sayesinde duruşunuz iyileştir. Ayrıca çekirdek kaslarınız güçlenmiş olur.

Böylece önemli bir yaralanma meydana gelmeden yorucu egzersizlere karşı daha dayanıklı olursunuz. Duruşunuzun iyileşmesi, çeşitli hastalıkları da önleyecektir.

Kilo Verdirir

Polo sporu ile kilo vermek mümkündür. Bu aktivitenin çoğu sahada hareket eden ve koşan atlardan gelmiş olsa da binicinin de eforu söz konusudur. Bir saat boyunca polo sporu ile ilgilenmek, yarım saat bisiklet binmeye veya koşmaya eşdeğer kabul edilir. Bu yüzden de kilo vermek isteyenlerin de sık olarak tercih ettiği bir spor seçeneğidir.

Açık Havada Zaman Geçirmenizi Sağlar

Polo, atın bakımı ve eğitimi ile ilgilenmenizi gerektirir. En azından atın bakımıyla ve eğitimi ile ilgilenirken dahi açık havanın tadını çıkarırsınız. Sonuç olarak bu durum fiziksel ve ruhsal sağlığınız açısından da önemli bir detaydır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hayvanların çevresinde zaman geçirmek, stresi azaltır ve bağışıklık sistemini teşvik eder. Açık havada kalmak, yeteri oranda D vitamini almanıza da olanak tanır. Tüm bunlar sağlığınız için harika gelişmeler olarak kabul edilir.

Whatsapp
ETBİS