l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Pisin Ne Demek? Eş Anlamlısı Nedir?

Pisin nedir? Ne anlama gelir? Sıklıkla araştırılan konulardan biri olan pisinin ne demek olduğunu açıklıyoruz.

Pisin Nedir?

Pisin

Pisin kelimesi, Türkçede yüzme havuzu manasına gelir. Fransızca bir kelime olan piscine, Türkçeye yüzme havuzu olarak çevrilir. Bu Fransızca sözcük ise Latincedeki piscina yani balık havuzu kelimesinden gelmektedir. Piscina ise Latincedeki piscis kelimesinden türemiştir. Piscis kelimesinin manası da balık demektir. Pisin sözcüğü ilk defa TDK Türkçe Sözlük İkinci Baskı 1955 adlı eserde yer almıştır.

Pisin Ne Demektir?

Pisin

Google aramalarında en fazla sorulan sorulardan biri de pisin nedir ve ne demek olur. Peki, pisin ne anlama gelir? Pisinin TDK sözlük anlamı nedir? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu kelime, yüzme havuzu manasında kullanılır.

Pisin Eş Anlamlısı Nedir?

Pisin

Pisin sözcüğünün eş anlamlısı yüzme havuzu demektir.

En Popüler Pisin Çeşitleri Nelerdir?

Pisinin ne olduğunu açıkladık. Peki, havuz çeşitleri neler? Şimdi de mülklerden en fazla kullanılan sekiz temel havuz türünden söz edeceğiz:

Betonarme Havuz

Betonarme havuzlara, hayal gücünüze ve projenin gerektirdiği yenilik düzeylerine göre arzu ettiğini şekli vermeniz mümkündür. Aynı zamanda doğal taş, fayans ve porselen gibi her çeşit kaplamayı tercih edebilirsiniz. Tasarım gerektiren ve zaman içinde sızıntılara karşı korunması gereken bir havuz türüdür. Yenilikçi görünüm sunan betonarme havuzlar, isteğe göre tasarlanabilirler ve dış mekanın modern bir duruş sergilemesine yardımcı olabilirler.

Prefabrik Havuz

Pisin çeşitlerinden biri de prefabrik yapılardır. Bir üstteki modele göre avantajı, zamandan tasarruf sağlaması ve daha az işçilik gerektirmesidir. Bazı prefabrik havuzların yalnızca kurulması yeterli olacaktır.

Plastik Havuz

Plastik ve kanvas havuz modelleri çok daha pratiklik ve maliyet-fayda oranı sunar. Bu tür havuzlar kolay bir şekilde monte edilebildiği gibi bir yerden başka bir alana da kolayca taşınabilir. Bu, alanın durumuna göre uyarlanması gereken daha küçük çaplı projeler için uygun bir seçimdir.

Kum Havuzu

En seçkin pisin modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Eşsiz bir görünüm sunan kum havuzları, yapıların göz alıcı güzellik sergilemelerine yardımcı olur. Bu tarz havuzlar betonarme olup mineral kum ve reçine karışımı ile kaplanır. Sonuç ise sanki mini bir plajdaymış hissi sunar. Böyle muazzam bir deneyim yaratmanın maliyeti biraz yüksektir. Bu nedenle de kum havuzlarının dezavantajı da fiyatları olur.

Konteyner Havuzu

En pratik ve en sürdürülebilir havuz seçeneklerinden biri de konteyner havuz olur. Bu tip havuz seçenekleri kurulu halde gelir. Kalıplanmış bir havuzdur ve kolay bir şekilde kurulumu gerçekleştirilir. Kurulum pratikliği, sürdürülebilirlik ve ekonomiklik sunduğu için çoğu insanın favorisi konumundadır. Fakat konteyner havuzu, derinlik isteyenler ve düz olmayan zemine sahip olanlar için uygun bir seçim değildir.

Fiberglas Havuz

Fiberglas havuzlar, uygun fiyatlı ve hızlı kurulan havuz türleridir. Temizliği ve bakımı bir hayli kolaydır. Bir tür prefabrik model olarak dikkat çeker. Havuzu kurmak için tek yapmanız gereken şey uygun zemini hazırlamak olacaktır. Olumsuz bir yönü ise çok fazla format seçeneğinin bulunmamasıdır. Yetişkinler için yeterli derinliğe ve genişliğe sahip olan fiberglas havuzlar bulmak mümkündür.

Cam Havuz

Havuz seçeneklerinden biri olan cam havuz, en beğenilen havuz modellerindendir. Dünyanın en güzel ve en lüks havuzları genelde cam bileşenden imal edilir. Ayrıca biraz pahalı bir havuzdur. Camdan yapılan yüzme havuzları tatil köyleri, rezidanslar ve oteller için sık olarak tercih edilir. Nedeni ise cam havuzların çevreye kattığı estetik değerdir. Camın çok tehlikeli olduğunu düşünenler de var. Ancak profesyonel bir şekilde üretilen ve montajı yapılan cam havuz, herhangi bir risk barındırmayacaktır.

Vinil Havuz

Çok pratik ve çok yönlü olan vinil bileşeni, iyi bir kaplama görevi görür. Genel olarak havuzlarda kullanılan bir malzemedir. Vinil havuz uygun fiyatlıdır ve kurulumu da hızlıdır. Bunlara ek olarak vinil astar, her türden havuzun şekline uyum sağlamaktadır. Yaklaşık olarak on sene kadar da dayanıklılık göstermektedir.

Çocuk Havuzu

En çok tercih edilen ve mülklerin havasını değiştiren havuzlardan biri olan çocuk havuzu, küçüklerin eğlenceli ve verimli zamanlar geçirmelerine izin verir. Çocukların eğlenmesi için ideal olan çocuk havuzu, farklı materyallerden imal edilebilir. Ayrıca bu havuzlar farklı lokasyonlara yerleştirilebilir. Çocuk havuzların montajı da bir hayli kolaydır.

Whatsapp
ETBİS