l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Oylat Kaplıcaları

Ülkemizde birçok şifalı su ve mağara bulunmaktadır. Bu şifa fışkıran doğal oluşumlar herkesin ilgisini çekmektedir. Hem turistik gezi amaçlı hem de çoğu zaman hastalıklara şifa aramak amaçlı ziyaret edilir. Yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktalarıdır.  Sadece su değil aynı zamanda kaynağın çıkış bölgesi de oldukça ilgi çekicidir. Bunun sebebi ise kaynağın çıkış bölgesinin etrafında mağara ve oyukların bulunmasıdır. Bu şifalı doğal oluşumlar ülkemizin hemen hemen her bölgesinde mevcuttur.   Armutlu kaplıcası, Sandıklı kaplıcası, Oylat kaplıcası, Kızılcahamam kaplıcası, Pamukkale travertenleri vb. daha birçok yer vardır. Oylat kaplıcaları Bizans döneminden beri bilinmektedir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaplıca Nedir ve Adını Nereden Alınır?

Kaplıca sözcüğü iki kelimenin birleşiminden türemiştir. Ilıcanın üzerine bir yapı inşa edilmesiyle oluşan tesisten dolayı kaplı ılıca denmeye başlanmıştır. Zaman içinde söylene söylene de kaplıca halini almıştır. Kaplıca genel olarak halk arasında oldukça yaygın olarak bilinir. Şifalı sıcak su olarak bilinmektedir. Ancak sadece sağlık açısından değil turizm açısından da büyük bir öneme sahiptir.

Oylat Kaplıcaları Özellikleri Nelerdir?

Bu kaplıcalar sadece suyla değil de havayla da insanda etki yaratır. Saymakla bitmeyen birçok özelliği vardır. Klimatolojik ve doğal güzelliği iç içe geçmiştir. Elbette bilinen kadar bilinmeyen özellikleri de bulunmaktadır. Oylat kaplıcaları özellikleri şunlardır:

Oylat Kaplıcaları

Kaplıca sularının sıcaklık derecesi 40.5 derecedir. Suyun pH değeri ise 6,88 ‘dir. Suyu renksiz ve berraktır. İçerisinde bol miktarda mineral iyonları bulunmaktadır. Sodyum, kalsiyum, sülfat ve florür içermektedir. Mineralli suların yer aldığı kaplıcalarda, suyun belli bir süre ve miktarda içilmesi tedavi edici olmaktadır. Bölge gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Birçok çeşitte ağaçlar bu bölgede görülmektedir.  Araştırmalar sonucunda kalıca sularının oluşumuyla ilgili değişik görüşler ortaya çıkmıştır.

  1. Görüş: Çatlaklar vasıtasıyla sızan yerüstündeki sular yolunun üzerindeki mineralleri eriterek ısınmış katmanlara ulaşır. Buradaki sıcaklığın etkisiyle buharlaşan sular tekrar yoğunlaşıp yeryüzüne döndüğü yönündedir.
  2.  Görüş: Magmaya yakın katmanlardaki erimiş minerallerin içeren suların buharlaşıp yoğunlaşmasıyla ortaya çıktığı yönündedir. Bu da başka bir yaklaşımdır.

Oylat Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Günümüzde maalesef birçok hastalık bulunmaktadır. Oluşan her hastalık için bir tedavi şekli geliştirilmektedir. İlaç ve tedavi yöntemleriyle hastaların iyileşmesi amaçlanmaktadır. Kaplıca vb. şifalı oluşumlar bu hastalıkları tamamen tedavi etmemektedir. Ancak tedaviye destek olmaya ve hastanın konforunu arttırmaya yardımcı olmaktadır. Oylat kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir? Bu sorunun cevabı şu şekilde maddelendirilmektedir:

Kaplıca Tedavisi ve Amacı Nedir?

Sıcak, madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerinden banyo veya kısmi banyo olarak yararlanmasıdır. Buna aynı zamanda Balneoterapi de denmektedir.

Kaplıcanın Etkinliği Hangi Faktörlerle İlgilidir?

Oylat Kaplıcaları Nerede?

Oylat kaplıcaları nerede? Tabi ki Marmara’nın göz bebeklerinden biri olan Bursa şehrindedir. Oylat kaplıcası, Oylat mağarasının yakınlarında bulunmaktadır. Bu doğal oluşumlar Bursa’nın İnegöl ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İnegöl ilçesinin Hilmiye mahallesinde bulunur. Bursa’nın şehir merkezine yaklaşık olarak 72 km kadar bir mesafededir. İnegöl ilçesinin Merkezine olan uzaklığı ise 27 km’dir.

Neticede kaplıcalar yediden yetmişe herkesin şifa bulabileceği yerlerdir. Çok ciddi rahatsızlıkları bulunan özellikle de yaşlılar ve çocuklar doktorlarına danışmak zorundadırlar. Doktor kontrolü dışında kaplıca suyuna girmek son derece tehlikelidir. Kaplıca suları şifalı olarak bilinen doğal mineral ve element deposudur.

Whatsapp
ETBİS