l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Natatoryum (Natatorium) Ne Demek?

Natatoryum, kapalı yüzme havuzu barındıran bir oda olarak bilinir. Bu odalar benzersiz bir tasarıma sahipler ve akla gelen diğer oda türlerinden tamamen farklı bir tasarım barındırırlar. Sadece büyük bir su kütlesi burada buharlaşmakla kalmaz, diğer yandan sıcaklık ve nem alma talepleri de normal bir odanın çok üzerinde olmaktadır. Natatoryumlarda başka hiçbir alanda olmayan değişkenler söz konusudur. Bu nedenle de natatoryumun tasarlanması tamamen uzmanlık ve deneyim gerektirir.

Natatoryum (Natatorium) Nedir?

Natatoryum

Kelime anlamı ile natatoryum; bir ya da daha fazla yüzme havuzu barındıran bir bina veya kompleks demektir. Yüzme havuzlarının yer aldığı binalar bu ifade ile açıklanabilirler. Geniş yüzme havuzlarına ev sahipliği yapan natatoryumlar, özel bir şekilde inşa edilirler.

Natatoryum (Natatorium) Zorlukları

Natatoryum

Natatoryum, içinde havuz kokusu ya da klor kokusu olması ile ünlü olan yapılardır. Kötü havuz kalitesi, bu yapıları ve onların itibarını olumsuz anlamda etkiler. Yanlış tasarlanır ise büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Natatoryum içinde konumlanan havuzun suyunun ve iç mekanın hava kalitesinin kötü olması halinde havuzu kullanan kişilerin göz ve burun sorunları yaşamaları muhtemeldir. İnsanlar bu tür durumlarda öksürük krizi yaşayabilirler ya da nefes almada güçlük çekebilirler. Havuz suyunun kötü olması ve iç mekanın havalandırma problemlerinin bulunması, yüzücülerin ve natatoryum içindeki diğer insanların genel olarak rahatsız olmasına sebebiyet verir.

Bunlara ek olarak; havuzun kokmasına yol açan çeşitli bileşenler aşındırıcıdır. Havuzun çevresinde pas var ise hava kalitesi bu durumdan olumsuz anlamda etkilenecektir. Bir natatoryum sahibi ve personeli, olumsuz havuz koşullarını önlemek için tesis bakımı ve temizliğine, havuz bakım ve hijyen çalışmalarına önem vermelidir. Bu sayede güvenli ve temiz bir havuz deneyimi elde edilebilecektir.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Natatoryum

Natatoryum nedir açıkladık. Natatoryum içinde konumlanan yüzme havuzları, yediden yetmişe herkesin ilgisini çeker. Şüphesiz ki, spor yapmak sağlık getirir. Düzenli şekilde fiziksel aktivite yapmak ve dengeli beslenmek, sağlıklı bir yaşam elde etmenin kolay yolları arasında sayılır. Sporun, hastalık riskini azaltma ve duygusal sağlığı besleme özelliği de vardır. Stres ve kaygı ile mücadele etmek için spora yönelmek en doğrusu olacaktır.

Spor seçeneklerinden biri olan yüzme, en büyük dirence sahip olan aktiviteler arasında sayılır. Çünkü sizi ayakta kalmak ve ilerlemek için sürekli olarak hareket etmeye zorlar. Havuzda bir saat boyunca dayanıyorsanız; muhtemelen birçok fiziki zorluğa da dayanabilirsiniz. Yüzmenin faydaları ise genel olarak şunları kapsar:

Herkes İçin Uygun

Çok az egzersiz çeşidi yüzme kadar eğlenceli ve eksiksizdir. Yalnızca fiziksel ve zihinsel gelişimi teşvik etmekle kalmaz, diğer yandan da farklı zindelik seviyelerine ve yaşlara uyum sağlar. Bununla beraber yüzme, çocuklar için en temel öğrenimlerden biridir. Onların bağımsızlıklarının ve benlik saygılarının gelişimine katkı sağlar.

Zihinsel ve Duygusal Sağlığı İyileştirir

Yüzmek için kullanılan oksijen, beyni harekete geçirir ve toksinleri serbest bırakır. Aynı zamanda nefesinize odaklandığınızda vücudunuz gevşer ve stres hissi minimuma düşer. Esenlik hormonu olan endorfin, kaygı seviyenizin düşmesini ve ruh halinizin iyileşmesini sağlar. Kısacası yüzme sporuyla kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Tam Bir Egzersiz

Natatoryum ortamında konumlanan havuzlar, tam bir egzersiz deneyimi sağlar. Yüzmenin faydaları çok fazladır. Bu spor, vücuttaki kasların üçte ikisini kullanarak dayanıklılık ve güç sunar. Eklemleri, diğer birçok spor çeşidine oranla çok daha az aşındırır. Çünkü yüzen vücut sert yüzeylerin etkisini almaz. Yüzerek, vücudunuzdaki kasların büyük bir kısmını çalıştırmış olursunuz.

Solunum ve Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Yüzerken yüzde ona kadar daha fazla oksijen tüketirsiniz. Kalbiniz ise yüzde on sekize kadar daha fazla kan pompalar. Bunlar ise kan dolaşımını teşvik eder. Kalp atışı düşer ve kalp sistemindeki dirençte artış kazanırsınız.

Yağ Yakıcıdır

Natatoryum içinde yer alan havuzlar, kilo verme sürecinde size en iyi katkıyı sunar. Yüzmenin faydaları söz konusu olduğunda yağ yakıcılık özelliği de dikkat çeker. Maksimum şartlarda ve uygulanan yoğunluğa bağlı olarak yüzme, bir saatte size 500-600 kalori harcatabilir. Kilo vermek istiyorsanız; yüzme harika bir seçimdir.

Çocukların Gelişimini Teşvik Eder

Çocukların su korkularını yenmeleri ve daha güvenli olmaları için yüzmeye erken dönemde başlamaları tavsiye edilir. Yüzme öğrenen çocukların kendilerine olan güvenleri artar ve fiziksel ve ruhsal gelişimleri optimal düzeyde teşvik edilir.

Whatsapp
ETBİS