l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kürek Sporu

Kürek sporu, en popüler spor dallarından biridir. Özellikle de sabahın erken saatlerinde suyun ve ortamın huzurlu olduğu dönemlerde yapılabilecek en sakinleştirici aktiviteler arasında yer alır. Kürek çekmek, sadece sağlığınız için iyi olmakla kalmaz. Çünkü takım çalışması oluşturmak adına da iyi bir spor türüdür. Hem tek başınıza hem de takım halinde yapılabilecek bir spordur.

Kürek Sporu Nedir?

Kürek Sporu

Kürek sporu, gücü artırırken sağlığı da maksimum seviyede teşvik eder. Doğru bir şekilde uygulanması önemlidir. Su ve tekneye erişimi olan herkes için idealdir. Düzenli olarak kürek sporuyla ilgilenmek, sağlıklı vücut kompozisyonunu teşvik eder. Kürek ağırlıklı olarak aerobik bir spordur. Ayrıca saatte 600 kalori kadar harcamanızı sağlar.

Kürek sporunun bir diğer önemli etkisi ise kardiyo-solunum sistemini geliştirmesidir. Yarım saatlik bir kürek çekme, ciğerlerinizin vücudunuza, kalbinize ve kanınıza oksijen sağlama yeteneğini artırır. Nispeten güvenli ve sürdürülebilir bir atletik hareket olduğu için tüm ana kas gruplarını çalıştırmaktadır. Tam vücut egzersizi sunan kürek sporu, alt ve orta sırt, baldırlar ve pazılara odaklanır.

Kürek Sporu

Kürek sporu ile kilo vermek de mümkündür. Çünkü bu sporu uygularken oldukça fazla kalori harcarsınız. Kürek, düzenli, kesintisiz büyük kas kullanımı gerektiren ve ağırlık kaldırılmasına gerek olmayan nadir bir spordur. Bu özelliğinden dolayı kalp sağlığını teşvik eder.

Kas gücü oluşturmak istediğinizde de aynı şekilde kürek sporundan yararlanabilirsiniz. Özellikle de sakin sularda tutarlı ve ritmik hareketler gerçekleştirmek, stres seviyesini düşürür. Bundan dolayı ruh halini de olumlu anlamda etkileyen bir spordur. Vücudu stabilize etme özelliği vardır. Kürek çekme, dengeleyici ve nötrleştirici kasları güçlendirir ve hareket kabiliyetini geliştirir. Kas ve eklem hareketliliğini iyileştirdiğinden dolayı da ideal bir spordur. Kas sertliğini en aza indirir ve esnekliği artırır.

Kürek Sporu Hangi Faydaları Sunar?

Kürek Sporu

Açık deniz sularında kürek çekmek, formda kalmak, kilo vermek, rekabet duygusunu tatmak gibi durumlar için idealdir. Düşük etkili bir aktivite olduğundan ötürü çoğu yaş grubuna hitap ettiğini söyleyebiliriz. Kürek sporu, kollarınızı göğsünüzü bacaklarınızı, sırtınızı, karnınızı etkili bir şekilde çalıştırır. Tüm vücut kaslarını çalıştırdığı için de muazzam bir spor çeşidi olarak bir adım öne çıkar.

Kürek ayrıca yüksek derecede aerobik olan ve kalorileri hızlıca yakan tam bir kardiyovasküler egzersiz olarak lanse edilir. Çoğu insanın farkına varmadığı şey, kürek çekmenin geniş bir hareket yelpazesi ile eklem sağlığını da iyileştiriyor olmasıdır. Bununla beraber açık denizlerde kürek sporu yapmak stres seviyesini azaltır ve kendinizi çevrenizdeki dünyadan uzaklaştırmanıza, suyun sakin ve sessizliğine odaklanmanıza yardımcı olur. Adeta meditasyon etkisi yaratır diyebiliriz.

Hem rekabetçi hem de eğlence amaçlı kürek sporu, çoğu spor türüne oranla benzersizdir. Çünkü bütün büyük kas gruplarını çalıştırır. Kürek çekerken bacaklarınız, kollarınız ve sırtınız gibi neredeyse tüm vücudunuz devreye girer. Ayrıca kürek sporu, düşük etkilidir. Düzgün bir şekilde uygulandığı zaman güvenli bir spordur. Genel olarak temas ve yüksek etkili spor çeşitlerinde meydana gelen ciddi yaralanmalar, kürek sporunda nadiren görülmektedir.

Kürek çekmenin etkisi düşük olduğu için vücut aşırı yıpranmaz ve aşınmaz. Bu yüzden de kolaylıkla uygulanabilen bir faaliyettir. Kilo vermek isteyenlere de şiddetle tavsiye edilir. Çünkü kürek sporu ile ilgilenirken çok daha fazla kalori harcarsınız ve bu da kilo verme sürecinize katkıda bulunur.

Kalbi destekleyen bir antrenman türüdür. Çünkü vücuttaki büyük kas gruplarının çalışmasına yardımcı olur. Tüm büyük kas gruplarını çalıştırırken, ağırlık kaldırmanızı gerektirmez. Dolayısıyla kalbi yormaz. Tutarlı ve vücudun tümüne etki eden bir spor türü olduğu için kalp sağlığınızı da teşvik eder.

Kürek aktivitesi ile ilgilenmek, vücudunuzu stabilize etmenizi sağlar. Dengeleyici ve nötrleştiricidir. Kaslarınızın hareketlenmesini ve genişlemesini mümkün hale getirir. Vücudunuz, herhangi bir durum için daha hazırlıklı, güçlü ve dayanıklı hale gelir.

Kürek etkinliği, pek çok farklı kas ve eklemi zorlamadan çalıştırmaktadır. Bu nedenle de artrit ve osteoporoz sorunu olanlara da kürek tavsiye edilmektedir. Kaslar ve eklemler kürek çekme eylemi sırasında geniş bir hareket yelpazesi yaşar. Bunun sonucu olarak kasların sertleşmesi en aza iner ve vücudunuzun esnekliği de artmış olur. Kısacası tam vücut egzersizi gerçekleştirmek istiyorsanız; kürek iyi bir seçim olacaktır.

Whatsapp
ETBİS