l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Klor nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Klor, insan vücudunda bulunan elektrolitlerden birisidir. İnsan vücudunda bulunan elektrolitler küçüktür. Vücutta bulunan bu elektrolitler dengeyi sağlama da önemli bir rol oynar. İnsanın vücudundaki sıvıların miktarını düzenlemektedir. Aynı zamanda vücuttan meydana gelen asit dengesini de sağlamaktadır. Sıvı miktarını düzenlemek ve asit baz dengesini sağlamak için vücutta potasyum, sodyum ve bikarbonat ile birlikte çalışır.

Vücut sıvısında bulunmasına rağmen daha çok kanda ve vücut hücrelerinde klora rastlanmaktadır. Halojen grubuna ait bir element olan klorlar, aynı zamanda su arıtmada ve mikrop arındırma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Keskin ve boğucu bir kokusu olan klorun suda çözünebilme özelliği vardır. Klorla hazırlanmış bileşiklerde leke çıkarmak, renk açmak ve mikrop öldürmek mümkündür.

Klor nedir ne işe yarar Klor nedir ne işe yarar

Klorumuz periyodik tabloda 7A grubunda bulunmaktadır. Keskin kokulu olan kılor, yeşilimtırak bir renge sahiptir. Aynı zamanda zehirleyici özelliği de bulunan klorun tahriş edici bir gaz olduğu da bilinmektedir. Klor ya da bilinen diğer adıyla klorür, vücutta da önemli bir yere sahiptir.

Vücut sıvılarının uygun dozda kan hacmini ayarlar ve pH’ı dengeler. Vücutta bulunan chloride, hücrelere girip çıkarak elektriksel notürlüğünde sağlar. Hastanelerde klor ölçümleri yapılmaktadır. Asit baz dengesinin değeri için klorizasyon önemlidir. Klor düşüklüğü ya da yüksekliği tanısı konulabilmesi için hastanelerde kan testi yapılmaktadır.

Klor ne işe yarar?

Klor, farklı alanlarda pek çok yarar sağlamaktadır. Özellikle şebeke ya da havuz sularını dezenfekte ederken chlor kullanılmaktadır. Arıtma işlemlerinde kullanılan klor aynı zamanda  ilaç ve kozmetik sektörünün de sıklıkla kullandığı bileşenlerden birisidir. Klor aynı zamanda vücutta da elektrolit dengesini sağlamada önemli bir etkendir. Vücutta yalnızca elektrolit dengesini sağlamada değil aynı zamanda sıvı miktarını düzenlemede ve asit-baz miktarını korumada da yardımcı olmaktadır.

Klor kullanım alanları nelerdir?

Klorin özellikle içme suları ve havuzlar için kullanılmaktadır. İçme sularında patojen canlılar yer almaktadır. Chlorine ile insan sağlığını korumak amacıyla içme suları dezenfekte edilmektedir. Sıvı, gaz ve toz şeklinde kullanılabilen klor, içme sularında yer alan zararlı canlıları etkisiz hale getirir. Aynı zamanda içme sularında ya da havuzda kullanılan klor, suyu yumuşatır ve berraklaştırır. Gıda ve  ileri teknoloji alanlarında da kullanılan klor kullanımında en temel amaç ise temiz ve sağlıklı bir ortam yaratmaktır. Klor’un kullanıldığı alanları sıralayacak olursak;

Klor nedir ne işe yarar

Klor sembolü

Klor, periyodik tabloda 7A grubunda bulunan zehirleyici bir gazdır. Hafif ve keskin kokulu olduğu bilinen klor aynı zamanda yeşilimsi sarı renklidir. Tahriş edici olduğu bilinen klor, sembol olarak da karşımıza çıkmaktadır. Cl sembolü ile bilinen klor, klorür adı ile de bilinmektedir.

Tavsiye Yazı: Olimpik Havuz Ölçüleri Nelerdir?

Kanda klor var mı?

Klor, vücut içerisinde sıvı miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir elektrolittir. Klor aynı zamanda sofra tuzu ile vücuda alınmaktadır. Vücuttaki asit baz dengesini takip etmek amacıyla kan testlerinde klor değerlerine de bakılmaktadır. Klor için belirlenmiş olan normal değerler bulunmaktadır. Belirlenen bu değerlerin altına ya da üstüne çıktığı zaman vücutta bazı değişikliklere neden olabilir. Basit klor düşüklerin de ishal ve kusma belirtileri karşımıza çıkarken klor düşmesinin devam etmesi halinde ciddi hastalıkların temeli atılmaktadır. Kadın, erkek ve bebeklerde farklı klor seviyeleri normal kabul edilmektedir.

Klor eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?

İnsan vücudunda olması gerekenden az miktarda klor bulunduğu zaman bu bir hastalık haline gelmektedir. Normalden daha az seviyede klor bulunduğu zaman hipokalemi olarak adlandırılmaktadır. İnsan vücudunda klor seviyesinin düşmesi kusma ve ishale neden olabileceği gibi daha ciddi hastalıkların da temelini oluşturabilir. Klor eksikliğinde meydana gelebilecek hastalıklar şu şekildedir;

Klor nedir ne işe yarar

Klor eksikliğinin nedenleri nelerdir?

Klor dengesi kan testi sayesinde öğrenilmektedir. Kandaki klor yükseldiği zaman vücutta elektrolit bozuklukları meydana gelmektedir. Kanda klor seviyesinin düşük çıkmasının bazı sebepleri bulunmaktadır.

Ürün: Havuz Kloru

Whatsapp
ETBİS