l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kite Surfing (Uçurtma Sörfü)

Kite surfing olarak da bilinen uçurtma sörfü, snowboard, yamaç paraşütü ve de  kaykayın unsurlarını ve de özelliklerini harmanlayan bir su sporu olmaktadır. Genel olarak son zamanlarda oldukça popüler bir eğlence sporu haline gelmesi nedeni ile kite surfing nedir? Sorusu çok fazla merek edilmektedir.

Kite Surfing Nedir? 

El kontrollü bir şekilde büyük bir uçurtmaya bağlanan ve rüzgar ile çalışan bu sporda, sporcu suda binmek ya da  süzülmek için bir tahta kullanır. Bu tahta da snowboard, su kayağı ya da  kaykay olabilir. Genelde uçurta sörfünde, uçurtmalar sadece hayali bir rüzgar penceresinden uçurabilirler. Rüzgar sörfü ve diğer yelken disiplinlerinden farklı olarak, kite surfing de kanatları gökyüzüne kaldırabilmek için minimum rüzgar hızına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kite Surfing Nasıl Yapılır? 

Genelde bu sörfe yeni başlayan kişiler için; kite surfing nasıl yapılır? Ya da tehlike içerir mi? soruları çok fazla sorulmaktadır. Fakat bu sporu yapmak isteyen kişilerin, temel bilgileri öğrenmesi gerekir. Temelleri tamamladıktan sonra, temel hareketleri uygulamaya devam etmeleri yeterlidir. 3 gün içinde güvenli bir şekilde kite surfing yapabilirsiniz.

Kite Surfing Sporunda Dikkat Edilecek Noktalar 

Uçurtma, su üzerinde hareket etmenizi sağlamak amacı ile rüzgarı toplayacak olan ana güç kaynağı olmaktadır. Bu konuda çok dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

Uçurtma sörfünde  için gerekli olan ekipmanlar çift uçlu, hafif rüzgarlı, yönlü ve folyo kiteboard gibi çeşitli seçeneklere sahiptir. Twin-tip kiteboardlar en sık kullanılanlardandır. Kablo ağı vücut kemeri, kollarınızdaki gerilimi azaltan ve gövdenizi de kontrol cihazına bağlayan çok kullanışlı bir ekipman olmaktadır. Uçurtma sörfü için su geçirmez bir kask en iyi seçimdir.

Uçurtma Sörfü Özellikleri 

Paraşütle yapılan rüzgar sörfü şeklinde olan uçurtma sörfü son zamanlarda çok yaygın yapılan sporlar arasında yer almaya başlamıştır. Adrenalin yüklü olması nedeni ile ekstrem sporların arasında yer almaktadır. Peki uçurtma sörfü nedir? Rüzgarın havalandırmış olduğu dev  uçurtmanın gücü kullanılarak su üzerinde farklı akrobasi hareketleri yaparak gerçekleştirilen bir su sporu olmaktadır.

Kite Surfing (Uçurtma Sörfü)

Kite surfing, yeterli rüzgar gücü ile her yerde keyifli bir şekilde gerçekleştirilse de, havanın ılık ve kuru olması sebebi ile yaz mevsimi kite surfing için en uygun dönemler olarak kabul edilmektedir.

Kite Surfing Nerelerde Yapılır? 

Genelde bu spora yeni başlayan kişiler için kitesurf nerede yapılır?  Ya da nereler daha uygundur sorusu çok fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu bağlamda İzmir- Alaçatı ilçesi uçurtma sörfü için en uygun hava koşullarına sahip olan yerlerdendir. Urla ve Çeşme de uçurtma sörfü için önemli yerler arasında yer almaktadır. Uçurtma sörfü için dünyaca ünlü ülke ise Dubai olmaktadır.  Ayrıca; Muğla-Gökova, Datça, Fethiye ve İstanbul- Kilyos ve Antalya’da en uygun olan alanlar arasında yer almaktadır.

Kite Surfing Öğrenme Teknikleri

Genel olarak,  çok iyi bir göz-el koordinasyonu ile bu sporu öğrenmeyi hızlandırabilirsiniz. İyi bir dengeye sahip olmak, tahta üzerinde ayağa kalkmaya ve sürmeye başlamanıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu sporu öğrenme süreçlerinde soğukkanlılığınızı koruyabilmeniz rahatlamanıza ve çok hızlı bir şekilde ivme kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca; iyi bir serbest stil tahtası da hız oluşturmaya ve yüksek hızlı inişler sırasında kontrol altında kalmaya yardımcı olmaktadır.

Uçurtma sörfü ile yaşayacağınız çok fazla eğlence vardır. Sürmenin ve rüzgara karşı durmanın temellerinde ustalaştığınız zaman, daha hızlı gitmeye, zıplamaya, serbest stil hareketleri yapmaya, dalgalara binmeye ya da kıyı boyunca rüzgar yönünde gitmeye başlayabilirsiniz.

 

Whatsapp
ETBİS