l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kışın Havuza Girilir Mi? Kış Havuzu

Kışın havuza girilir mi? kış havuzu havaların soğumaya başlamasıyla en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Genellikle Bahar ve yaz mevsimlerinde yüzme algısı oluştuğu için kış aylarında yüzmek pek tercih edilmiyor.

Fakat uzmanlar kış soğukluğunda havuza girmenin kişiler üzerinde olumlu etkilere neden olduğunu söylüyor. Özellikle hareketliliğin azaldığı Bu soğuk aylarda havuza girmek yararlı bir egzersiz olarak görülür. Kapalı havuzlar kış aylarında en ideal yüzme alanlarını oluşturur. Bu havuzlar ısıtmalı olduğu için açık havuzlara oranla daha çok tercih ediliyor.

Kışın Havuz Keyfi

Yüzmek çoğu insan için vazgeçilmez bir hobidir. Yaz sıcağında daha çok serinlemek için tercih edilen havuzlar kış aylarında ise egzersiz yapmak için olanak sağlıyor. Kışın havuz keyfi yaşamak istiyorsanız firmaların ve otellerin kapalı havuzlarını tercih edebilirsiniz. Bu havuzlar soğuğu kırmak için özel sistemlerle ısıtılıyor.

İşte kışın havuza girmeniz için sebepler:

Hem eğlence hem de sporun bir arada olduğu havuz keyfini kış aylarında da yaşayabilirsiniz. Üstelik soğuk havalarda yapılan havuz keyfinin birçok faydası da vardır.

Kışın Havuza Girilir Mi?

Kışın Havuza Girilir Mi?

Metabolizmayı Hızlandırır

Soğuk havuzlar metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir. Soğuğa maruz kalan vücut ısısı düşme eğilimi gösterirken kalp dengeyi korumaya çalışır ve hızlı kan pompalar. Bu da vücudun ısısını arttırırken aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Soğuk havalarla birlikte durağanlaşan yaşam metabolizmayı da etkiliyor. Daha aktif ve enerjik olmak için kışın bile havuz keyfi yaşayabilirsiniz.

Ağrı Eşiği Artar

Özellikle kışın açık havuzlarda yüzmek vücudu dinç tutar ve ağrı eşiğini yükseltir. Soğuk suda yüzmek vücutta salgılanan endorfini tetikler. Endorfin ise ağrı hissini azaltan önemli bir hormondur. Şok etkisine de neden olan soğuk havuz vücudun acı ve ağrı algısını etkiler.

Kışın Havuza Girilir Mi?

Kışın Havuza Girilir Mi?

Bağışıklık Sistemi Güçlenir

İnsan vücudu soğuğa karşı fizyolojik olarak duyarlıdır. Soğuk havalarda yüzme aktivitesi yapmak vücudun bağışıklık sistemini destekler. Soğuğa karşı koruma mekanizması geliştiren vücut kendini savunmaya alır. Bu durum daha dinamik ve dinç bir bağışıklık sistemi sağlar.

Kış Havuzunda Yüzme Süresi

Düzenli olarak yüzmek oldukça faydalı bir egzersizdir. Sadece sıcak havalarda değil soğuk kış günlerinde de yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz açık dilerseniz de kapalı yüzme havuzlarını tercih etmekte özgürsünüz.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise havuzda kalma süresini uzun tutmamaktır. Kış havuzunda 2 saatten fazla kalmak kalbi yoracaktır. Spor veya terapi amacıyla kış havuzlarını tercih ediyorsanız yüzme süresini uzman kontrolünde belirlemelisiniz.

 

 

Whatsapp
ETBİS