l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz sıcaklarının vazgeçilmezleri arasında şüphesiz ki havuz keyifleri vardır. Sıcak yaz günlerinde havuzlarda vakit geçirmek ve serinlemek oldukça keyiflidir. Yaklaşık olarak 3 ay süren yaz mevsimlerinde havuzlar aktif olarak kullanılır.

Ancak kış uzun süren ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimlerinde büyük oranda kullanılmazlar. Kullanılmadıkları süre boyunca gerekli bakımların ve temizliklerin yapılması gerekir.

Gerekli bakımların yapılmaması durumunda sadece hijyenik olarak değil aynı zamanda elektrik aksamları ile ilgili de sorunlar meydana gelebilir. Peki, kışın havuz bakımı nasıl yapılır?

Kışın Havuz Bakımı

Havuzlar genel olarak açık ve kapalı havuz olmak üzere ikiye ayrılır. Kapalı havuzlar konum itibari ile hava şartlarından pek etkilenmezler ancak açık havuzlar hava şartlarından tamamen etkilenirler. Kapalı ve açık havuzlar için bakım detayları farklıdır. Şartlara bağlı olarak havuzların boşaltılması veya su seviyesinin azaltılması gerekebilir.

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Açık Havuzlar İçin Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Açık havuzlar hava şartlarından tamamen etkilenirler. Bundan dolayı bakımları daha dikkatli ve düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Açık havuzların bakımları şu şekilde yapılmalıdır;

Kış bakım ilacı adı verilen kimyasallar belirli periyotlarla kullanılmalıdır. Tüm işlemlerin ardından havuzun tamamen boşaltılması söz konusu değilse hava şartlarına karşı dayanıklı branda gibi koruyucular kullanılarak havuzun üzeri tamamen kapatılmalı ve bakım rutinleri haricinde açık tutulmamalıdır.

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kapalı Havuzlar İçin Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Kapalı havuzlar, hava şartlarından büyük oranda etkilenmezler. Kapalı havuzlar kış aylarında da gerekli ısı verilerek kullanılabilir. Bundan dolayı bakım şartları hem daha farklı hem de daha kolaydır.

Kış aylarında havuzlarda gerekli temizliklerin yapılması ve hava sıcaklığına orantılı olarak su sıcaklığının 24 derece, en fazla 28 derece arası ayarlanması gerekir.

Whatsapp
ETBİS