l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuzlu Köyü, Bor, Niğde

Havuzlu Köyü, Niğde’nin popüler destinasyonlarından biridir. Yolu Niğde’ye uğrayanların mutlaka görmesi gereken yerler arasında konumlanır. Havuzlu Köyüyle ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Havuzlu Köyü Nerede?

Havuzlu Köyü

Havuzlu Köyü, Niğde kentimizin Bor ilçesinde konumlanmaktadır. Köyün ismi 1500’senelerinde Baravan idi. 1926 senesindeki kayıtlarda köyün ismi Barağan olmuştur. Son olarak 1928 senesinde ise köyün adı Havuzlu olarak değiştirilmiştir.

Havuzlu Köyü

Havuzlu Köyü, kent merkezine yaklaşık olarak 35 kilometre, Bor ilçesine ise 16 kilometre uzaklıktadır. Köyün nüfusu 2021 verilerine göre 149 şeklindedir. Havuzlu Köyü ve çevresinde gezilecek pek çok farklı yer bulunmaktadır.

Havuzlu Köyü Çevresinde Gezilmesi Gereken Yerler

Havuzlu Köyü

Havuzlu Köyü etrafında ve Niğde’de gezilmesi gereken çok sayıda yer var. Yolunuz buraya düştüyse kesinlikle görmeniz gereken yerleri sıraladık. Bunlar:

1. Niğland Aquapark

Yaz mevsiminde serinlemek isteyenlerin uğrak noktası olan Niğland Aquapark, başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın deneyimlemesi gereken eşsiz bir yer. Her yaşa hitap eden Niğland Aquapark, çok sayıda kaydırak ve havuz barındırıyor. Bununla beraber Niğland Aquapark’ta düğünler, kınalar, nişanlar gibi çeşitli organizasyon ve etkinlikler de düzenleniyor. Niğland Aquapark, kent merkezinde konumlanıyor.

2. Göllüdağ

Niğde şehrimizin en özel yerlerinden biridir. Kömürcü Köyü yakınlarında konumlanır. Burası, sönmüş bir volkanik dağ özelliği taşımaktadır. Eğlenceli ve heyecanlı bir keşif için idealdir. Harika bir gezi rotası olduğunu söyleyebiliriz. Burada dağa tırmanırken bölgenin muazzam güzelliği karşısında büyülenebilirsiniz. Dikkat çekici bir manzara sunan Göllüdağ, aynı zamanda krater gölü de barındırır. Burada hem doğal hem de tarihi güzellikleri keşfetmeniz söz konusu olabilecektir.

3. Narlıgöl

Havuzlu Köyü yakınlarına giderseniz, Narlıgöl’ü de kesinlikle görmelisiniz. Niğde’nin popüler lokasyonları arasındadır. Ayrıca Kapadokya bölgesinin tek krater gölü olma özelliğine sahip. Buradaki kraterler, yanardağların hareketlenmesi neticesinde lavların akması ve magmalardan meydana gelen çukurların birikip taşması sonucunda oluşmuştur. Zaman içinde kar ve yağmur suları göle dolmuş ve günümüz görüntüsü oluşmuştur. Göl volkanik kökenlidir ve içinde kükürt vardır. Soğuk ve tatlıdır. İçinde sazlık yerler ve balıklar da bulunur.

4. Çinili Göl

Niğde kentimizin Ulukışla ilçesinde yer alan göl, esasen Bolkar Dağları’ndaki buzul göllerden biri olmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 2600 metre kadar olmaktadır. Özellikle de doğa ve trekking severlerin uğrak adreslerinden biridir. Gölün derinliği 100 metre kadardır. Bu nedenle de halk arasında dipsiz göl şeklinde de isimlendirilmektedir.

5. Aladağlar Milli Parkı

Adana, Niğde ve Kayseri sınırlarında konumlanan milli park, 1995 senesinde koruma altına alınmıştır. Doğal güzelliği, muazzam manzarası ve jeopolitik yapısı ile bir adım öne çıkar. Hayvan varlığı, sulak alanları, gölü, bitki örtüsü gibi nedenlerden dolayı yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Burada zirveye doğru yol aldıkça, ağaçların yerini kayalar, otlar ve rengarenk çiçekler alır.

6. Kayardı Bağları

Niğde’nin önemli doğal güzelliklerinden biridir. Bol yeşil bir alan sunar. Harika manzaraları ile sizi kendisine hayran bırakan bağlar, eski evleri, söğüt ağaçlarını, dereleri, çiçekleri ve daha birçok doğal güzelliği deneyimlemenize izin verir.

7. Roma Havuzu

Havuzlu Köyü çevresine yolunuz düşerse, görmeniz gereken bir başka yer ise Roma Havuzu olur. Bahçeli kaşanasına üç kilometrelik uzaklıkta olan Roma Havuzu, çok uzun dönemlerden bu yana varlığını sürdürür. Hatta bu havuz, Kleopatra’nın süt banyosu yaptığı bir havuz şeklinde lanse ediliyor. Bu nedenle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Tasarımı da bir hayli farklı olan havuz, ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

8. Köşk Höyük

Niğde şehrinin Bor ilçesinde bulunan Köşk Höyük, Neolitik dönemlerden bu zamana kadar varlığını sürdürmektedir. Burası, özellikle de tarihi yerleri görmek isteyenler için biçilmiş kaftandır.

9. Kocapınar Kaplıcası

Şehir merkezine iki kilometre uzaklıkta olan kaplıca, Bor yolundadır. Bu nedenle de Havuz Köyü yakınında sayılmaktadır. Kaplıcanın suyu, arazinin farklı noktalarında kaynar. Kocapınar Kaplıcası suyu, bağırsak hastalıklarına, cilt hastalıklarına, mide hastalıklarına ve bağışıklığa iyi gelir. Suyun içinde magnezyum karbonat, bikarbonat ve tuz vardır.

10. Çiftehan Kaplıcaları

Bel fıtığı, kireçleme, romatizma, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı gibi birçok sağlık problemine iyi gelen sulara sahip olan bir kaplıcadır. Hem Niğde halkı hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken eşsiz bir yerdir. Sağlığınızı desteklemek için ideal lokasyondur.

Whatsapp
ETBİS