l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuza Girmek Orucu Bozar mı? Oruçluyken Girilir mi?

Havuza Girmek Orucu Bozar mı ? Oruçluyken havuza girilir mi? Sorusunun cevabı Diyanet, tarafından açıklanmıştır. Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde havuz ve deniz sezonu yavaş yavaş açıldı. Kış aylarında da sıklıkla yüzen vatandaşlar ise oruçlu iken havuza ya da denize gidip gidemeyeceklerini merak ettiler. Bilindiği üzere oruç tutmak, bazı hassasiyet gerektiren durumları beraberinde getirmektedir.

Özellikle sıcak günlerde, denize girmeyi ya da havuza girmeyi düşünen vatandaşlar ise  hem oruç tutup hem de yüzmenin yolunu aradılar. Düzenli olarak spor yapan vatandaşların ya da hafta sonu ailesi ile birlikte havuza gitmek isteyen kişiler bir yandan oruç tutarken bir yandan da havuz eğlencesinin keyfini belli şartları yerine getirerek çıkarabilirler.

Denize girmekle oruç bozulur mu? Diyanet

Ramazan ayında oruçluyken havuza girilir mi?  Din İşleri Yüksek Kurulu resmi sitesi bu sorunun sıklıkla sayfalarında  yer almasından sonra oruçluyken havuza girilebileceğini ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu açıkladı. Ağız ve burundan kesinlikle su kaçırmamak kaydıyla yüzmek isteyen kişiler havuza ya da denize gidebilirler. Ancak bilindiği üzere deniz dalgalı bir ortam olduğu için yüzme esnasında vatandaşlar dalga yüzünden suyu yutabilirler bu durumda kişinin orucu bozulmaktadır.

Havuza Girmek Orucu Bozar mı

Oruçluyken havuza girilir mi?

 Sıcak yaz aylarının gelmesi ile birlikte vatandaşlar denizlere ve havuzları akın etmeye başladı. Yaşanılan bu yoğunluk tam da Ramazan ayına denk geldi. Hem orucunu tutmak isteyen hem de yüzmek isteyen kişiler ise oruçluyken havuza girilir mi, sorusunu arattılar.  Bilindiği üzere oruçluyken banyo yapmak ya da duş almak orucu bozmayan aktivitelerdendir. Günün beş vakit namazında namaz şartını yerine getirebilmek amacıyla da kişiler abdest almaktadır. Burada da ağız ve buruna su çekilmektedir.

Abdest göz önüne alındığında suya girmenin herhangi bir zararı görülmemektedir. Bilindiği üzere denizden ya da ağızdan mideye su gidecek şekilde bir aktivite yapıldığında kişinin orucu bozulmaktadır. Diyanet işleri yapmış olduğu Bir açıklamada kişilerin su yutabileceği aktivitelerden kaçınmaları gerektiğini vurgulamıştır. Orucun temel unsuru yeme ve içmeden kesilmek olsa da nefsi terbiye etmek amacıyla cinsel ilişkiden uzak durmak da gerekmektedir.

Nefsi terbiye etmek amacıyla yapılan bu Ramazan ayında havuza ya da denize giren kişiler de su yutma yaşanabilir. Özellikle denize girecek kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise denizdeki dalgalar sonrasında kişinin genizden ya da ağızdan mideye su kaçacak şekilde suyu yutmaları durumudur. Havuzda bu durum her ne kadar az olmuş olsa da denizde daha fazla yaşanmaktadır.

Yüzme esnasında dalgalar karşısında veya suyun altına girerken kişi su yutabilir. Bu durumda kişinin orucu bozulmaktadır ve Ramazan ayından sonra mutlaka orucunun kazasını yapmalıdır. İstanbul Valiliği İl Müftülüğü oruçluyken havuza girilir mi? Sorusunu şu şekilde açıklamıştır. “Ağızdan mideye veya burundan genze su kaçırmamak şartıyla denize girmek ya da havuza girmek orucu bozmamaktadır.”

Yapılan bu açıklama sonrasında kişilerin oruçluyken havuza girilir mi? Sorusunun cevabı evet olarak verilmiştir.

Havuza Girmek Orucu Bozar mı? Oruçluyken Girilir mi?

 Havuza girmek orucu bozar mı?

Oruçtaki en temel unsur yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak ve nefsi terbiye etmektir. Bu yüzden yasak olarak nitelendirilen bu davranışlar orucu bozmaktadır. Oruçluyken bu anlama gelecek davranışlar sergilemekte orucu bozabilir. Oruçlu iken abdest alır namaz kılarız. Abdest alırken ağız ve buruna su çekme işlemi yapılmaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz gibi ağız veya burundan mideye su kaçırmadığınız  sürece orucunuz bozulmamaktadır.

Ağız veya burundan su girdikten sonra sindirime ulaşmadığı sürece oruçlu olan bir kimsenin yıkanmasında ya da yüzmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Nitekim Hz. Ayşe ve Ümmü Seleme validemiz Peygamberim Efendimizin Ramazan ayı içerisinde imsak vakitlerinde de yıkandıklarını haber vermişlerdir. Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde serinlemek amacıyla sıklıkla duş alıp banyo yapılmaktadır.

Havaların ısınması ile birlikte oruç tutan ve denize girmek isteyen vatandaşlar, ” Oruçluyken havuza girilir mi? Oruçluyken denize girilir mi?” Sorularını merak ettiler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi banyo yapmak veya duş almak orucu bozmayan durumlardandır. Bu yüzden denizde ya da havuzda vakit geçirdiğiniz süre içerisinde ağızdan ya da burundan midenize su kaçmadığı sürece orucunuz bozulmaz.

 Havuzdayken orucu bozacak durumlar nelerdir?

 Oruçluyken havuza girilir mi? Sorusunun cevabı Diyanet tarafından açıklandı. Diyanet ramazan ayında tutulan oruçta orucu bozan unsurların aynısının havuz veya denizde yüzen kişiler için de geçerli olduğunu açıklamıştır. Oruçluyken denize ya da havuza giren kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur ağızdan ya da burundan mideye su kaçırmamaktır.

Denizde, havuzda ya da banyoda su ile yapmış olduğunuz her türlü aktivitede boğaza su kaçtığı zaman oruç bozulmaktadır. Bu yüzden havuzda yüzecek olan kişiler kesinlikle midelerine su kaçırmamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında havuzda yüzerken dikkat edilmesi gerekilen başka bir unsur bulunmamaktadır.

 

 

Whatsapp
ETBİS