l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuz Suyu Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Havuz suyu sıcaklığı, hem herhangi bir tesisin sunduğu konfor hem de insan sağlığı için çok önemlidir. Suyun sıcaklığı vücut üzerinde önemli etkiler bırakır. Vücut, farklı su sıcaklıklarına farklı tepkiler verir. Bu nedenle de bir havuzun ideal sıcaklıkla olması çok önemli bir detaydır.

Havuz Suyu Sıcaklığı: İdeal Sıcaklık

Havuz Suyu Sıcaklığı

Havuz suyu sıcaklığı söz konusu olduğunda ideal sıcaklık mutlaka bilinmelidir. Uzmanlara göre ideal sıcaklık 25 ila 28 derece arasındadır. Fiziksel aktivite ya da sporsal etkinlikler için önerilen sıcaklık ise 26 derece ila 28 derecedir.

Bir yüzme havuzunun 32 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olması, havuzun çok sıcak olduğunu gösterir. Sıcak su, vücut ısısının yükselmesine yol açar. Bu da bizleri terletir ve susuz kalmayı daha da hızlandırır. Aşırı terleme durumu ise hareket kabiliyetimizi olumsuz anlamda etkileyerek, spazmlara ve hatta ölümlere dahi yol açabilecek şiddetli yorgunluğu teşvik eder.

Havuz Suyu Sıcaklığı

Bir yüzme havuzunun sıcaklığı 21 derecenin altında ise su, çok soğuk olarak kabul edilir. Soğuk su ise tehlike yaratabilir. Çünkü vücudumuz sıcaklığa karşı savaşır. Düzensiz kalp ritmi ve çeşitli kalp problemleri gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Havuz suyu sıcaklığı çok soğuk ise vücudumuz uzun süre kanımızın akışını azaltamaz. Bu sebeple kan damarları tekrardan açılarak kanın normal şekilde akmasını sağlar. Fakat üşüyeceğimiz için organlar hipotermi durumundan muzdarip olabilir.

Havuz Suyu Sıcaklığı: Yarışma Havuzları Kaç Derece Sıcaklıkta Olmalı?

Havuz Suyu Sıcaklığı

Tüm havuzlar aynı değildir. Kullanım amacına bağlı olarak, her havuzun sıcaklık gereksinimleri önemli ölçüde değişmektedir. Havuz yetkilileri, yeterli bir sıcaklık kontrol sistemi ile iyi bir kullanıcı deneyimini teşvik edebilirler. Diğer yandan yarışma havuzlarında su sıcaklığı, sporcuların performansı üzerinde önemli rol oynar. Bu nedenle de yarışma havuz suyu sıcaklığı doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Olimpik havuz suyu sıcaklığı: Bu havuzlar, Uluslararası Yüzme Federasyonunun resmi standartlarına göre belirlenen gereksinimleri karşılamalılar. Buna göre olimpik yüzme havuzlarının sıcaklığı 25-28 derece olmalıdır. Senkronize yüzme yarışlarında optimum su sıcaklığı 27 derece olmalı. Bu sıcaklık düzeyleri sporcuların sağlığını ve performansını korumak için idealdir. 28 derecenin üzerindeki bir sıcaklık, sporcuların hızını artırmaya yardımcı olabilir. Fakat aynı zamanda kardiyovasküler ve metabolik bir yük oluşturur. Hatta önemli düzeyde dehidrasyona yol açabilir. Su daha soğuk ise sağlık ve performans sorunları oluşabilir. Hipotermi riski de bulunur.

Diğer parametrelerle ilgili olarak şunları da söylemek gerekir: Ortam sıcaklığı havuz suyu sıcaklığından iki ila üç derece daha yüksek olmalıdır. 29 derece optimal sıcaklık olarak kabul edilmektedir. Bağıl nem ise %55-70 arasında olmalıdır.

Havuz Suyu Sıcaklığı

Yarı olimpik havuz suyu sıcaklığı: Yarı olimpik havuzlar, kısa kulvar havuzları şeklinde de bilinir. Bu havuzlar, standart olimpik tesislerin yarısı kadar büyüklüktedir. Genellikle 25 metre uzunluğa ve 12,5 metre genişliğe sahip olan havuzlardır. Yarı olimpik havuzlarda ideal sıcaklık 25-28 derece olarak kabul edilir. Ancak genel olarak bu tür tesisler için uygun sıcaklıkla 27 derecedir.

Atlama havuz suyu sıcaklığı: Bir atlama havuzu, platform, trambolin ve atlama etkinlikleri ve yarışları için tasarlanmış bir su tesisidir. Global yarışma yönetmeliğine göre bu yapıların en az yirmi beş metre uzunluğunda ve yirmi metre genişliğinde olması lazımdır. Bir dalış havuzunun minim derinliği 4,5 metre olmalıdır. Fakat yarışmalar için beş metrelik bir derinlik önerilmektedir.

Dalış havuzlarındaki su sıcaklığı değerleri, diğer standart yarış havuzlarındaki değerler ile aynı olmalıdır. Bu nedenle de 25-28 derece arasındaki değer normaldir. 26 derece sıcaklık ise optimum değer şeklinde belirlenmiştir.

Su topu havuz sıcaklığı: Su topu havuzları, sporcuların havuzun dibine temas etmemesi ve her daim su üstünde kalması gereken sistemlerdir. Özel spor faaliyetlerinin uygulanması için özel olarak geliştirilmiştir. Bu tür havuzların sıcaklığı 26 derece olmalıdır. Hem yarışmalarda hem de antrenmanlarda bir derecelik yükseliş ya da düşüşe izin verilmektedir. 26 derecelik bir havuz sıcaklığı, kardiyopulmoner dayanıklılığı artırmaktadır. Aynı zamanda kan dolaşımını uyarmaktadır ve kan basıncını sabit tutmaktadır. Kan basıncını düşürdüğü için de uygun bir aralık olarak kabul edilir.

Eğlence havuz suyu sıcaklığı: Rekreasyon havuzları olarak da bilinen eğlence havuzları, aile ve arkadaşlar ile iyi zaman geçirmeyi sağlayan havuzlardır. Genel olarak otel gibi alanlarda konumlanır. Bu havuzların su sıcaklığının 25-28 derece arasında olması lazımdır.

Whatsapp
ETBİS