l
Bahçe Havuz
SEPET 🛒 ₺0GİRİŞ / ÜYELİK
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuz Bonesi Neden Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Havuz bonesini saçlarımız ıslanmasın diye kullandığımız sanılmaktadır. Havuz bonesinin kullanılmasındaki temel amaç,  havuza saçlarımızın dökülmesini engellemektir. Bilindiği üzere açık ya da kapalı yüzme havuzlarının çoğunda kalabalık ortamlar olduğu için saç dökülmeleri meydana gelir ve havuz dibinde bu saçlar birleşerek çirkin bir görüntü oluşturur.

Havuz dibinde çirkin bir görüntü oluşturan saçların yanı sıra havuz içerisinde yüzerken dökülen saçlar diğer yüzücüleri de rahatsız etmektedir. Yüzme havuzlarında kullanılan havuz bonesi aynı zamanda havuzların içerisinde bulunan klordan saçlarınızı korumaktadır. Yüzme havuzlarında bone kullanmak oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Tavsiye Yazı: Cennet Havuzu Nerede ? Cennet Havuzu Rehberi

Biriken saçlar, havuz ekipmanlarına zarar verdiği için aynı zamanda filtrelerin tıkanmasına da neden olarak havuzun kullanılamaz hale gelmesine sebep olur. Havuz bonesi kullanılmadığı zaman havuzda ekstra maliyetler meydana gelmektedir. Havuz bonesi, saçlarınızı klordan koruduğu gibi aynı zamanda uzun saçlı olan bireylerin havuzda yüzerken saçlarının önüne gelmesini de engellemektedir.

Profesyonel sporcuların da kullanmış olduğu havuz boneleri havuzda daha hızlı yüzmelerini sağlamaktadır. Standart ölçülerde tasarlanan havuz boneleri lastikli olduğu için kafanıza göre ayarlanabilmektedir. Kumaştan üretilen havuz bonelerinde ise bezden üretildiği için bedenler bulunmaktadır.

Havuz Bonesi

Havuz bonesi nedir?

Havuz bonesi ya da deniz bonesi kapalı yüzme havuzlarında kullanılan bir yüzme ekipmanıdır. Profesyonel yüzücülerin de kullanmış olduğu bu boneler özel bir malzemeden yapılmaktadır. Saçların ıslanmasını engellemek amacı ile yapıldığı düşünülse de aslında havuz bonelerinin temel amacı havuzda saç biriktirmemektir.

Yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden birisi olan havuz keyfinde, bone kullanmadan giren bireylerin saçları havuz dibinde topaklanarak havuzun temizliğini sağlayan filtre ve havuz ekipmanlarına zarar vermektedir. Hem çirkin bir görüntü oluşturan bu topaklanma aynı zamanda yüzen diğer bireyleri de rahatsız etmektedir. Bone kullanımındaki temel amaç havuzun dibinde saç birikimini önlemektir.

Lateks, polyester, silikon gibi malzemelerle üretilen havuz boneleri genel olarak lastikli şeklinde kullanılmış olsa da en çok tercih edilen modellerden birisi de bu sene içerisinde bez olmuştur. Bez boneler hem şık hem de rahat olması ile daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Havuz bonesi neden kullanılır?

Havuz boneleri saçların havuza dökülmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Havuza dökülen saçlar havuz altında bir araya gelerek çirkin bir görüntü oluşturur. Havuz altında çirkin bir görüntü oluşturmasının yanı sıra aynı zamanda havuzlarda bulunan filtre ve ekipmanlara da zarar vererek ekstra maliyetlere yol açmaktadır. Havuzların temizliğinde ve dezenfekte edilmesinde bilindiği üzere klor maddesi sıklıkla kullanılmaktadır.

Kullanılan havuz bonesi ile saçlar klordan korunmuş olur. Uzun saç kullanan kişiler havuz içerisine girdikleri zaman saçları ile sürekli uğraşmak zorunda kalırlar. Havuz bonesi sayesinde rahat bir yüzme keyfi yaşayabilirler. Yalnızca havuz ortamında değil deniz ortamında da kullanılan saç boneleri denizde sizi görünür kılmaktadır.

Havuz Bonesi

Havuz bonesi nasıl kullanılır?

Havuz bonesi kullanım açısından çok faydalı olmuş olsa da uzun saçlı bireylerin takması bir hayli zordur. Pek çok çeşidi bulunan havuz bonelerinin genel kullanım için tasarlanmış olanlarının nasıl takıldığına biraz daha yakından bakacak olursak; boneyi yanlardan açarak alnınızdan başlayarak arkaya doğru yerleştirmeye başlayın. Saçı uzun bireyler saçınızı mutlaka arkaya doğru itin ve yine boneyi alnınızdan takmaya başlayın. Daha sonrasında arkada kalan saçlarınızı bonenin içerisine yerleştirebilirsiniz.

Havuz bonesi nerede alınır?

Günümüzde yüzme sporunun gelişmesi ve çoğu alana açık ya da kapalı yüzme havuzlarının inşa edilmesi ile birlikte ekipmanlarda çok kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Çoğu zaman yüzme havuzlarının yakınlarında bulunan bu merkezlerden istediğiniz bütün ekipmanları alabilirsiniz. Havuz bonelerini internetten seçip beğenebileceğiniz gibi aynı zamanda gitmiş olduğunuz yüzme havuzunda ’da havuz boneleri satıldığı için buradan da temin edebilirsiniz.

Havuz bonesi faydaları nelerdir?

Özellikle kapalı yüzme havuzlarında kullanım şartı bulunan havuz bonelerinin hem bize hem de çevreye vermiş olduğu faydalara biraz daha yakından bakacak olursak:

Whatsapp
ETBİS