l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Galatasaray Adası, Suada

Galatasaray Adası, Kuruçeşme Adası olarak da bilinir. Boğaziçi’ndedir ve Kuruçeşme sahilinin yaklaşık olarak 165 metre açığında konumlanır. Ayrıca, isminden de anlaşılacağı gibi Galatasaray Spor Kulübüne aittir ve kulübün tapulu mülküdür.

Galatasaray Adası Tarihçesi

Galatasaray Adası

Galatasaray Adası, 1872 senesinde Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a hediye edilmiştir. Bir süre Sarkis Bey Adacığı ismi ile anılmıştır. Osmanlı zamanında ünlü ressam Ayvazovski’nin yaşadığı ada, 1914 senesinden itibaren kömür deposu olmuştur. Bir zaman sonra kent hatları vapurlarına yakıt sağlamıştır. O sırada turistik bir tesis olarak halka açılması planlanmıştır. 1957 senesinde Galatasaray Spor Kulübü başkanı Sadık Giz tarafından yapılan girişimler ile 150 bin lira karşılığında satın alınmıştır. Sonrasında da Galatasaray üyelerinin hizmetine sunulmuştur.

1956-92 seneleri arasında Galatasaray Spor Kulübü su topu şubesine tahsis edilmiştir. 2006 senesinde eğlence yeri ve lokanta işletmecisi olan Mehmet Koçarslan’a üç seneliğine kiralanmıştır. İşletmeci, adanın üzerinde konumlanan tesislere Suada ismini vermiştir.

Galatasaray Adası kaçak yapılaşma olduğu iddiası nedeniyle adanın işletmecisine adayı tahliye etmesi için uyarı gönderildi. Fakat ada işletmecisi uyarıyı dikkate almamıştır. Adada işletmeciliğe devam etmiştir 28 Mayıs 2017 tarihinde görevliler tarafından yıkım gerçekleştirecek olan çeşitli araçlar adanın yakınına taşınmıştır ve yıkıma başlamışlardır.

Adanın yeniden faaliyete geçmesi 2022 senesinin 11 Haziran tarihinde Galatasaray başkanı seçilen Dursun Özbek vaatlerinden biriydi. 2022 senesinin 27 Temmuz tarihinde ada tekrardan hizmete açılmıştır. Adanın açılış töreninde Dursun Özbek bir konuşma yapmış ve adanın yeniden faaliyete geçmesinden dolayı duymuş olduğu mutluluğu dile getirmiştir.

3 Eylül 2022 tarihinde adaya ateş açıldığı haberi yayılmıştır. Ertesi gün ise incelemeler yapılmıştır. Bu yapılan incelemeler sonucunda adaya yorgun mermilerin isabet ettiği açıklanmıştır.

Galatasaray Adası Üzerindeki Faaliyetler

Galatasaray Adası

Galatasaray Adası üzerinde çok çeşitli faaliyetler gerçekleşmektedir. Bunlar arasında öne çıkanlar:

Galatasaray Adası Üzerindeki Tesisler

Galatasaray Adası

Galatasaray Adası üzerinde yer alan tesisler şunları kapsamaktadır:

Galatasaray Adası Yakınında Gezilecek Yerler

Galatasaray Adası yakınında gezilecek pek çok farklı alan vardır. Bunlar arasında öne çıkanları sizler için sıraladık:

Beşiktaş İskelesi

Beşiktaş İskelesi, her daim kalabalık bir lokasyondur. Çünkü ana ulaşım noktalarından biridir. Vapurdan inince sırtınızı boğaza vererek sağa doğru yürüdüğünüz zaman birkaç adım sonra sahile ulaşırsınız. Sahilin tadını çıkarmak için burada vakit geçirebilirsiniz.

Deniz Müzesi

Müze severlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Deniz Müzesi, Barbaros Parkı yakınında konumlanır. 1897 senesinde açılan müze, o günden bu yana varlığını sürdürmektedir. Denizciliğe ilgi duyanların muhakkak görmeleri gereken eşsiz bir kurumdur.

Beşiktaş Çarşısı

Beşiktaş semtinin öne çıkan yerlerinden biri de Beşiktaş Çarşısı olur. Çok sayıda lokanta, dükkan, hediyelik eşya dükkanı, kafe, restoran ve giyim mağazasına ev sahipliği yapan çarşı, 7/24 canlıdır. Yolunuz Galatasaray Adası çevresine düşerse bu çarşıya muhakkak uğramanızı öneririz. Özellikle de cadde üzerinde yer alan kahvaltıcılar oldukça meşhurdur. Burada kahvaltı yapabilir, eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Yıldız Sarayı ve Parkı

Popüler lokasyonlardan biri olan Yıldız Sarayı ve Parkı haftanın her günü kalabalık olabilir. Burada doğanın tadını çıkarabilir, sevdiklerinizle kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. Özellikle de pek çok farklı çiçek, bitki ve ağaç topluluğuna ev sahipliği yapan park, doğa tutkunlarının sık olarak uğradıkları bir alandır.

Yıldız Sarayı

Tarihi binaları görmeyi sevenler için uygun yerlerden biri de şüphesiz ki, Yıldız Sarayı olur. Bu benzersiz yapı, İkinci Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır. İçinde park ve müze bulunmaktadır. Kendine has mimari tasarımı ile dikkat çeker. Şimdiye kadar çok iyi korunmuş olan Yıldız Sarayı, görenlerin ilgisini çeker.

Ihlamur Kasrı

Görkemli duruşu ile bir adım öne çıkan Ihlamur Kasrı, uzun senelerden bu yana varlığını sürdürmektedir. Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer alır. Özellikle de Yıldız Sarayı’na geldiyseniz, Ihlamur Kasrı’nın yakın olduğunu göreceksiniz. Üçüncü Ahmet döneminde inşa ettirilen yapı, tarihi dokusu ile de tüm dikkatleri üzerine çeker.

Ortaköy

Galatasaray Adası yakınına gelenlerin sık olarak uğradığı yerlerden biridir. 7/24 hareketli bir yerdir. Boğaz manzarasını deneyimlemek, harika fotoğraf kareleri elde etmek ve benzersiz lezzetleri keşfetmek isteyenler için uygun bir yer.

Whatsapp
ETBİS