l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Fransa’da Havuza Şortla Girmek Yasaklandı

Havuza şortla girmek yasak

Fransa’da havuza şortla girmek yasaklandı. Tatilcilerin yasa gereği havuzda Speedo (slip mayo) giymesi gerektiği için mayo şortlar yasaklandı. 1903 tarihli az bilinen bir yasa, Fransa’daki halka açık havuzlarda tüm erkeklerin ve erkek çocukların dar mayo giymesi gerektiğini zorunlu kılıyor. Nedeni ise daha bol şortların hijyenik olmaması ve suyu kirletmesi.

Son birkaç on yılda, yüzme şortları ve bermudalar, Birleşik Krallık’ta erkeklerin mayo tercihi olarak Speedos’u geride bıraktı.

Aslında, 12 yıl önce Alton Towers, su parkında agresif bir şekilde dar olan mayoları yasakladı ve şimdi bar sporcularında ve 1980’lerin fotoğraflarında nadiren görülüyorlar.

Cimriliğin stil du-jour olduğu Love Island’da bile, erkekler dalışa giderken şort giymeyi tercih etme eğilimindedir.

Ancak, İngilizler gevşek ve mütevazı olmayı tercih ederken, Fransa’da az bilinen bir yasa, yüzücülerin halka açık bir yüzme havuzunda Speedo giymeleri gerektiği anlamına geliyor. Böylece havuza şortla girmek yasaklanmış oluyor.

Hem tatilciler hem de yerel halk, daha gevşek Bermuda yüzme şortlarıyla kürek çekmeye çalışırlarsa sudan atılırlar.

Komşu ülkemizde sahile ya da havuza gitmiş olan herkes, bu kadar çok erkeğin tüm kıyafetlerini açıkta bırakarak giydiğini görünce şok olmuş olabilir, ama görünüşe göre bu bir yurttaşlık görevi.

Havuza şortla girmek yasak

120 yıl önceki yasa sayesinde, her yaştan tüm erkekler -ve erkek çocuklar- halka açık havuzlarda yüzmek için slip mayo giymek zorundalar.

Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/travel/travel-news/swim-shorts-banned-france-holidaymakers-27114279

 

Whatsapp
ETBİS