l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Fin Hamamı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Finlandiya kültürünün önemli parçalarından birisi olması ile beraber Fin hamamı nedir sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Milattan Sonra 5. yüzyıl ile 8. yüzyıl arasında ortaya çıkmış olan Fin hamamı günümüzde de en sık araştırılan konulardan birisidir. Geleneksel Fin hamamı kültüründe genel olarak tamamen çıplak kullanılmaktadır. Özellikle mayo, peştemal gibi ürünler tercih edilmemektedir. Fin hamamı kültüründe çıplaklık cinsellik ile birleştirilmemektedir. Hatta çoğu ailenin Fin Hamamının olduğunu söylemek mümkündür.

Fin Hamamı Nedir?

Fin hamamı Finlandiya kültürünün bir parçasıdır. Sauna ile benzer amaçlara hizmet eden bir tür rahatlama hamamı türü olarak da adlandırılmaktadır. Fin hamamında bölümler kadınlar ve erkekler için ayrı olmaktadır. İçerisinde mayo, havlu gibi kıyafetler giyilmemektedir. Çıplak olarak girilen Fin hamamında ortam sıcaklığı da oldukça yüksektir.

Türk hamamları ile benzer özellikler göstermektedir. Fakat görsel ve yapı olarak bazı farklılıklar bulunur. Fin hamamı nedir diye bakılacak olursa; şömineli Fin hamamları odun ateşleri ile ısıtılmaktadır. Bu şekilde ısı seviyeleri sağlanır. Fin halkının birçoğunda Fin hamamları da bulunmaktadır. Yüksek sıcaklık ve hijyenik bir ortam sağlaması sebebiyle de Finli kadınlar hamamlarda doğum yapmakta ve bu durum normal karşılanmaktadır.

Fin Hamamı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Fin Hamamı Özellikleri Nelerdir?

Fin hamamları Finlandiya kültüründe haftada en az 2 veya 3 kez ziyaret edilen milli bir değer olarak kabul edilmektedir. Fin halkının tamamı bu hamamı çıplak olarak kullanmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerinde sadece mayo kullanılarak girilen hamamlarda 15 veya 20 dakikayı geçmeyen seanslar ile tercih edilmektedir. Fin hamamlarının diğer hamamlardan ayıran özellikleri bulunur. Buna göre Fin hamamı özellikleri şunlardır:

Fin Hamamı Ne İşe Yarar?

Fin hamamları günümüzde Türk hamamlarına benzese de bazı farklılıkları bulunmaktadır. Özellikle bu hamamlarda Fin hamamı ne işe yarar sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu hamamların kişilere sağladığı faydaları ise oldukça fazladır. Fin hamamları insanların temizlenmelerini, buhar banyosu yapmalarını, gevşemelerini ve rahatlamalarını sağlamaktadır. Fin hamamları belli bir yaş aralığı için uygudur. Fakat belirli bir süreyi aşmamak kaydı ile Fin hamamlarında olmak gerekir.

Fin hamamları düzenli bir şekilde terapi amaçlı stresten uzaklaşmak için rahatlama amaçlı tercih edilmektedir. Bu hamamlar özellikle Finlandiya ülkesini ziyaret eden kişilerin merak içerisinde uğradıkları ve keyifli zaman geçirdikleri bir yer olarak bilinmektedir.

Fin Hamamı Faydaları Nelerdir?

Finlandiya kültüründe Fin hamamları çok sık tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebebi kişilere olan faydalarıdır. Pek çok alanda insan sağlığına da iyi gelen Fin hamamının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  1. İnsan vücudunda toksinlerin vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur.
  2. Rahatlamaya ve gevşemeye yardımcı olur. Sinir sistemini düzenler.
  3. Kişilerde stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.
  4. Yorgunluğa ve uykusuzluğa faydası bulunur.
  5. Kişilerde kasların ve kemiklerin ağrısını azaltır.
  6. Cildi yumuşatmaktadır. Cildin pürüzsüzleşmesini be yumuşak olmasını sağlar.
  7. Kan akışını ve metabolizmayı hızlandırır. Kardiyovasküler sağlığına olumlu etkileri vardır.
  8. Üst solunum yollarında oluşan tıkanıklığı gidermektedir. Kişilerin rahat nefes almasına yardımcı olur.

Fin Hamamında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fin hamamının birçok yararı bulunmaktadır. Fakat Fin hamamı yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 

Whatsapp
ETBİS