l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi

Dünyanın en büyük 10 şelalesi nerelerdedir? Doğanın doğal güzellikleri arasında yer alan şelaleler çevresine verdiği görüntü ve yoğun oksijen ile ziyaret akınına uğruyor. Her ülkede birden çok şelale vardır.

Ülkemiz şelaleleri arasında sayabileceğimiz Muradiye, Düden, Manavgat, Tortum gibi şelaleler görkemleri ve sürekli akan köpüklü beyaz ve yoğun akıntıları ile dikkat çeker. Yurt dışı ve yurt içinden turist çeken yerler arasında yer alır. Ülkemizde bu şelaleler yer alırken dünyanın en büyük 10 şelalesi nerelerdedir ve özellikleri nelerdir?

Angel Şelalesi

Dünyanın en büyük şelaleleri arasında yer alan Angel şelalesi Venezüella ülkesinde bulunuyor. Milli park içerisinde yer alan şelalenin yüksekliği 979 metredir.

Tugela Şelalesi

Yüksekliği ile dikkat çeken ve dünya listesine giren Tugela şelalesi Güney Afrika Cumhuriyetinde bulunuyor. Natal bölgesinde bulunan şelalenin yüksekliği 948 metredir.

Tres Hermenas Şelalesi

Yüksekliği ile dikkatleri çeken bir diğer şelale olan Tres Hermenas şelalesi 914 metre yüksekliği ile dünya sıralamasında 3. sırada yer alırken şelalenin bulunduğu ülke Peru’dur.

Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi

Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi

Olo’Puena Şelalesi

900 metre yüksekliği ile 4. sıraya yerleşerek adını dünyaya duyuran şelale Amerika Birleşik Devletlerinde bulunuyor. Kayaların oyuklarından ve ormanların derinliklerinden gelen ve buz gibi tatlı su kaynakları olan bu şelaleler 900 metre ve üzerinde olması nedeniyle her mevsim turist akınına uğruyor.

900 metre Altındaki Şelaleler

Şelale ve çevresinde yer alan bitki ve hayvan çeşitliliği genelde sit alanlar olarak belirleniyor. Bahsi geçen 4 şelale yükseklikleri ile dikkat çekerken 900 metre altında olan diğer şelalelerde aynı görkeme sahip. Bu şelaleleri sıralayarak dünyanın görülmesi gereken 10 büyük şelalesini bilmek ve görmek gerekir.

900 metrenin altında kalan şelaleler;

800 metre yükseklikte olan şelaleler arasında yer alıyor. Yeni Zellanda, Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Venezüella göz boyayan şelaleleri ile dikkatleri çekiyor.

Dünyanın doğal güzellikleri arasında yer alan bu güzelliklerin korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Çevre kirliliği şelalelerin su debisini ve hızını azaltan etkenlerin başında yer alır.

Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi

Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi

Bkz: Havuz Şelalesi

Whatsapp
ETBİS