l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Doğal yüzme havuzu nedir? Tüm Detaylar

Doğal yüzme havuzu nedir : Doğal havuzlara parklarda ve yaşam alanlarında rastlamak mümkündür. Havuzlar çeşitlerine göre ve kullanım açıları bakımından sınıflandırılmaktadır. Çoğu zaman keyifli zaman geçirmek için kullanılmış olan havuzlar, spor ve rahatlamak amacıyla da ön plana çıkmaktadır. Doğal havuzları diğer havuz turlarından ayıran şüphesiz en büyük özellik ise kendini temizlemeyi gerçekleştiren yapıların olmasıdır. Doğal havuzlar, aynı zamanda doğal bir ekosistem ile beraber yapay bir görünüm sunmak yerine doğal bir görünüm ile iç açıcı ve estetik bir yapıya sahip olmuştur.

Doğanın sunduğu mucizeleri ve eşsiz uyumu seven pek çok kişi doğal havuzları yapay havuzlara göre daha fazla tercih etmektedirler. Doğal havuzlar diğer yüzme havuzlarına göre aynı zamanda maliyet olarak da daha düşüktür. Yüzme havuzlarında sıklıkla klorlama ve dezenfeksiyon işlemleri yapılması gerekirken doğal havuzlarda ise ekstra bir çaba harcanmadan bitkiler ve güneş yardımıyla su temiz bir hale gelir.

Havuzlar durağan ve yapay su kütleleri oldukları için akıntı ile temizlenmediklerinden düzenli olarak belli yöntemlerle temizlenmeleri gerekmektedir. Yapay havuzlarda filtrasyon işlemleri ve belli makineler kullanılırken doğal havuzlarda ise oluşturulan doğal ekosistem yardımıyla herhangi bir kimyasala ihtiyaç duyulmamaktadır. Naturel tasarımları ve çeşitli bitkileri ile dikkat çeken doğal havuzlar dış tasarımları ile de eşsiz bir görüntüsü sunmaktadır.

Doğal yüzme havuzu nedir? Tüm Detaylar

Doğal yüzme havuzu ne işe yarar?

Doğal havuzlar pek çok açıdan en çok tercih edilen havuz türlerinden birisi olmaktadır. Doğal havuzlarda yapım için uygun bir alan ve kaynaklara sahip olmak gerekmektedir. Bilindiği üzere genellikle doğal havuzlara parklarda ve özel yaşam alanlarında denk gelmektedir. Çoğu zaman yüzme havuzu olarak kullanılan doğal havuzlar, bazen yalnızca natural bir görüntü ve estetik açıdan güzel gözüktüğü için süs olarak kullanılmaktadır. Doğal havuzların en çok tercih edilmesindeki bir diğer etken ise hijyenin diğer havuzlara göre daha basit ve daha etkili olmasıdır.

İçerisinde kendisine ait bir ekosistemi olan doğal havuzlar diğer yüzme havuzlarındaki yapaylıktan uzak ve doğa ile iç içe bir şekilde herhangi bir kimyasala gerek duymadan suyu kendileri temizlemektedirler. Bu sayede havuz kimyasallarından uzak durabilir ve gereksiz maliyetlerden kaçınabilirsiniz. Estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturan doğal havuzlar aynı zamanda tasarımları ile de özel bir alan oluşturmaktadırlar. Doğal havuzlar içerisinde çeşitli mikroorganizmalar ve bakteriler bulunmaktadır bu sayede bitkiler ve hayvanlar eşsiz bir uyum içerisinde burada natural bir görüntü vermektedirler.

Doğal yüzme havuzu nedir

Doğal yüzme havuzun özellikleri nedir?

Yüzme havuzları genellikle kalabalık ortamlar olduğu için bu alanların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak doğal havuzlar belli bir kaynağa yakın park ya da özel yaşam alanlarında tercih edildiği için natural ve estetik bir görüntü ön planda olmaktadır. Diğer yüzme havuzlarına göre doğal havuzların tercih edilmesindeki en temel sebepleri biraz daha yakından bakacak olursak;

Doğal yüzme havuzu nedir

Doğal yüzme havuzu nasıl kullanılır?

Doğal havuzlar normal yüzme havuzları gibi kullanılabilmektedir. Yüzme havuzu olarak kullanılmasının yanı sıra yalnızca estetik görüntülerinin olması ile de tercih edilir hale gelmişlerdir. Yüzme havuzlarına göre temizlik sorunun olmaması ile dikkat çeken doğal havuzlarda bilinmesi gereken detay havuzun kendi temizliğini sağlayabilmesi için içerisinde bakteri ve mikroorganizmaların bulunmasıdır. Aynı zamanda doğal bir ortam olan bu havuzlar bitkilere ve canlılara da ev sahipliği yapmaktadır. 

Whatsapp
ETBİS