l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Çam Ağacı-Fıstığı-Sakızı-Kozalağı

Öncelikle Çam Ağacı-Fıstığı-Sakızı-Kozalağı kelimesini açıklayalım. Çamgillerden bir bitki türü olan ve bulunduğumuz birçok bölgede kolaylıkla görebileceğimiz her yerde yetişen bir orman ağacıdır. Diğerleri de ağaçta yetişip bulunan ürünlerdir.

Çam Ağacı

Çam ağacı bir orman ağacı türüdür ve iğne yapraklıdır. Her toprakta rahatlıkla yetişebilen bir ağaç türüdür. Bu ağacın kendi içinde türleri de bulunmaktadır. Bizim ülkemizde bu ağacın beş farklı çeşidi bulunmaktadır.

Bunlar; Kızılçam, İran çamı, Karaçam, Sarıçam ve Halep çamıdır. Bu ağaçların türleri boylarına göre ayırt edilmektedir. Ömürleri türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı türler bin yıl civarında yaşam sürmektedir.

Bazıları ise 100-300 yılları civarında yaşamaktadır. Bu ağaç türü mevsim fark etmeksizin 4 mevsim boyunca yapraklarını asla dökmemektedir. Yaprakları yaz kız aynı şekilde hep yeşildir. Yapısı dayanıklı olduğu için her iklim tipinde yaşamaya uygundur. Toz emicidir ve kirli havayı temizleme özelliğine sahiptir. Çam ağaçlarının kendilerine özgü kozalakları vardır.

Çam Ağacı-Fıstığı-Sakızı-Kozalağı

Çam Ağacı-Fıstığı-Sakızı-Kozalağı

Çam Kozalağı

Çam kozalağı çam ağaçlarında yetişmektedir. Çam kozalaklarının çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Çam kozalağı bir çok yerde tedavi için kullanılmaktadır. Bu kozalaklarının dişisi ve erkeği mevcuttur.

Çam Kozalağı Faydaları Nelerdir?

Kozalağın içerisinde bulunan içindeki yağlar soğuk algınlığına ve enfeksiyona iyi gelmektedir. Kanı dezenfekte etmektedir. Daha yeni büyümeye başlayan yavru kozalaklar ülser ağrılarını ve gastriti hafifletmektedir. Mide rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır.

Çam Fıstığı

Çam fıstığı, çam ağacında bulunan tohumlardır. Bu tohumlar yani çam fıstıkları düzenli bir şekilde tüketildiğinde faydası çok fazladır. İlk yetiştirilen bölge Hindistan ve Pakistandır. Çağımızda ülkemiz ve birçok ülkede de görülmektedir.

Çam Ağacı-Fıstığı-Sakızı-Kozalağı

Çam Ağacı-Fıstığı-Sakızı-Kozalağı

Çam Fıstığının Faydaları

Çam Fıstığı enerjiyi arttırmaktadır. Çam fıstığının içerisinde bulunan protein ve magnezyum gibi bir çok etkili mineraller diyabetin ve kalp krizinin önüne geçmektedir. Bağışıklığı arttırıcı minerallerle birlikte hamilelikte de ön plana çıktığı söylenmektedir. Yapılan araştırmalarda çam fıstığının iştah azaltmaya yardımcı olacağı da söylenmektedir.

Çam Sakızı

Çam sakızı, çam ağacında bulunan yararlı bir yapıdadır. Bu çam sakızlarının bir çok faydasının olduğu bulunmuştur. Çam sakızı çamgillerden gelmektedir. Bu sakız Köknar denilen ağaçtan elde edilmektedir ve çok fayda sağlamaktadır.

Bu ürün ağacı ve gövdesinde oluşan çatlakları korumak için üretilmektedir Yapısı miskete benzemektedir. Yapısından dolayı dişlere yapışmakta bu da dişlerin fırçalanmasıyla çözümlenmektedir.

Whatsapp
ETBİS