l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Buhar Odası Faydaları Ve Zararları

Buhar odası insanların rahatlamak, ter almak ve ciltlerini arındırmak için kullandıkları sıcak odalardır. Buhar odası kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak ve buhar odası faydalarından yararlanmak önemlidir.

Buhar Odası Nedir?

Oda kişilerin rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olan yerlerdir. Sıcak oldukları ve içeride buhar meydana geldiği için ismine buhar odası denmiştir. Buhar odaları buharın kapalı alanda kalmasını ve ortamın ısınmasını sağlar. Vücut için bir arınma alanı olarak da kabul edilen buhar odaları kişilerin kendilerini daha iyi ve hafif hissetmelerine yardım eder.

Sauna ya da havuz sonrasında tavsiye edilen buhar odaları spordan sonra da tavsiye edilmektedir. Kilo vermek isteyenlere de önerilen bu odaların faydalarını ve kullanımını bilmek sağlık bakımından önemlidir. Kullanım süresine, odanın derecesine ve kullanım amacına bağlı kalarak buharlı oda kullanmak gerekir.

Buhar Odasının Faydaları

Buhar Odası Faydaları Ve Zararları

Genellikle spordan sonra bu odaların kullanılması hem stresin azalması, hem vücudun rahatlaması hem de kalori yakımını hızlandırması adına önemlidir. Nem oranı yüksek bir oda olduğundan cilt burada çok nem kaybetmez ve oluşan toksinler daha kolay dışarı atılır. Odadaki ısı sayesinde kandaki oksijen miktarında da artış olur. Sağlık açısından buhar odası faydaları bu şekildedir.

Buhar Odasının Zararı Var mı?

Bu odaların bilinen bir zararı yoktur. Eğer doğru şekilde ve doğru sürede buhar odasını kullanırsanız zararından daha çok faydasını görürsünüz. Hassas ve kuru ciltlerde bazı durumlarda kızarıklıklar meydana gelebilir. Bunu göz önüne almak ve sonrasında cildi rahatlatmak gerekir. Buhar odasına girmeden önce ve çıktıktan sonra mutlaka bol sıvı tüketmek önerilir. Eğer bol sıvı tüketilmezse vücut susuz kalır ve daha farklı sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Buhar Odasında Ne Kadar Kalınır?

Buhar odalarının kullanılması insan sağlığı için önemlidir. Fakat buhar odası kullanımı doğru olmalıdır. Buhar odasını kullanmak istiyorsanız yüksek sıcaklıkla kullanılacağından en fazla 10 dakika kullanılması önerilir. Eğer nefes yolu ile ilgili bir rahatsızlığınız ya da kapalı alan korkunuz varsa 10 dakikadan daha kısa süre de kalabilirsiniz.

Buhar odasına girmeden önce mutlaka 10 dakika dinlenmeli ve öncesinde sıvı takviyesi almalısınız. Buhar odasında terlendiği için öncesinde sıvı tüketmek buhar odasında sağlık sorunu oluşmaması için önemlidir. Buhar odasına girdikten en fazla 10 dakika sonra çıkmalı ve rahatlamak için de soğuk su ile duş almalısınız. Buhar odasındaki sıcaklığın 45 ile 60 derece arasında bir sıcaklıkta olmasına da dikkat etmelisiniz.

Buhar Odasının Kullanımı Nasıldır?

Buhar odasının nasıl kullanılacağını bilmeden girmemek önemlidir. Sıcak olan buhar odasının derecesini de girmeden önce bilmek gerekir. Peki, buhar odası kaç derece olmalı? Odadaki en ideal sıcaklık 45 derece ile 60 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklıklar arasında kullanılan buhar odaları daha fazla fayda sağlar. Buhar odasına girmeden önce kişilerin mutlaka herhangi bir kozmetik ürün sürmemiş olmalarına dikkat etmeleri gerekir.

Hijyenik olması bakımından odaya terlik, kozmetik ürünler ya da sargı bezi gibi ürünler de sokulmamalıdır. Buhar odasına girerek kas ağrılarınızdan kurtulabilir ve cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Cildiniz ve vücudunuz rahatlarken stresinizin de azaldığını hissedersiniz.

Odayı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Odaya girmeden önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer buharlı oda kullanmadan önce saunaya girmişseniz herhangi bir nefes sorunu yaşamamak için mutlaka 10-15 dakika dinlenmelisiniz. Bu süreçte bol sıvı tüketmeli ve vücudun kaybettiği ve kaybedeceği sıvı miktarını da karşılamalısınız. Vücudun herhangi bir yerinde krem gibi kozmetik bir ürünün sürülmemiş olması ve öncesinde parfüm kullanılmamış olması gerekir.

Buharlı odaların kullanım süresinin en fazla 10-12 dakika olduğunu da unutmamak gerekir. Bu süre aşıldığı taktirde aşırı sıcaktan kaynaklı çarpıntı ya da nefes sorunları ortaya çıkabilir. Vücudunun herhangi bir yerinde açık yarası ya da enfeksiyonu olan kişilerin de buhar odalarını kullanmamaları önerilir. Astım rahatsızlığı olanlara da buhar odasını kullanmaları önerilmez.

Whatsapp
ETBİS