l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Balkon Bahçeciliği (Yeni Başlayanlar İçin)

Balkon bahçeciliği adından da anlaşılacağı gibi bahçe imkanı olmayanların balkonlara yeşillendirme yapmasıdır. Bazı evlerin küçük ve dar olması ile saksılarda yetiştirilen çiçek ve sebze gibi çalışmalara verilen bir isim olarak karşınıza çıkar. Şehir hayatından ayrılmaya cesaret edemeyenler için balkon bahçeciliği iyi bir aktivite olmaktadır. Eğer balkonunuzda yeterli yeriniz varsa ya da teras bulunmakta ise bu sistem tam da size göredir.

Neden Bir Balkon Bahçesine İhtiyacımız var?

Bir apartman dairesinde yaşarken bile hayalinizdeki bahçeye ve ortama sahip olmanız oldukça mümkün. Bahçeli bir evinizin olmaması bahçenizde olmayacak anlamına gelmez. Eğer bir balkonunuz var ise balkon bahçesi rahatlıkla yapabilirsiniz. Küçük bir yere sahip olsanız bile balkonlarınızda kolayca, muhteşem farklı türlerde bitkiler yetiştirebilirsiniz. Birçok balkon bahçeleri, betonların, binaların ortasında kalan hayatımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz ‘yeşil’in bir var oluşudur aslında. Balkon bahçeciliği aslında  güzel bir alan oluşturmak ile kalmaz, aynı zamanda bize farklı, modern, sağlıklı yüksek derecede faydalar da sağlar.

Bir bahçeyle, yeşillikler ile etkileşime girmek insanların en keyifli tarafı olmaktadır. Bitkilerin  hayat döngüsüne, bize faydalarına tanık olmak, emek vermek ve emeğinin karşılığını almak insanlık için müthiş mutluluk vermektedir.

Balkon Bahçeliği Analiz Yapmanın Önemi 

Kendi yetiştirdiğiniz sebzelerle kuracağınız en lezzetli, doğal kahvaltı keyfinize bakın zamanla. Yemeklerde kullanacağınız organik, taze domatesler, her anınızda ve her öğünde rahatça tüketebileceğiniz sebzeler olmaktadır. Böylece sağlıklı bir yaşam alanına dönecektir. Bunları uygulamak insanlar için  bir hayal değil. Balkonda bahçede kullanacağınız aletlerden tutun dikimi ve üretime gelene kadar çokça etken bulunur.

Balkon Bahçeciliği (Yeni Başlayanlar İçin)

Her şeyi çok iyi planlamak ve böylece yeni başlayanlar için balkon bahçeciliği kusursuz halde yapmaktır. Sahip olduğunuz her yer  düzenli şekilde kullanabilmek büyük önem taşır. Balkon bahçeciliği yaparak terasları ve balkonları en kaliteli, en konforlu yaşam alanına kolaylıkla çevire bilirsiniz. Üretmek istediğiniz her türlü sebzeyi rahatlıkla balkonda yetiştire bilirsiniz.

Balkon Bahçeciliği Malzemeleri Nelerdir?

İnsanların kolaylıkla ve rahatça bulabileceği ürünlerdir. Saksı, toprak ve balkonlar için kullanılacak mobilyalar saksı koymak için sehpalar gibi eksiklerinizi tamamlanmış olmalıdır. Böylelikle eksiklerinizi tamamladıktan sonra işlem yapacağınız alanın dizaynını yapmak gerekiyor. Şık görünüşler, modern tarzları kolayca yansıtmak oldukça mümkündür. Uygun bir hale getirip, stres ve gerginlik atmaya hazır iseniz ürünlerinizi yetiştirmeye ve büyütmeye hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Balkon Bahçeliği İçin Saksı Seçimleri

Balkon bahçeciliği için önce saksı seçimi yapılmalıdır. Tabi ki sebze ve meyve yetiştirmek için ilk iş doğru saksı seçimidir. Balkonunuzda çok fazla miktarda sebze yetiştirmek gibi bir düşünceniz varsa eğer, büyük ve sağlam saksılar almalısınız öncelikle.

Çok fazla ağırlık içeren saksıları tercih etmemelisiniz. Çünkü ağırlıktan dolayı size toprak değiştirirken, aktarırken zorluk çıkara bilir. Bu yüzden en uygunu plastik saksı olmaktadır. Rahatlık ve kolaylık açısından bunlar dikkat edilmelidir mutlaka. Eğer küçük balkonunuz var ise yerden tasarruf etmek için daha kibar, küçük şekilde tasarımlı saksılardan yararlanabilirsiniz.

Balkonda Yetişen Bitkilerin Ortamı Nasıl Olmalı?

​​​Balkonda birçok bitki yetişmektedir. Her insan balkonda hangi bitkiler yetişir konusunda bazen şaşırmak mümkün ola bilir. Her mevsimin bir sebzesi, meyvesi bulunmaktadır. Ama genel olarak birçok meyve, sebze ve bitki türü fazlası ile yetişmektedir.

Dikilen sebzelerin mutlaka güneş ışını görmesi gerekmektedir. Fakat fazlasına oldukça dikkat etmeliyiz aksi takdirde sebzelere zarar verecektir. Bu nedenle balkonlarınızın güneş ışığından faydalanmasını çok iyi ayarlamalısınız.

Balkon ya da terasınız fazla rüzgar alıyorsa, duvara asılan saksı çeşitlerini çok fazla tercih etmemelisiniz. Yerde duran saksı modelleri fazla rüzgar alan balkonlar için daha iyi olacaktır. Eğer küçük bir yeriniz var ise, fazla büyüyen ve boyu çok uzayan bitkiler tercih etmemeniz daha iyi olacaktır.

Balkonda Hangi Bitkiler Yetişir?

Balkonda birçok bitki yetiştire bilirsiniz. Çiçek olarak gerekse sebze olarak. Her mevsim şartlarına uygun sebze ve meyve bulunmaktadır. Bakımları güzel yapıldıktan sonra, durduğu ortam yeterli güneş görüyor ise istediğiniz birçok ürünü gönül rahatlığı ile yetiştire bilirsiniz. Şu şekilde balkonda neler yetiştirilir sıralayabiliriz.

Saksılarda havuç yetişebilir, çilek yetişebilir, biber yetişebilir, domates yetişebilir, süs bitkileri yetişebilir, süs biberi, soğan yetişebilir bunun gibi birçok sebze, meyve ve çiçek bitkileri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

 

Whatsapp
ETBİS