l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Bahçelievler İlçesi, İstanbul

Bahçelievler ilçesi, İstanbul’un en popüler yerlerinden biridir. Birçok önemli merkeze, tarihi ve kültürel alanlara sahip olan Bahçelievler, şehrin önemli ilçeleri arasında konumlanır.

Bahçelievler İlçesi Hakkında Bilgiler

Bahçelievler İlçesi

Bahçelievler ilçesi, İstanbul’un Avrupa yakasında konumlanır. Doğuda Güngören, kuzeyde bağcılar, batıda Küçükçekmece ve güneyde de Bakırköy’e komşu olan bir ilçedir. 1992 senesinde Bakırköy’den ayrılmış ve kendi başına bir ilçe olmuştur.

Bahçelievler ilçesi, Bahçelievler, Zafer, Yenibosna, Şirinevler, Soğanlı, Siyavuşpaşa, Kocasinan, Hürriyet, Fevzi Çakmak, Çobançeşme ve Cumhuriyet gibi mahallelerden meydana gelir. Ayrıca ilçeye bağlı olan köy ya da bucak bulunmaz.

1950’li senelerde Bahçelievler’in olduğu alanda Yenibosna ve Kocasinan köyleri yer almaktaydı. Şimdiki Bahçelievler ise Bakırköy’ün 0-1 karayolunun kuzey bölümüne doğru büyümesi ile oluşmuştur diyebiliriz.

İlçenin nüfusu ise diğer komşu ilçelerde olduğu gibi altmışlı senelerden itibaren çok hızlı bir şekilde büyümüştü. 1960 senesinde sekiz bin beş yüz olan nüfus beş sene sonra 20.881’e yükselmiştir. 1975 senesindeki nüfusu ise yüz bini aşmıştır. 2022 verilerine göre ilçenin nüfusu 594 binden fazladır.

Bahçelievler İlçesi Mahalleleri Hangileridir?

Bahçelievler İlçesi

Bahçelievler ilçesi birçok mahalleden meydana gelmektedir. Bu ilçenin mahalleleri şu şekilde sıralanabilir:

Bahçelievler İlçesi Tarihi ve Kültürel Alanlar

Bahçelievler İlçesi

Bahçelievler ilçesi çok sayıda kültürel ve tarihi yapı içerir. Bunlar arasında ön plana çıkanlar:

Bahçelievler İlçesi Önemli Kuruluşlar Nelerdir?

Bahçelievler ilçesi çok sayıda önemli kuruluşa ev sahipliği yapar. Bunlar arasında dikkat çekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

Bahçelievler İlçesi Alışveriş Merkezleri Nelerdir?

Bahçelievler ilçesi söz konusu olduğunda bu ilçede pek çok alışveriş merkezi olduğu da bilinir. Alışveriş yapmak, eğlenceli zamanlar geçirmek isteyen kişilerin uğrak adresleri de bu alışveriş merkezleri olur. Bahçelievler’in dikkat çeken alışveriş merkezleri şunlardır:

Bahçelievler Üniversiteleri Nelerdir?

Bahçelievler ilçesi çeşitli üniversite kampüslerini içerir. Bunlar arasında en bilinenler:

Bahçelievler Hastaneleri ve Sağlık Kurumları

Bahçelievler ilçesi çok sayıda hastane ve sağlık kurumuna da ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin öne çıkan hastane ve sağlık kuruluşları şunlardır:

Bahçelievler ve Yakınında Gezilecek Yerler Nereler?

Bahçelievler ilçesi ve yakınında gezmeniz ve keşfetmeniz gereken çok sayıda yer var. Bunlar arasında en popüler olanlar:

Whatsapp
ETBİS