l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Bahçe İlçesi, Osmaniye

Bahçe ilçesi, Osmaniye kentimizin popüler yerlerinden biridir. Hem tarihi açıdan hem de doğal ve kültürel bakımdan birçok yönü ile öne çıkar. Bahçe ilçesiyle alakalı bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Bahçe İlçesi Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Bahçe İlçesi

Bahçe ilçesi, kuzey kısımda Kahramanmaraş, doğuda Gaziantep, güney bölümde Osmaniye’nin merkezi ve batıda ise Düziçi ile komşu durumdadır. Genel anlamda bu ilçenin etrafı dağlar ile çevrilidir. İlçenin rakımı bir hayli yüksektir. Bundan dolayı dağlık bölgede olan Bahçe ilçesi iklim ve nüfus artışı bakımından kendine has özelliklere sahiptir.

İlçenin yüz ölçümü 212 kilometrekaredir. Rakımının ise 665 metre olduğunu söyleyebiliriz. İlçeyi sulayan kaynak ise Huma çayı olmaktadır. Bu çay, ilk etapta Bilalik Deresi ve Kar Deresi, ardından da Aslanlı Deresi ile birleşmektedir. İlçe, Osmaniye’nin merkezine ortalama olarak 31 kilometre mesafede yer alır. İlçenin ulaşım açısından herhangi bir problemi bulunmaz. Karayolları açısından oldukça gelişmiştir.

Bahçe İlçesi İklimsel Özellikleri Nelerdir?

Bahçe İlçesi

Bahçe ilçesi Akdeniz ikliminin etkisindedir. Etrafının dağlar ile çevrili olması, hava sıcaklıklarının düşmesine ve aynı zamanda yağmur düzeyinin artmasına yol açar. Kışlar Akdeniz iklimine oranla biraz daha sert geçmektedir. Yağışlar ise yağmur olarak kendini gösterir. Son zamanda kışın ilçenin merkezinde yoğun olmamakla beraber kar yağışı da meydana gelmiştir. Rakımının yüksek olmasından ötürü yaz mevsiminde serinlik söz konusu olabilmektedir. Yaz aylarında çok sıcak olmayan Bahçe ilçesi, özellikle de yaylacılık aktiviteleri ile ön plana çıkmaktadır.

Bahçe İlçesi Yakınında Gezilecek Yerler

Bahçe İlçesi

Bahçesi ilçesi ve çevresinde gezip görmeniz gereken pek çok fazla yer var. Yolunuz bu ilçeye düştüyse, Osmaniye’de keşfetmeniz gereken noktaları sıralıyoruz:

Osmaniye Kent Müzesi

Belediye tarafından inşa edilen müze, uzun seneler boyunca sosyal tesis olarak kullanılmıştır. Sonrasında ise binanın dış bölümü Selçuklu mimarisinden izler taşıyacak şekilde inşa edilmiştir. Müzede özellikle de unutulmaya yüz tutmuş mesleklere ait eserler ilgi çekmektedir.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Müze, Kadirli ilçesinin merkezine yirmi iki kilometre mesafede konumlanır. 4341 hektarlık alanda bulunan milli park içindedir. Ülkemizin en büyük açık hava müzesi olarak da lanse edilmektedir.

Haruniye Kaplıcaları

Yolunuz Bahçe ilçesi yakınına düştü ise Haruniye Kaplıcaları da muhakkak uğramanız gereken destinasyonlar arasında bulunur. Kuşku Köyünde yer alan kaplıcalar, birçok farklı hastalığa iyi gelmektedir. Bel ağrısı, inme, romatizma, kırık ve ameliyat yaraları gibi pek çok problem için faydalı sulara sahiptir. Bununla beraber kaplıcalar, diğer yandan idrar yolları, böbrek sağlığı, mide sağlığı ve ülser içinde önerilmektedir.

Kokar Kaplıcaları

Koçlu Köyü yakınında bulunan kaplıca, ülkemizin en popüler kaplıcaları arasında yer alır. Bu kaplıcanın suları da birçok hastalığa iyi gelir. Bunlar arasında cilt hastalıkları, böbrek hastalıkları, bağırsak hastalıkları, mide hastalıkları yer almaktadır. Çam ağaçları ile örtülü olan bir bölgede yer alan Kokar Kaplıcaları, aynı zamanda harika bir mesire alanı olarak da lanse edilir. Burada kaplıca sularının tadını çıkarırken bir diğer yandan da piknik deneyimi yapabilir, doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

Aslantaş Barajı

Ceyhan Nehri üzerinde bulunan baraj, milli park sınırları içindedir. Ayrıca Osmaniye kentimizin muazzam güzelliklerini gözler önüne seren bir konumdadır. Parkın eşsiz manzarası ve zengin bitki örtüsü görülmeye değerdir. Burada barajın kenarına kurulup piknik deneyimi elde edebilirsiniz.

Berke Barajı

Ceyhan Nehri üzerinde yer alan baraj, Düldül Dağının eteklerindedir. Ülkemizin en yüksek ve dünyanın ise 16. en yüksek barajıdır. 201 metre yüksekliği bulunur. 1999 senesinde inşa edilmiştir ve ardından 2002 senesinde hizmete açılmıştır. Harika doğa fotoğrafları çekmenize olanak tanır. Barajın çevresinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çiftmazı Tabiat Parkı

Osmaniye’nin en çok tercih edilen tabiat parklarından biridir. Çiftmaz sınırlarındadır. Ayrıca ilçe merkezine on kilometre uzaklıktadır. Yaklaşık olarak yedi yüz metre yüksekliktedir. Doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenlerin beklentilerine maksimum seviyede yanıt verir.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Bu milli park, şehrin Kadirli ilçesinde bulunur. Ceyhan Nehri kıyısındadır. Geniş bir alana yayılmıştır. Zengin bitki örtüsü ile öne çıkan milli park, büyüleyici bir deneyimi teşvik eder. Milli park içinde nesli tükenme tehlikesi altında olan bazı kuşlar ve karaca gibi hayvan türleri de bulunmaktadır.

Whatsapp
ETBİS