l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Ficus Benjamina Danielle

Ağlayan incir ağacı bitkisi, en popüler bitki türlerinden biridir. Ficus Benjamina Danielle olarak da bilinen göz alıcı bir bitkidir. Parlak ve oval yaprakları vardır ve genel olarak dik durur. Zengin koyu yeşil yaprakları ile hoş bir görünüm sunar. Bu da onu her türlü iç mekân için ideal bir seçim haline getirir. Strese maruz kalırsa yapraklarını döktüğü için bu ismi almıştır. Aslında tropik ve yaprak dökmeyen bir ağaç çeşididir.

 Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Nereye Özgü?

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi

Ağlayan incir ağacı bitkisi, Moraceae familyasından gelir. Aslen Avustralya ve Güney Asya’ya özgüdür.

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Bakımı

Orta boyutlardaki ağlayan incir ağacı bitkisi, parlak koyu yeşil yaprakları ve mor kabuğu ile dikkat çeker. Bir ev bitkisi olabileceği gibi aynı zamanda atriyumda ya da açık havada bahçede ve gölgeli bir alanda bakılabilir. Nemi tutan, iyi drenajlı ve hafif asitli bir toprak gerektirir. Özel olarak hazırlanmış bir saksı gübresi kullanılması, bu bitkiler için uygun olacaktır.

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Büyüme ve Boyutu

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi

Bu bitkiler bir saksıda yetiştirildiği zaman boyutu on metreye kadar erişim sağlayabilir. Yaprak dökmeyen parlak ve koyu yeşil görünümü ile farklı bir duruş sergiler. Benzersiz ihtişamı ile eşsiz bir bitki seçeneği olarak karşımıza çıkar.

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Su İhtiyacı

Bitkinin toprak türüne, boyutuna, mevsime ve iç mekân iklimine bağlı şekilde daha sık sulanması gerekebilir. Bitkinin toprağı kısmen kuru ise sulanma zamanı gelmiş demektir. Bundan dolayı toprağın nemini hissederek ya da nem ölçer kullanarak durumu analiz etmelisiniz. Sadece toprağın üst alanındaki bir inçlik bölümü kuru göründüğünde, bitkinin suya ihtiyacı olduğunu anlamalısınız.

Bitkinin büyüme döneminde düzenli ve tutarlı sulamaya gereksinim duyduğunu bilmelisiniz. Ancak, aşırı sulama ise kök çürümesine ve mantar enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Bu hususta çok dikkatli olmalısınız. Bu bitki susuz kalmayı sevmez. Susuz kalır ise büyümesi durur ya da bitki kararır. Bundan dolayı toprak nemi takibini yapmanız büyük önem arz eder.

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Işık İhtiyacı

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi

Ağlayan incir ağacı bitkisi, parlak ve dolaylı güneş ışığını ister. Bitki için en iyi yer, sabahın erken saatlerinden öğleden sonraya dek dolaylı güneş ışığı alan bir yerdir. Ya da her gün en az beş saat dolaylı güneş ışığı alan bir pencerenin yanında konumlanabilir. Bitki, düşük ışık şartlarını tolere edebilir. Fakat daha parlak ışık şartları, büyümesini teşvik eder ve daha çok yaprak oluşmasına destek olur.

Direkt olarak güneş ışığına maruz kalması yaprak kaybına yol açabilir. Ayrıca aşırı güneş ışığında kalması, bitkinin kahverengi lekeler üretmesine de sebebiyet verebilir. Diğer taraftan, yetersiz güneş ışığı, sarımsı ya da soluk yapraklara ve yavaş büyümeye sebep olmaktadır.

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Nem ve Sıcaklık İhtiyacı

Ağlayan incir ağacı bitkisi tropikal bir bitki olduğu için yüksek nem ve sıcaklık gerektirir. Bu bitkinin gelişmesi için ideal nem düzeyi yüzde altmış kadardır. Kuru bir ortamda yaşıyor iseniz nemlendirici kullanmak en doğrusu olacaktır. Bu bitkinin bulunduğu saksıların üstüne suyla beraber çakıl taşları koyabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise bitkinin kurumasını önlemek adına yaprakları düzenli biçimde buğulamaktır. Çünkü nem eksikliğinin bulunması, yaprakların renk değiştirmesine neden olur. Bu teknikler evin nem düzeyini artırmaya ve bitkinin görünümünü iyileştirmeye yardımcıdır.

Bitki için ideal ortam sıcaklığı 21-26 derece aralığıdır. Sıcaklıktaki hafif değişiklikleri tolere edebilen bitki, 18 derecenin altında ya da 30 derecenin üstünde zarar görebilir. Bunlara ek olarak; ani sıcaklık değişimleri bitkinin aşırı sıcaklıklara uyum sağlamada zorluk yaşaması sebebi ile zarar almasına yol açar.

Ağlayan İncir Ağacı Bitkisi Toprak Gereksinimi

Bu bitki, iyi drenaj kapasitesine sahip gözenekli bir toprağa gereksinim duyar. Bu sayede su, toprağın yüzeyinde kalarak, bitkiye zarar vermeyecektir. Ağlayan incir ağacı bitkisi için optimal PH seviyesi 6-7 arasıdır. Saksıda iyi bir toprak karışımı kullanarak, malç ve çakılı saksıya ilave ederek, bitkiniz için harika bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ficus Benjamina Danielle için özel olarak formüle edilmiş gübre karışımları vardır. Bunlardan temin ederek, bitkinizin büyümesini teşvik edebilirsiniz.

Whatsapp
ETBİS