l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

2023 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar? Sorgulama & Başvuru

Mazot ve gübre desteği ödendi mi, ne zaman ödenecek, 2023 mazot gübre desteği ne kadar soruların cevapları araştırılan konuya aittir. Tarım Bakanlığı’nın çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilere mazot için ödeme yapılması yönünde açıklamalarda bulunan Bakan Kirişci, ödeme tarihinin 6 ay öne alınacağını duyurdu. Şimdi mazot ve gübre desteği ödenecek mi, ne zaman ödenecek?

Mazotlu gübre sübvansiyonları ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından son anda tarımsal destekleme ödemeleri açıklandı. 2022 yılı bitkisel üretim teşviklerinin ödenmesine ilişkin tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu duyuru, dizel gübrelerin tanıtımı için geçerli ilkelere dikkat çekmiştir.

Yayımlanan tebliğe göre motorin gübre sübvansiyonları tüm ürünler için nakit olarak ödenmiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçiler, mazot ve gübre sübvansiyonlarının ne zaman ödeneceğini merak ediyor.

Mazot ve Gübre Destekleri Ne Zaman Ödenecek?

Bakan Kirişci, “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tahıl üreticilerine 2023 yılı Mart ayı yerine bu ay 2022 yılı içinde mazot ve gübre desteği vereceğiz. 2022 yılında bitkisel üretim 127,6 milyon tona ulaşarak bitkisel üretim için bugüne kadar kaydedilen en yüksek rakam olacak. ” diye 2023 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek sorusuna cevabını belirtmiştir.

Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

Çiftçilere Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde açıklanan tarımsal destekleme ödemeleri 2023 bütçesinden yapılacak. Türkiye’nin tarımsal havza üretim ve destekleme modelinde buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 46 lirası gübre 75 lirası mazot olacak şekilde 121 lira ödenecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ayçiçek’te 37 lira olan dekar başı ödemesini 109 liraya fark ödemesini de 70 kuruşa çıkaracağız böylece toplam destek kg başına 1 lira 11 kuruşu bulmuştur.” diye belirtti.

Gübre ve Yem Fiyatlarında İndirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan gübre ve yem fiyatlarını düşüreceğini açıkladı. Nisan ayı sonuna kadar fiyatların netleşeceğini söyleyen Erdoğan, “Bugün çiftçilere ve tüketicilere bir müjde vermek istiyorum. Salgın sonrası fırsatı değerlendirip haksız kazanç peşinde koşanlarla mücadele edeceğiz. Çiftçilerin temel ihtiyaçlarından biri olan gübre ve karma yem, şimdi de ana girdilerimiz olan karma gübre ve karma yem fiyatlarını düşürdük, fiyatları hala düşük tutuyoruz.

2023 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar? Sorgulama & Başvuru

Çalışanlar için piyango gibi haberler! Herkesin beklediği erken emeklilik formülü! SGK-SSK ve BAĞ-KUR emeklilik yaşını düşürülmüştür, 5 yıl erken emekli olabileceksiniz! İlkbaharda toplu olarak kullandığınız kimyasal gübre türlerinde %13’e varan indirim sağlanacak. Karışık yemde de %5’e varan indirim. En önemlisi gübre ve yem fiyatlarının en geç Nisan ayı sonuna kadar sabitliyoruz.” dedi.

2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları

Bilindiği üzere, Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları, çiftçi yardım ödemelerine esas teşkil etmektedir ve bu başvuruları yapmayan üreticiler, fındık tarlasına dayalı gelir yardımı, mazot ve gübre yardımı vb. yararlanamamaktadır. İlimizin 125.000’in üzerinde üreticisi var. Bir anket, bazı üreticilerin henüz ÇKS 2023’e kaydolmadığını ortaya çıkardı. Üreticilerimizin son birkaç yıllık üretime ait ÇKS kayıtları bulunmakta olup, ÇKS kayıtlarına dayalı beyannamelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Başvurularını e-devlet portalı üzerinden kolayca yapabilirler. E-Devlet uygulamaları, özellikle başvuru döneminde şehir dışına çıkmak zorunda kalan ve kuruma bizzat gelemeyen üreticiler için büyük kolaylık sağlar. Üreticilerimizin e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilme imkanından yararlanması çok önemlidir. E-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapmayan ve doğrudan tesise gelmek isteyen üreticiler, bölge müdürlüğü aracılığıyla kolayca başvuru yapabilirler.

2023 mazot gübre desteği son başvuru tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen üreticiler 2023 üretim yılı için henüz Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sahibi olmadıysalar bu üreticilerin en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar e-Devlet Kapısı üzerinden veya doğrudan Kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve Başvuruların kaymakamlığa yapılması gerekmektedir.

Tarımsal Destek Ödemeleri Sorgulama

2023 yılında buğday, yulaf, tritikale, arpa, çavdar ve çeltik üreticilerine ödenen mazot ve gübre sübvansiyonları erken tarihe alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile yaklaşık 6 ay önce üreticilere mazot ve gübre teşviklerinden yararlanma garantisi verildi.

Destekler, çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına tanımlanmaya başlamıştır. Tarımsal destek parası hesaplara yatırılmaktadır. Bakan Kirişci, yaptığı açıklamada, “Tarımsal destekleme ödemeleri olan 513 milyon 491 bin TL’yi bugün (4 Kasım) çiftçilerin hesaplarına aktarıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun” demiştir.

Mazot gübre desteği nasıl sorgulanır sorusuna cevap olarak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı vatandaşlar, e-Devlet üzerinden 2022 Çiftçi Desteği taleplerini, kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabilirler. Tarımsal destekleme ödemeleri e-devlet şifreleri ve TC kimlik numaraları ile sorgulanabilmektedir.

Whatsapp
ETBİS